"Jag har tidigare uttryckt min glädje över att fler juniorer fått chansen i vinter än tidigare. Det har gjort att stjärnor fötts, som tidigare inte ens fått chansen att visa vad de går för. Varför får en nordamerikansk import 20 matcher på sig att spela in sig, medan en junior eller en allsvensk lirare kanske får sex byten i fjärdefemman? Hur lätt är det att visa framfötterna då? Sluta dalta med de utländska spelarna som kostar alldeles för mycket pengar."
Timrås silly season är över. Till hösten börjar allvaret igen. Och Timrå kommer vara bottentippat av en enig journalistkår. Tro inget annat. Oaktat vad konkurrenterna gör med sina trupper ... | Läs mer
Det har gjort att stjärnor fötts, som tidigare inte ens fått chansen att visa vad de går för.
Varför får en nordamerikansk import 20 matcher på sig att spela in sig, medan en junior eller en allsvensk lirare kanske får sex byten i fjärdefemman? Hur lätt är det att visa framfötterna då?
Sluta dalta med de utländska spelarna som kostar alldeles för mycket pengar."
Kenta är feg, jättefeg!