1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777720 inlägg · 7967 ämnen

« · 1955234 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
nyb: Vi kan klippa HV

Sv: A proposito de nada
Spajderman: ja Lule dominerar verkligen. Skulle bli förvånad om LHC får alla 3 poäng

Sv: A proposito de nada
ellis: 2-3 nu

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Luleå har matchen men Gustavsson lirar riktigt bra. 2-3 Nu iaf

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Hjälper sig inte själva heller utan sinkar troligen seriesegern med en förlust idag.

Sv: A proposito de nada
pjåtor: Nej nej, inte godnatt, vi har ju LHC i nästa..

Sv: A proposito de nada
Hoppas Luleå skärper sig och att Saik vinner och att vi tar 3 pinnar annars är det nog godnatt !

Sv: A proposito de nada
Okay Gang, vi måste ta 3 poäng ikväll. Finns inget annat!

Sv: A proposito de nada
{8399}: Bulan boys ser ut att inte vilja hjälpa Bif...😳

Sv: A proposito de nada
Huge: det va ju både uppenbart och att det kom fram att spelarna inte gav allt under Roger Melin! Dina egna ord .."Spelare är proffsiga o vinnarskallar i alla lägen och vill visa upp sig"
Var har jag skrivit att de INTE är vinnarskallar när de är på denna nivån!! Du läser som fan läser bibeln! .

Sv: A proposito de nada
JanT: Nja chanserna för Mora är minimala men jag håller tummarna.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: "Var i helvete var vinnarskallarna och proffsen när de inte spelade för klubben när Roger M tränade dem??"

Haha, du är ju bara för underbar...
Så spelarna under Melin skulle alltså ha saknat vinnarskallar bara för att dom inte fick ihop spelet under en tränare som kanske inte var rätt person att träna laget i det läget?
Om du är så naiv att du på allvar tror att spelarna på den är nivå har tagit sig hit utan att ha vinnarskalle och rätt inställning, så får du väl tro det.
Jag har dessutom redan påpekat att det självfallet finns undantag, där spelaren kanske inte ger allt när man gjort klart för en annan klubb, men som sagt: är rätt säker på att dessa spelare mer är undantag än regel.

Sv: A proposito de nada
Vad tror ni om Moras chanser att gå om Örebro? Ponera att dom slår DIF idag samtidigt som ÖHK torskar mot SAIK. Därefter möts dom i Örebro. I sista omgången har MIK Timrå hemma samtidigt som Örebro möter Malmö borta. Chansen finns!

Sv: A proposito de nada
Skrubben: är ganska säker på att det var Meyer Dackell beskrev med dem orden.

Dyk bekräftade han endast intresse för

Sv: A proposito de nada
Samsung: Örebro satsar säkert på att etablera sig som topp sex.

Sv: A proposito de nada
Samsung: Det är väl ingen skräll. Örebro har nog insett att man behöver uppgradera målvaktssidan rejält till nästa säsong. Man undrar dock vad dom får alla pengar ifrån. Lindbäck, Palushaj, Brome, Abols...

Sv: A proposito de nada
Nu är jag nöjd med nästa säsong målvakter med ericsson och ersson om han nu är klar.
Hörde nått riktigt vidrigt nu från släkt till Anders.. att Örebro gett Lindbäck ett kontraktsförslag till nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
Huge: ok va du är insatt ..o återigen väldigt naiv!! Var i helvete var vinnarskallarna och proffsen när de inte spelade för klubben när Roger M tränade dem??
Händer ganska ofta att spelare är på tårna aktiva och framåt i grundserien och så blir de helt plötsligt anonyma i slutspel och opppps klara för annat lag!
Ishockeyspelar är idåfall av annat släkte än stora delar av övriga mänskligheten som har svårt att fokusera på sin arb plats när man ska byta jobb en månad senare...

Sv: A proposito de nada
mk: Finns alltid undantag som bekräftar regeln. Generellt sett försöker nog en överväldigande majoritet som är i ex Kellmans nuvarande position, ändå att göra sitt bästa i den klubb dom spelar i.
Dessutom är det rätt så enögt att automatiskt koppla en spelares sämre insats i ett sånt här läge till att det alltid skulle handla om brist på motivation pga att man nästa säsong ska spela nån annanstans.

Sv: A proposito de nada
Peja: Vi ska inte överdriva Dackells "tavla" angående Kellman tycker jag. Senast idag bekräftar HV:s sportchef att Lehtonen är förlorad för till nästa säsong och kommer dra till NHL.

Jag tycker det är betydligt allvarligare när Dackell recenserade Sebastian Dyk i SSK. Så här sa han till GD om honom: "Det är en bra spelare, men det finns saker i hans spel som man kan kräva mer av på SHL-nivå. Han kanske har kvaliteter för SHL, men han har varit kvar i allsvenskan av en anledning också. Det är inte spelare nummer ett på vår lista om man säger så".

