Silly Season 12/13
Redigerad kommentar
vad ska det stå på skylten denna gång då ?
först var det "grattis till sm-guldet"
och sen när Brynäs åkte upp till SAIK var det "Nu tänder vi igen, guldet ska hem"
Om Timrå hade haft Brynäs nuvarande framgång hade det varit er bästa säsong någonsin. Trots det gör du narr av Brynäs. Härlig självinsikt.
I värsta fall slutar Brynäs tvåa. Silver. Är det meningen att man ska tycka att det vore en dålig placering?
Sämre tryck på plåtarna därför att fler köade utanför Timrås arena för typ 40 år sedan, innan någon i er nuvarande trupp var född och innan Ticnet, datorer osv existerade? Okej.
Du är ju helt klart en smygbrynäsare,inget att skämmas för lille du...
Och med den säsongen vi har haft så är jag bara så fruktansvärt glad att vi inte åkte ur. Men om vi hade gjort det så hade Timrå IK fortfarande varit det lag jag hållit allra högst. Det hade kvittat fullständigt vilka som vann SM-guld och vilka som sålde slut på biljetterna först. Inga andra lag kan mäta sig. Det kvittar liksom helt vilka kort som läggs på bordet eller vilken serie vi lirar i. Timrå IK kommer ändå alltid att sitta med en oslagbar vinnarhand.
Men var snäll och tala om vad det är som gör att det "ser extremt mörkt ut just nu" enligt dig?
Vi har klarat det ingen trodde mitt under säsongen. T.o.m bland oss supportrar, inklusive mig själv, fanns ett väldigt stort tivel att vi skulle ha skuggan av en chans i kvalserien. Ekonomin är kanske en sak som du tänker på, och den ser vi ju ut att få brottas med ett tag framöver. Och just på den punkten är väl just Brynäs ett föredöme och något att ta rygg på!
Men med en såhär känsloladdad säsong i ryggsäcken och som trots allt slutade väldigt lyckligt så känner iaf jag såklart en enorm lättnad samtidigt som jag som den obotliga optimist jag är känner stor förhoppning om att vi ska kunna vända det här på ett bra sätt. Så det mörker du verkar se finns inte i min horisont alls faktiskt.
Jepp, det har gått för Brynäs, tack vare hårt & bra jobb, men även flax. Brynäs var tidiga med att satsa stenhårt på ungdomsverksamheten - nu gör många liknande satsningar och om man gör som Brynäs får man alltså inget försprång på den fronten utan snarare springer man jämnsides med konkurrenterna. Därför tror jag att det kommer att bli svårare för Timrå än vad det var för Brynäs.
Det jag och många Timråiter med mig känner hopp inför är att kanske, kanske stoppades raset i tid ändå. Det fanns en tid då jag var övetygad om att den här säsongen skulle sluta i as, i värsta fall med konkurs. Visst, detta kan ff ske inom relativt snar framtid men vi har åtminstone givits ny chans att överleva.
Det finns nytt, kompetent folk runt föreningen och de steg man nu tar, tar man i rätt riktning. Även om vägen inte är den roligaste. Din hockeyvärld skiljer sig väsentligt från min...du håller på ett lag som trots några jobbiga år aldrig varit utanför es (jag räknar inte ks) och som nu slåss om guldet. Igen. För 13:e gången.
Mitt älskade Timrå är inte i närheten av den historien. Men vet du vad? Det skiter jag i! Jag skulle aldrig vilja byta med dig. Timrå IK har format mig som hockeysupporter och den glädje, nerv och de tårar klubben orsakat mig skulle jag inte vilja vara utan. Mitt hopp nu är att vi varit på botten och vänt. Nu gäller det att överleva i es några år så tar vi det därifrån sen...
Redigerad kommentar
Klockrent, Ordet för dagen.
Men vet du vad? Det skiter jag i! Jag skulle aldrig vilja byta med dig.
mikenomad:
Å skulle det gå käpprätt åt hellvitte så kan ni ju alltid hålla på MoDo istället.
mikenomad: Förbannat bra skrivet...jag vet att jag inte av vissa är speciellt populär här men kan inte låta bli att kommentera likförb.
Känner igen mig själv till viss del i texten då det gällde Skellefte kontra löven...ni MÅSTE fixa det här...kan inte bli färre norrlag...
Knegare:Vi har slaget alla lag ..vi spelat ut alla lag,, sedan om vi inte vinner jämt gör ingenting för oss för vi håller på Timrå i allafall.
