Nubbens kommentar till att man avstår från att kontraktera Matias von Schantz som provspelat en tid är intressant. Samtidigt som det förvånar, för är det verkligen så tänket går i klubben?
"Timrå har endast sex ordinarie backar just nu, vilket gör att någon av juniorerna Eric Moe eller Magnus Nyberg finns med mot Brynäs i morgon. Finländaren Matias von Schantz, som tränat med TIK en period, fick inget kontrakt. – Vi bedömde att våra egna juniorer är minst lika bra, säger Timrås sportchef Kent Norberg."
Montén Python: Hoppas verkligen TS. har lite nya ide'er vad gäller uppspel, hålla i och inte "dumpa puck" i tid o otid. Rörligare PP och inte att han har förutfattade meningar om vilka som skal vara på isen vid PP. Inte vara rädd att ... | Läs mer
"Timrå har endast sex ordinarie backar just nu, vilket gör att någon av juniorerna Eric Moe eller Magnus Nyberg finns med mot Brynäs i morgon.
Finländaren Matias von Schantz, som tränat med TIK en period, fick inget kontrakt.
– Vi bedömde att våra egna juniorer är minst lika bra, säger Timrås sportchef Kent Norberg."