Salle: Mm det vet jag, men går man in på sidan nu så finns det bara NHLmatcherna inatt. Står inget alls om att Sverige - Danmark ens ska streamas. Gjorde ju tabben att åka ut till föräldrarna med mitt programkort från boxer som inte fungerar i deras canal digital mottagare...trodde det inte spelade nån roll vilken mottagare man hade men tji fick jag..så nu ser det ju ut som man missar kvällens drabbning :/
jonmannen: Streamingen brukar oftast börja strax/precis innan nedsläpp lite beroende på utsändning. Fast ibladn kan man få med förshowen och alltihopa.
Trodde väl inte ens i min vildaste fantasi att jag skulle komma överens med självaste Mats Wennerholm, Sportbladet, vid något tillfälle under mina levande år. Men idag delar jag hans uppfattning. Nu tycker jag han är rätt ute kring Tre Kronor.
Det har under långa stunder sett helt bedrövligt ut både framåt och bakåt under hela turneringen. Spelet och Bengans taktik stämmer inte för fem öre. Att vi har ett klart sämre lag på pappret än de andra stornationerna är ju glasklart eftersom alla våra stjärnor tackat nej till turneringen. Så är det ju och det känner ju alla till. Därför hade jag förväntat mig ett betydligt mer rakare och tuffare spel från Tre Kronor. Mer åt NHL-hållet alltså. Det är ju liten rink det spelas på t.o.m. Bara en sådan sak.
Om vi tittar på laget så är det just rakt, tufft och enkelt som ska vara Tre Kronors melodi tillsammans med en väldigt noggrann defensiv och en väldig hunger att visa svenska folket och övriga i hockey-världen att det går att lyckas utan stjärnor med ett stenhårt jobb. Tycker jag i alla fall.
Det är ju bara att titta på spelarna vi har. Fernholm, Frögren, Wallin, Kenny, Bagarn, Ekman, Fabbe, Holmqvist, Hörnqvist, Ledin, Nilson, Warg. Det är starka och fysiska spelare. Tycker man kan lägga till Robert Nilsson här också som är van ett enkelt spel i sitt Edmonton.
Och för att inte glömma Widing som ju bör bli anmäld nu och som också är en rak spelare med mycket fart. Men sist men inte minst kraftpaketet Douglas Murray som kliver in ikväll.
Bengan har misslyckats helt och hållet så här långt med sin filosofi. Igår blev jag helt galen när han inte gjorde några som helst förändringar inför sista perioden. Schweiz hade full kontroll på matchen, vi kom ingenstans. Det var uddlöst, kraftlöst, idélöst och sarggnugg i byte efter byte. Det är coachen som har det yttersta ansvaret för hur det ser ut på planen och det är han som ska se till att att ändra en matchbild. Det dröjde en bra bit in i sista innan han bytte plats på hela två spelare. Herregud.
Vi har långt ifrån ett kanonlag, det känner jag till. Därför är det extremt viktigt att utnyttja resurserna rätt och riktigt för att få ut max av spelarna. Bengan har alltså ingen lätt uppgift denna gång. Tre Kronor har väl aldrig varit svagare än så här under hans tid som förbundskapten. Nu går allt liksom inte av sig själv längre.
Så det är upp till bevis ikväll nu, Bengan. Självklart är det lika viktigt att samtliga spelare måste rannsaka sig själva också och ställa sig frågan, varför är jag här? Vad kan jag bidra med? Nu måste det vara färdigduttat för den här turneringen.
Jag är en försiktig optimist och tror fortfarande att vi kan skrälla och ta oss till en semifinal. Men det är ju litegrann att lösa innan som sagt.
Avslutningsvis måste jag dela ut beröm åt Andreas Johansson som sköter sig oväntat bra som expert.
har man inte rätt och gnälla om laget spelar dåligt. sedan att Vm är varje år gör väl inte saken bättre heller. Vartannat hade varit lagomt. Nu är det OS som är den stora behållningen även om jag ser Vm men det borde inte vara så ofta.
