1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 604836 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 964424

Sv: Apropå nånting...
Ambroo: Vackert, mer nyanserat inlägg från din sida. Får försöka att strama upp mig själv i motsvarande grad.

Men, jag fattar fortfarande inte: vad är det, förutom de tendenser som vi alla stör oss på i spelet, som gör att det 'torde stå klart även för en statistikvetare som mig att Timrå är på väg ner i tabellen' ?
Jag kollar återigen tabellen, jag kollar säsongen som helhet. Uppenbarligen tolkar jag dessa siffror fel:

Omgång 1-12: 20p / 12 matcher
Omgång 13-24: 17p / 12 matcher
Omgång 25-35: 18p / 11 matcher.

Jämnt så det förslår. En trea mot Djurgården och vi gör vår bästa tredjedel av säsongen. Hjälp mig med tolkningen varför detta ska peka

1) neråt i tabellen, samt
2) mot att Timrå 'går emot en av de sämsta säsongerna vi presterat'.

Men du kanske menar att dom andra lagen numer är så mycket bättre att dom plockar mer poäng än Timrå?
Då kollar vi. Timrå befinner sig, räknat i tredjedelar enligt ovanstående modell, på dessa platser under respektive tredjedel: 4:a, 7:a, 4:a.
Visst, omgång 13-24 såg lite skrynklig ut. Om vi rycker ut den delen och enbart ser till tabellplacering har du rätt. Då hade inte Timrå legat på sin målsättningsplats (topp 4).
Men om vi tittar på nuvarande, den som uppenbarligen är på väg att leda rätt ner i Jämmerdalen så ser vi att en trea mot DIF faktiskt kan betyda att Timrå tagit flest poäng av samtliga elitserielag under seriens senaste tredjedel. Märkligt va?

Summa summarum: Jag ser inga fakta som talar för din ståndpunkt. Andra än rent subjektiva. Och det är helt ok, givetvis. Men jag påstår (enligt dig överoptimistiskt) att Timrå ser ut nu som dom gjort under hela säsongen, och att vi nu, om vi vinner mot Djurgården, gör vår bästa tredjedel på hela säsongen. Give me the hard facts - de som tydligen 'är uppenbara' - som motsäger min ståndpunkt.