1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777889 inlägg · 7967 ämnen

« · 1957055 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Forslund står i GD:s livesändning och säger att ”Vi har spelat bra stora delar av säsongen men inte fått in puckarna”. Jag hoppas ledningen gör en annan analys när denna skitsäsong är över.

Sv: A proposito de nada
JanT: Tror tyvärr att den här pissäsongen tar slut i kväll.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Jag är skeptisk - blir förvånad om vi reder ut detta!

Sv: A proposito de nada
Ser dessvärre inget som säger att detta inte blir sista match .
Å vilket fantastiskt fiasko denna säsongen är .
Får hoppas ledningen föreningen också ser det som ett fiasko . Å dom ev har planer på att satsa till hösten .

Sv: A proposito de nada
Dallemas: Boqen inte Boken

Sv: A proposito de nada
Dallemas: Frölunda är ju faktiskt laget som Brynäs vunnit över i OT, förvisso med Boqvist men ändå.

Mannberg sniprade in målet i OT 🙂
Får gärna bli en favorit i repris för min del.

Sv: A proposito de nada
{8399}: vinst i OT🤔 ja större under har ju skett 🤪 jag hoppas du har rätt👍

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Jag tror att vi vinner med 3-2 efter OT och Örebro torskar med 5-3.
Tyvärr ingen Jesper jag men jag tror vi fixar detta.....

Sv: A proposito de nada
{8656}: Utan Boken blir vi ju ännu uddlösare framåt så jag tror tyvärr de är kört.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978:
Såhär hoppas jag.
1 Brynäs kan fixa X, har varit jämna matcher överlag mot Frölunda. Sen vore ju 2-poäng fucking lovely, om det skulle kunna gå att ordna.

2 Malmö är förhoppningsvis väldigt taggade att kunna slå sig in på topp 6 i kombination med att Skellefteå förlorar. Så jag hoppas att Malmö nollar Örebro.

3 Hv borde kunna klara av LHC på hemmaplan, kom igen nu HV FFS.

Så förutspåelsen är
Brynäs 70-71 poäng
Örebro 69 poäng, hoppas hoppas. Fingers crossed
LHC kvar på 67 poäng.

Fan om det inte ska kunna gå alltså.
Go go Brynäs, sälj er dyrt och show No Mercy. ☺️

Sv: A proposito de nada
Game Day..... Vad tror ni fixar vi detta, jag tror tyvärr säsongen är över efter denna matchen!

Sv: A proposito de nada
{8399}: I och med att projektet har en separat budget är det naturliga att projektet får krympa sin kostym om projektets intäkter är mindre än förväntat.

Om övrig verksamhet tvingas finansiera en del av projektet kommer projektet naturligtvis att självdö.

Mycket kommer att bero på om Gävle kommun vill fortsätta finansiera en stor del av "En Bra Start". Så i slutändan kommer de antagligen ha makten att bestämma om det ska läggas ner eller inte. Att fortsätta utan kommunens stöd vore förmodligen orimligt.

Sv: A proposito de nada
Peja: Så är det. Det blir väldigt intressant att se kommande bokslut nu när en huvudpartner till kommit in men det fortfarande saknas en.
Jag hoppas verkligen att Brynäs kan få snurr på ekonomin med hjälp av En Bra Start, det vore en ju fantastisk kombo med En Bra Start och en sund ekonomi och en fet budget till A-laget.
Sen får vi se om Brynäs verkligen är villiga att offra spelmiljonerna och om de i så fall klarar att kompensera för bortfallet.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Brynäs buntade ihop allt första året. Intäkterna som var öronmärkta för "En Bra Start" gick rakt in i övrig verksamhet, likaså utgifterna. Brynäs fick rejäl bakläxa av kommunen för det. Så efter första året har man gjort separata budgetar.

Sv: A proposito de nada
{8399}: och Peja:
Intressant dialog.

Detta medlen bra start reflekterade jag på redan då kommunen betalade matchställen. Eller iaf tröjorna.
Det var snack att iom en bra start fick bif nya sponsorer som ville sponsra Brynäs. Man hade tom en siffra hur mycket extra sponsorer sponsrat med pga projektet.
Stark, som då var vid rodret, svarade mig (då) att ingen sponsor utom kommunen anger hur mycket av deras sponsorpeng som går till en bra start och hur mycket som går till hockey.
I praktiken kunde Bif ta allt till hockey och låta den öronmärkta pengen från kommun finansiera allt annat.
Bif tog öronmärkta pengar för en bra start och köpte matchtröjor. Det säger allt hur mycket av spinsorpengen som går till en bra start resp. hockey - om man inte ens använde ej öronmärkta pengar till tröjorna, för att ha kommunens peng till att göra bra saker i samhället, som de troligen var tänkt för.