Sedan finns det många andra lag man kan ha på sidan om tex.....?
Bragd-Birger: "En biljettlös Timråit hade helt sonika stuckit till arenan, lyft av grindarna och promenerat in."
Kanske därför er ekonomi också håller U-landsklass.
OBS! Ta inte fel nu: det där var allvar, och inget skämt.
Jag skämtar ju som bekant lika bra som vi hanterar biljetttförsäljningen så jag kör på allvar den här gången...
För övrigt var jag åsyna vittne den där kvällen 1972, när bl.a ett par busslaster med brynäsare och säkert en massa tikare lyfte de grindar du talar om (nåja, vi sprängde staketet om man ska vara noga...).
Så nog fan vet jag hur man hanterar biljettfrågan alltid...
mikenomad: Behöver vi några guld-hjälmar till lilla-SM nästa säsong...?
http://www.blocket.se/gavleborg/Guldhjalmar_Felbestalla__fraktskadade_39894385.htm?ca=4&w=3&last=1
Redigerad kommentar
Dream Team: "Vi har ju inte vinnit nåt guld än, så vi har därmed ingen rätt att uttrycka oss i ärendet publiktryck. För man måste ha vunnit minst ett guld för att ens få tycka till, jårosåatte."
Helt Ok att tycka till.
Men ni tycks inte tycka att det är Ok att vi får lite raljerande tillbaka, då kommer hela kennelklubben av upprörda TIKvalpar sättande i galopp och till försvar.
Lite gulligt faktiskt.
Och om man nu ska vara lite allvarlig: kan inte se nåt större fel i biljetthanteringen från föreningens sida, möjligtvis att man tillät privatpersoner sas att köpa 8 st biljetter.
Kanske borde ha begränsats till 4 biljetter per köpare.
Vad som händer med biljetter vad gäller ev svart marknad osv är inget man öht kan styra över, tyvärr.
Även om man försökte sig på ett skrämskott och varnade för makulering av biljetter som sålts svart. Precis som om det skulle gå att avgöra när en biljett sålts vidare på svarta marknaden eller inte.
Man kanske borde ha skrivit på biljetterna: "Garanterar på heder och samvete att denna biljett inte har sålts eller köpts svart".
Hade nog funkat, eller vad tror du? ;-)
Redigerad kommentar
hubbenorlen: hellre Rahm än Backe. Nytt, ungt, fräscht och jävligt revanschsuget. Backlund har väl, egentligen, ingen revansch att utkräva här. Han var ju bra när det begav sig här sist.
Om det skulle bli Rahm så är det en jääävla chansning. Känns nästan som om det bara är Timrå som har råd att göra nått sånt. Går den hem så är det ju onekligen en bra målvakt vi får, eller åtminstone en som ansågs som väldigt bra och lovande då det begav sig. Går den inte hem så har vi, förmodligen, inte lagt ner så mycket pengar på den missräkningen.
Kerstin_k:
I så fall får ni vänta till augusti.
"Kan det vara så att du presenteras för en klubb snart?
- Ärligt talat, nej. Jag tänker inte utmana någonting. Min avstängning gäller till augusti och det är då jag kan vara tillbaka inom ishockeyn."Såvitt jag kan se och har läst av det ansvariga sagt så har man släppt rätt antal biljetter och även fördelat biljetterna som planerat, mellan de olika kategorierna (sponsorer, medlemmar, övriga).
Man verkar också ha släppt biljetterna vid de annonserade tidpunkterna och kan knappast lastas för att Ticnet ev brakar ihop eller får problem pga den enorma anstormningen.
Klart att hela Gästrikland rasar över biljettsläppet men det är nog mer över att LA för dagen inte kan husera 50.000 åskådare.
Man har helt enkelt, liksom du själv, inte tagit reda på fakta innan man kritiserar.
Det klubbledningen dessutom bett om ursäkt för är just att man tillät 8 biljetter per köpare, nån större självkritik tycker jag faktiskt inte behövs förutom att man förstås är ledsna att så många blir utan biljett.
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
www.brynas.se
Det är ju just det som är problemet, vad fan trodde
Du då? Släpper man 8biljetter till enskilda personer så är det klart som fan det blir fullt innan de flesta ens fått chansen och klart det uppmuntrar till svartmarknad om man kan kirra 8 biljetter speciellt om man kunda fixa 8st sittplatser(!!!)
Så det är ju just de där 8 biljetter till varje som är det stora problemet!
Sådär NU kan du se det stora problemet klubben gjort!
Redigerad kommentar