Kändes jävligt onödigt att bränna dom broarna när det nu efter säsongen är alldeles uppenbart att Dyk skulle vara bättre än 5-6 forwards Brynäs redan har under kontrakt.

Sv: A proposito de nada
Huge: Det där med att ta fokus och energi från nuet tror jag är väldigt överdrivet i såna här lägen. Spelarna är proffs och vinnarskallar, dom vill gå så långt som möjligt i alla lägen och göra sitt yttersta i det lag dom för tillfället spelar i.


Lex Stephen Dixon...

Sv: A proposito de nada
Peja: Jo du säger det men jag håller inte med.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Det finns fler än Kellman som kommer att lämna Brynäs. Alla i laget vet att vissa redan har skrivit på för andra klubbar, vilket är fullt normalt vid den här tiden på året. Dackell borde inte bekräfta några uppgifter innan säsongen är färdigspelad. På frågan om Kellmans framtid borde han självklart ha svarat "det tar vi efter säsongen, nu fokuserar vi på den här säsongen."

Sv: A proposito de nada
Peja: Vilka spelare menar du har sagt att de skall lämna? Vem har frågat Dacke om det och har Dacke då dementerat? Finns länk?

Sv: A proposito de nada
Peja: Fast det där brukar ju gälla i samma liga. Eller mellan vilka ligor gäller det?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Det finns massa spelare i truppen som kommer att lämna till nästa säsong. Varför bekräftar inte Dackell det också?

Jag är övertygad om att Dackell fick en konkret fråga om Kellman och sin vana trogen svarar han helt sanningsenligt. Orutinerat och naivt.

Sv: A proposito de nada
Huge: Det är en fråga om att respektera andra klubbar. Det kallas för "unsettling" på engelska. Som sagt, du borde prata med någon som är i gamet och därefter återkomma. Då kommer du antagligen att ha en annan uppfattning.

Angående Kellman - ja, det hade redan läckt ut att han kommer att lämna, men uppgifterna får en helt annan tyngd när Dackell har bekräftat dem. Det fanns absolut ingenting att tjäna på det. Nej, det är inte säkert att det tar fokus och energi från nuet, men med tanke på att det fanns noll vinning att bekräfta uppgifterna var det osmart att ta risken.

Fokusera på att hitta en ersättare kunde Dackell göra utan att prata i medier.

Sv: A proposito de nada
Peja: Det där med att ta fokus och energi från nuet tror jag är väldigt överdrivet i såna här lägen. Spelarna är proffs och vinnarskallar, dom vill gå så långt som möjligt i alla lägen och göra sitt yttersta i det lag dom för tillfället spelar i.
Om inte annat så gör dom det för att visa sin nya klubb att man är seriös och inte nån som bara struntar i sin nuvarande arbetsgivare bara för att man hittat en ny inför nästa säsong.
Man kan dessutom vända på det hela en aning och se det positiva med att Dackell bekräftar att Kellman är förlorad: nu kan man fokusera helt på att hitta en ersättare och behöver inte riskera att hamna i en ev långbänk med förhandlingar som drar ut på tiden.

"Vad gäller Dackell och Kellman, så fanns det ingen som helst anledning för Dacke att bekräfta att han kommer lämna efter säsongen."

Saken var ju redan bekräftad av Kellmans agent i media, så vad skulle isf ett dementerande av Dackell ha gjort för nytta?
Alla hade ju isf ändå fattat att Kellman är förlorad och att Dackell bara säger det som man normalt sett alltid brukar göra. Oavsett om det är dumt eller logiskt gjort av Dackell.

Sv: A proposito de nada
JanT: Svedberg hade nog haft bra siffror bakom Brynäs köttmuren. I Timrå är det hopplöst.

Sv: A proposito de nada
SWEATT: Så blev det med den ”frälsaren” - om jag minns rätt var det många härinne som ondgjorde sig över att han inte hamnade i Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag talar om din och andras reaktioner härinne, inte hur media ev reagerar.
Idag kritiserar du Dackell för att han snackat om Kellman, trots att han bara bekräftat nåt som redan framkommit i media. Sen tar du snacket kring Lang i oktober som ytterligare ett exempel där Dackell borde ha knipit igen.
När Lang var på tapeten var det väl bara hans kvaliteter som diskuterades och ifall han var värd att satsa på som nyförvärv.
Då hörde jag ingenting från dig eller nån annan om att Dackell inte borde gå ut i media och diskutera andra lag spelare, på samma sätt som du nu gör.
Jag tror ärligt talat att andra lags ansvariga inte bryr sig nämnvärt ifall ett annat lag i allmänna ordalag och i media talar om en av deras egna spelare under pågående säsong.
Sånt förekommer ju i princip hela tiden när ämnet kommer på tal i artiklar osv.

Sv: A proposito de nada
Peja: Om jag ska gissa, ja det måste jag göra så jag gör det. Kellman har inom laget varit öppen med att han ska lämna och tydligen kände även journalister till detta och att då bekräfta detta var ganska naturligt av Dacke. Jag ser i alla fall ingenting konstigt eller negativt i det hela.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Japp, samma Luleå som öppet mer eller mindre bekräftade att Bulan var klar för dem innan Brynäs säsong var färdigspelad. Det skapade inte direkt jubel hos Brynäs.