Har aldrig varit någon vän av projektet själv efter svaret från stark.
Men det kan ju vara bättre strukturerat med ekonomiska gränser osv nu.

Sv: A proposito de nada
Peja: Den som lever får se. Sen tror jag iofs inte ens att SHL är aktuellt för han.

Sv: A proposito de nada
Sputnik: Väljer han er före Växjö? Jag tänker att de förmodligen kommer erbjuda dubbla lönen, och ett mycket mer slagkraftigt lag.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Tror nog ej Emil Pettersson väljer er före Timrå, om Timrå blir kvar så att säga.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: tycker man kan spara pengar och ha kvar Asklöf+Forslund i 4e istället för Bengtsson+Persson. Annars väldigt intressant.

Sv: A proposito de nada
Vad tror ni om något sånt här nästa år:

Eriksson - Samuel Ersson

Niklas Hansson - Kristoffer Berglund
Söderström - Andersén
Norin - Kilström
Ersson

Anton Rödin - Emil Pettersson - Boqvist
Danielsson - Linus Ölund - Malte Strömwall
Sebastian Wännström - Richard Palmberg - Rohdin
Blomqvist - Anton Bengtsson - John Persson
(Alcén, Asklöf, Forslund)

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag ser inte projektet som ett problem alls men det är ju ändå en aning flummigt när det gäller just ekonomin och där är jag aningen orolig.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Jag är inte orolig. Om projektet inte skulle finansiera sig självt och/eller 'motverka' annan verksamhet i klubben så kommer det att självdö.

Min poäng med syndabockspåpekandet är att ingen (förutom den politiska oppositionen) hade tagit upp projektet som ett problem om Brynäs hade tagit ett nytt SM-silver. Skillnaden mellan Bulans silvergäng och Sundquists mediokra gäng har förmodligen ingenting med projektet att göra, men i dystra tider ska allt och alla sågas.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jomen absolut att jag läst allt som finns att läsa om saken.
Det går ju inte att få reda på hur mycket av sponsorpengarna som går till hockeyn och hur mycket som går till en bra start. Brynäs och En bra start både attraherar sponsorer och konkurrerar med varandra kan man säga och det är liksom en hävstånseffekt där som är vital. Om Brynäs attraherar tillräckligt många nya sponsorer till En Bra Start så kommer hockeyn att få in mer pengar men det svåra är att veta hur många som måste in och om underlaget räcker. Än så länge finns ingenting som talar för att Brynäs A-Lag rent ekonomiskt har lyft av projektet.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Vad har du gjort för att undersöka saken? Har du läst verksamhetsberättelsen? Har du sett någon slags prognos för intäkterna med och utan "En Bra Start"?

Försöker förstå om din kritik innehåller någon fakta eller om det bara baseras på "en känsla". Som sagt, jag tycker att detta är klassiska syndabocksletande. Om det inte är ledare eller spelare som är syndabocken är det ett projekt.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag har inte riktigt sett uppsidan ekonomiskt för Brynäs ännu med En bra Start, jag har sett en megasmäll för några år sedan då det överraskande blev två huvudparters mindre än beräknat dock. Nu har ju en huvudpartner ytterligare tillkommit men visst saknas fortfarande en?
Kan du ärligt se att Brynäs lyft ekonomiskt sedan En Bra Start startade?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Förstår att det är oklart om man väljer att inte lita på vad Brynäs och sponsorerna säger. Det som ni inte verkar förstå är att mycket av det som ingår i "En Bra Start", typ vara ute på ungdomsgårdar, är sånt som Brynäs sysslade med långt innan projektet. Som sagt, jag betraktar er uppfattning om just den saken som en konsekvens av bra marknadsföring från Brynäs sida. Tror för övrigt inte Alcén och Blomqvist tar extra betalt för att åka till ungdomsgårdar heller.

Sv: A proposito de nada
Peja: Det som är oklart är om pengar som hade kunnat gå till Brynäs a-lag istället hamnar i projektet ”En Bra Start”. Projektet attraherar sponsorer men ger det mer pengar till A-lagsverksamheten i Brynäs?