Bafucin: Ja. En hel del. Även du eftersom du verkar ha sett matchen och även måste klicka dig in hit och skriva om det.
Vad less jag är på sådana inlägg. Varför ens gå in här och skriva det?
Jag tycker att formel 1 är tråkigt. Inte går jag in i motorsport-boken och skriver så.
Alltid då någon EHT-turnering spelas så ska det också skrivas vad tråkigt och hur mycket man inte bryr sig om de där turneringarna. Min mamma tycker att elitserien är tråkig, men inte reggar hon sig här och skriver det i alla gästböcker.
Tycker man att något är tråkigt så skiter man väl i att ens engagera sig? Eller?
Är det nån som överhuvudtaget orkar bry sig om denna Kalle Anka-turnering som kallas VM, när inte ens spelarna själva orkar att göra det? Vad skall man annars tro om att så många tackar nej till att delta? Insatsen igår är under all kritik, fast vad kan man vänta sig av ett B-lag?
Otroligt dålig genomförd match idag. Från första nedsläpp till slutsignalen. Tyvärr tror jag inte att Sverige är bättre än såhär. Vi har knappast övertygat i de tre matcher vi spelat. Jag trodde i min enfald att detta lag skulle börja köra lite idag och visa att man vill vara med och kriga om medaljerna. Men efter ikväll är jag ytterst tveksam. En storspelande Lundqvist i mål lär inte vända detta. Kanske Murray är den adrenalinkick laget behöver. Sedan bör BÅG fundera både en och två gånger på om Franzén verkligen tillför laget något. Han får ta på sig Schweizarnas 2-1-mål med ett uselt backspel vid målet.
Godkänt idag får bara Kenny, Magnus J och Ledin. Övriga spelare underpresterade å det grövsta.
Är det någon som ser hur Sverige ska kunna gå långt i detta VM?
Modoante: Wallin hoppar ju in taklingen och dessutom siktar han upp emot huvudet på Wick så den matchstraffen är helt korrekt tycker jag.
Men den på Edler är fel. Alpfjanten tittar över axeln, ser Edler komma och "väntar" in att Alexander skall sätta in en tacklingen. OK att det kanske är en tvåa men inte mer. Han vänder ju ryggen till.
Synd att Liv storspelar först nu. Men samtidigt bra då Alpinisterna lämnar 2 trekronor ensam med Hiller. Dessutom när Sverige är en man mindre. :-)
Modoante: Med aftonens insats i färskt minne, skulle du vara förvånad om detta skulle hända? Nu är ju Henke Lundqvist eoner bättre än Stefan Liv, men det säger nog en del om vilken satus laget i sin helhet har när Fredrik Warg toppar lagets interna poängliga.
Metal Guru: And it happens, again! Mitt under brinnande krig, eller ja, fight då, en begynnande sådan vid det svenska båset så får vi den här jävla reklamen på nytt. Timing? Vet dom vad det är?
Metal Guru: Är det någon fler än jag som undrar vad Mattias Weinhandl och Tony Mårtensson skulle ha att göra i den ryska ligan, förutom att hämta pengar? Håller inte den en rätt så hög klass numer, även breddmässigt?
Bissett19: Heja TV6! Att visa i slow motion hur Marcus Nilsson trillar med aniktet ned i isen med ansiktet först, och skär upp näsroten med visiret är stor TV.
Att dölja detsamma med en stor Bettman-blaffa som visar aktuella odds på hur matchen slutar är raka motsatsen.
Ambroo: Sanny må vara begränsad till det rent fysiska spelet, men han hade nog, som en direkt följd av just detta, alldeles säkert inte släppt in Schweizaren på kassen i samma läge. Skärpning krävs dock på fler håll än där för att vända detta.
Bissett19: Vadå, du tycker alltså inte att vi ska ha någon i truppen som visar franskkanadensarna hur "allmänhetens åkning utan puck och klubba" går till?
Dream Team: Ok att man är tikare, men det är ju för fan en gåta att Sanny skickades hem innan honom och dessutom så spelar Ferna på sex backar också, hua!