Vad gäller Dackell och Kellman, så fanns det ingen som helst anledning för Dacke att bekräfta att han kommer lämna efter säsongen. Det kan inte leda till någonting bra, däremot riskerar det att ta fokus och energi från nuet.

Sv: A proposito de nada
Huge: Klart det inte blev några negativa reaktioner i media. Klubbarna hanterar det internt. Nästa gång du pratar med "branschkunnigt yrkesfolk" (eller vad är det du brukar skriva?) kan du fråga vad de tycker om klubbar som pratar om andra lags spelare i medier.

Sv: A proposito de nada
{8179}: Svedbergs svaga sida är den mentala biten. Han var inte så lysande i Brynäs heller förän han gjorde ett fantastiskt slutspel. Då var han i sin egen bubbla match efter match. Åkte alltid undan nere vid sargen när det var tjafs, inte som tidigare då han alltid skulle lägga sig i. En bra målvakt när det stämmer annars ganska ojämn.

Sv: A proposito de nada
SWEATT: Instämmer! Vi har spelat hela annorlunda när vi har haft Brattström i målet också, känns som att försvaret litar mer på honom(med all rätt också).

Sv: A proposito de nada
Tänk att Svedberg är sämst i serien, till och med hans kollega(Brattström) i Timrå har bättre statistik. Tror nog Timrå är jäkligt besvikna, hade de värvat en bra målvakt hade de tagit en hel del fler poäng.

Sv: A proposito de nada
Peja: kommer du ihåg nån sportchef som INTE pratat om brynässpelare i oktober de sista 10 åren? Jag menar om vi snackar hopplösa uppgifter.

Sv: A proposito de nada
Imorgon gäller de! Då fyller vi rinken och går mot 3 pinnar. Har en äcklig känsla dock att vår plus/minus kan bli avgörande i detta race... hoppas jag har fel

Sv: A proposito de nada
Peja: Kan inte påminna mig att det var några negativa reaktioner kring Dackells uttalanden om Lang och SSK-spelarna då i oktober och att det skulle ha varit ”oetiskt” sas.
Var väl mest debatt om kvaliteten på spelarna och ifall dom kändes tillräckligt bra för att bli värvade hit.
Så upprördheten just nu över Dackells uttalanden i oktober känns minst sagt överraskande och hastigt påkomna.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: han skulle kunna lira me Danielsson i en Pensionärskedja.

Sv: A proposito de nada
Steve Yzerman besökte tydligen Gavlerinken igår enligt AB Bjurmans NHL blogg... Köp Dacke!!!!! 😀

Sv: A proposito de nada
Peja: Luleå var intresserade av Lang i oktober....snabbt uppgooglat

”Luleå är en av klubbarna som visar intresse för Lang. Det bekräftas även av klubbens assisterande sportchef Ulf Engman.
– Vi har följt honom länge. Det är nog många som tittar på honom. Han är duktig, säger Luleås assisterande sportchef Ulf Engman till”

www.sportbibeln.se/hockey/uppgifter-poangkungen-kan-lamna-leksand-jagas-av-shl-kubben/

Sv: A proposito de nada
{8399}: Ja, NHL-scouter, men svenska klubbar brukar inte prata om varandras spelare. Särskilt inte så tidigt som i oktober månad.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Kommer du på någon SHL-sportchef som pratat om Brynässpelare i oktober månad någon gång de senaste 10 åren?

Sv: A proposito de nada
Peja: Hm, jo det var ju ett gäng NHL scouter som kollade på Söderström vill jag minnas.

Sv: A proposito de nada
Peja: Att inget lag har angett nån brynässpelare från årets lag som intressant betyder knappast nåt.

Sv: A proposito de nada
Huge: VIlka andra sportchefer kommenterade andra lags spelare på det sättet i oktober månad? Har någon i Brynäs blivit omtalad som en intressant spelare av en annan klubbs sportchef? En rutinerad sportchef hade inte kommenterat Lang. Även SSK-spelare blev ju mer eller mindre öppet recenserade av Dackell.

Sv: A proposito de nada
Allmän fråga här. Är det nån från Göteborgsregionen som ska upp till matchen i morgon? Funderar på att åka upp med grabben men är inte säker på det än (har inte godkänt från högre ort än så länge). I så fall är samåkning ett alternativ..

Sv: A proposito de nada
Peja: Ähh, nu tar du i lite väl mkt. Respektlöst hade varit att ta kontakt med Lang under pågående säsong, nu nämnde Dackell EN av flera andra som man hade på radarn som intressanta potentiella nyförvärv. Du tror väl inte på allvar att Dackell försökte köpa loss Lang i det läget?
Isf kan man snacka om respektlöst, men att rent allmänt avslöja vilka spelare som verkar intressanta? Knappast....

« · 1955234 · »