1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 604412 inlägg · 6212 ämnen

Inlägg: 891091

Sv: Apropå inget
fighter: Det känns som att det är svårt att förvänta sig förstklassig öl med tanke på omständigheterna med tält osv. Dom vanliga krogarna är fortfarande öppna, som tex Svenssons och Coppers.

Entrébiljetten har väl kostat samma summa i många år nu, och går givetvis inte att anpassa till vilka band du gillar. Det kostar att arrangera sånt här, priset är ju likvärdigt på andra stadsfestivaler. Gävle Cityfest är ju gratis, men då kan man ju inte erbjuda mer än 1-2 etablerade artister oftast.

Sen går det ju givetvis att diskutera varför vissa bokningar ens görs, speciellt när man 20-årsjubilerar. Men Gatufesten är fortfarande en folkfest, och inte en musikfest. Så har det alltid varit. Och det funkar, det dyker upp tusentals svennebanan för att se Highway Stars och Martin Stenmarck. Vill man se något nytt och fräscht så ska man ju dra sig mot Stationsscenen och Norra scenen. Jag brukar iofs sällan se mer än 1-2 spelningar varje år, mycket på grund av fylla. Men vill man se något av det mest avancerade man sett i dödsmetall-väg så ska man se Soreption på onsdag, 21.00.