Silly Season 10/11
Då blir det lätt ;-)
Peter Hirsch
Sebastian Idoff
Trevor Koenig
Petter Sandström
Jocke Lundström
Ingen av dom har kontrakt nästs säsong, ännu ;-)
Tack! :-)
Vad gäller Lauritzen var det nog ingen här som grinade när han först gick från junior hos oss till senior i IFSH och därefter Bofors. Minns att jag under Boforstiden skrev nån rad härinne om att han kanske vore ngt för TIK men möttes av tystnad eller en lätt överseende kommentar om att det knappast är nån för oss. Efter att därefter ha sugits upp av LHC och sedemera Brynäs och inte gjort bort sig så tycker folk härinne att han självklart borde vilja flytta hit igen när han får chansen. Nu duger han liksom....
Men varför skulle han...?
fghjk
cvbn
Ja, jag säger verkligen inte att supportrar alltid agerat felfritt. Dock tror jag spelare har mer överseende med adrenalinstinna och enögda supportrars ogenomtänkta kommentarer än de som är anställda för att sköta kontakterna med spelare. Där ska man kunna ställa krav på professionalism.
Jag kan inte svara för hur god kontakt Timrå haft med Sebastian Lauritzen genom åren, men i tanke på att han varit i två elitserieklubbar varav ingen är Timrå och han har spelat större delen av sitt liv i Sundsvallsregionen så kan man ju med rätta utfärda vissa frågetecken. Det skulle vara intressant att veta hur kontakterna varit med Mathias Månsson och Tony Westerlund också. Den sistnämnda blev aldrig någon elitseriespelare, men att hålla kontakten är viktigt för en klubb som Timrå som har så litet upptagningsområde.
Moe som också nämndes är ju intressant. Hur är relationen till honom? Låt säga att han utvecklas under ett par säsonger och blir hetare på elitseriemarknaden igen. Är Timrå då det självklara valet? Ja Timrå, det beror ju på hur kontakterna skötts...
Då är han kanske 2:a efter Howard - varför skulle han ge upp och flytta tillbaks till Sverige?
Är det ingen som har koll på denna kille då? I VM i fjol så tyckte jag han såg riktigt bra ut, och han har ju bra statistik från Allsvenskan.
:-)
Bevis på detta från chatten som var på sportbladet idag..
Kommentar från AxelAxel:
Tror du AIK klarar sig kvar?
tisdag 4 maj, 2010 13:59 Axel
14:00
Sportbladet:
Tomas Ros: Tror de får det svårt. De flesta nykomlingar får det svårt. Egentligen bara Skellefteå som lyckats etablera sig under 2000-talet.
TIMRÅ?!
Jag trodde aldrig att jag skulle säga det, men nöden har ingen lag.
ersson: Och Linköping. Gick upp efter oss och har hunnit spela finaler också.
Så AIK kan trösta sig med att tre lag har etablerat sig på riktigt på tio år. Därutöver Södertälje med vissa lindansartendenser sedan tjugo år och fläckvisa insatser av Löven, Mora och Rögle. Leksand, Malmö och Västerås har varit borta av 90-talisterna utöver AIK själva då. Inte så dålig omsättning.
dom har som inget eget hockeyhjärta där, nere så dom försöker allt för att bli som oss. Avunden måste ha varit enorm för några år sedan. få se vart ska man börja Nubben, LillKenta (om än på omvägar) Hahl, Lethonen,
Dom har till och med ändrat hemma tröjorna till röda. Dom har försökt och försöker antagligen med MPS och nu läste jag om att dom vill ha
Mika Pyörälä. Jag har säkert glömt nåt.
Jag har tänkt kunde dom inte få köpa Eon arena också för si så där 300milijoner då kan vi ju äntligen bygga oss en ny rink i stan
Redigerad kommentar
Har hur mycket som helst att göra nu, så jag behöver bli uppdaterad lite på vad som händer.
Tycker det ser ut som Linkan sitter med händerna i byxfickorna och låter spelare gå om intet, stämmer det?
Återkommer senare.
Sånt brukar ju komma upp direkt här.
Pikkarainen, Sonnenberg, Pääjärvi, Lindbäck, Nordgren.
Skulle bli så vederstyggligt nöjd.
På sätt och vis kan jag hålla med dig. Det är helt sant att Pääjärvis produktion inte har varit anmärkningsvärd, med tanke på omgivningen. Jag har även läst vid något tillfället att det är en ganska låg procent av de skott han skjuter som går i mål (omkring 8%).
Hade han varit trettio hade nog folk inte varit lika begeistrade, men nu är omständigheterna sådana att han nyligen fyllt nitton. Som jag ser det så handlar det i falllet Pääjärvi inte enbart om vad man har, utan också om vad man kan få. För sanningen är att han inte är någon fulländad spelare i dagsläget, men att han har en god utvecklingspotential, vilket gör honom attraktiv för såväl Edmonton som elitserieklubbar.
Var inte TIK och ryckte i Phillip Kemi häromåret? Kanske kan vi erbjuda en etta i Tallnäs och lite fickpengar? Vet inte vilken utvecklingspotential som finns i honom men han gick ju onekligen bra i J-20 i år statistiskt sett.
Är det för mycket att hoppas på bägge?
Redigerad kommentar
Ähh det bli kacka bara använd translaten. :)
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Hahl Bundy: Finns ju några fina namn under Free Agent Frenzy på hockeysverige.se iaf så än är det väl inte helt kört. Nu känns många rätt långsökt men alternativet är väl att slanta upp för en kontraktsbunden keeper.
Passar på att bumpa några namn då det är så populärt här inne
Daniel Larsson
Mikael Tellqvist
Robert Esche
Kari Lehtonen
Hannu Toivonen
Manny Legace
John Grahame
Curtis Sanford
Dessutom finns ju alltid Mike Morrisson kvar.