Talangscouten: Kan inte annat än instämma. "Dimman" är den enda (förutom MÖJLIGEN Zäta) som kan frälsa Timrå i detta läge. Har aldrig sett något liknande på en hockeyrink. Debuten hemma mot Skellefteå AIK är en av de mest mytomspunna matcherna i Timrås historia. "Dimmans" handledare från blålinjen är oförglömlig, kroppsfinterna likaså.
Att karln dessutom har humor gör ju inte saken sämre. Citerar en intervju i lokal-fyran: - What do you think is the biggest difference between Russian and Swedish hockeyplayers? Dmitri svarar, med ett snett leende och rysk brytning: - Russian hockeyplayers speak on Russian language, Sweden hockeyplayers speak on Sweden language.
Det var det här med kravställan. Förlora sista 7 matcherna och sumpa en närmast bergsäker play in-plats men ändå är det inget fiasko enligt Nubben. Det är fan inte en inställning som är ok på elitnivå. Där har vi själva essensen till att vi är den lilla bonnaklubben vi är
Kan inte annat än instämma. "Dimman" är den enda (förutom MÖJLIGEN Zäta) som kan frälsa Timrå i detta läge.
Har aldrig sett något liknande på en hockeyrink.
Debuten hemma mot Skellefteå AIK är en av de mest mytomspunna matcherna i Timrås historia. "Dimmans" handledare från blålinjen är oförglömlig, kroppsfinterna likaså.
Att karln dessutom har humor gör ju inte saken sämre. Citerar en intervju i lokal-fyran:
- What do you think is the biggest difference between Russian and Swedish hockeyplayers?
Dmitri svarar, med ett snett leende och rysk brytning:
- Russian hockeyplayers speak on Russian language, Sweden hockeyplayers speak on Sweden language.