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Jo, jag kan förstå att det är svårt att mäta i vissa avseenden, men att en del supportrar som troligtvis inte ens har bemödat sig att gå igenom verksamhetsberättelsen sågar sönder projektet totalt är ju löjligt. Det vanliga svartvita tänket där man letar syndabockar. Men jag antar att det är bättre att ett projekt blir syndabock än att en enskild person blir det.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Bertilsson har ju maxbeloppet 1000 kr per dag så där har vi ingen aning.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Ehhh... det som menas är förstås att projektets intäkter finansierar projektets utgifter. Vad är oklart?

Sv: A proposito de nada
Med detta känns det som om Bertilsson på 80 papp och Andersen på 50papp för 80 dagsböter tjänar ganska lite. Ffa berra borde tjäna betydligt mer..

Sv: A proposito de nada
Peja:
Tycker nog det finns en poäng att fundera över affärsmodellen som sådan. Har den gett det den var tänkt att ge från början? Ökade lokala sponsringsintäkter, ökad attraktivitet som samarbetspartner? Och framför allt jämfört med konkurrenterna och deras utveckling inom samma intäktsslag? Har inte sett någon sådan utvärdering, men det kanske finns med i treårsplanen? Borde vara intressant att ta ett till steg även i den lokala sponsringen om de sportsliga resultaten skall förbättras. Ser man bara på tabellplaceringarna kan man om man gör det enkelt för sig säga att "modellen" inte bidragit till något större lyft. Men det är en mer komplex fråga än så...

Sv: A proposito de nada
Peja: Finansierar sig själv gör det såklart inte, någon betalar ju kalaset.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Enligt Brynäs finansierar projektet sig självt och går inte ut över elitverksamheten. Exakt vad behöver de göra för att du ska tro på det? Lägga ner hela projektet?

Sv: A proposito de nada
Berge: En bra start är kanon ju absolut men jag har svårt att se vad som är så unikt i vad de gör. Den rena dräkten är vacker absolut men själva nyttan av projektet är oklar. Play-day, ping-Pong, besök på skolor och hjälp med praktikplatser och allt vad det nu är är förstås bra. Frågan är om Brynäs A-Lag fått mer resurser eller inte av projektet är en relevant fråga tycker jag.

Sv: A proposito de nada
Berge: Nä gå inte och lägg dig.
Vi kan alla göra fel. Och du har verkligen bett om ursäkt. Så för mig är det lugnt.
Keep up😀

Sv: A proposito de nada
Berge: Bengtzens arbete kom genast i ett annat sken. Det är inte lätt att bygga ett slagkraftigt lag när Cahling och En bra start arrangerar gorillridning för pengarna.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Det här med att Bryässpelarna "spelar ping-pong med barn" på fritidsklubbar har skett i många år. Att du associerar det med "En Bra Start" ser jag som bra marknadsföring från Brynäs sida vad gäller det projektet.

Sv: A proposito de nada
Berge: och sorry Axle San. Du skrev inte gorillor heller såklart, så det var felciterat av mig.

Fan alltså. Det här var pinsamt. Jag går och lägger mig. Vi hörs när säsongen drar igång i höst igen.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: ååååh

Jävla telefon!

Jag ber om ursäkt!

Grillor menade jag!!!

Haha alltså herregud.
Sorry MK!

Sv: A proposito de nada
Berge:
Tror du dessutom verkligen "mycket av Brynäs sponsorpengar går åt att invandrare åker gorillor?"

Öööh...

Sv: A proposito de nada
mk: mig veterligen så skrev jag aldrig något om gorillor, så det var isf snarare du som vävde in dina tankar. Kasta inte sten i glashus.

Och på ett samhällsenligt plan tycker jag det är fantastiskt att man integrerar invandrare i idrottslivet i stan. Det är ju exakt därför att hockey kostar pengar som "en bra start" gör detta. Jag förstår inte hur det kan vara något negativt.

Sv: A proposito de nada
Berge: En Bra Start är nog bra.

Men om man ska se bang for the buck. Så är det nog fortfarande svårt att räkna in någon cash på det.
Det är skillnad på AIK i fotboll som är stort engagerade i förorten, de spelar fotboll...

Det är nog svårt att få människor som aldrig sett is typ, att bli intresserade av hockey. Speciellt om man inte kommer från en bättre bemedlad familj.
Med tanke på kostnad för att i första han kolla på matcherna. Sen om man ska spela..
Svårt att se att nästa superstar kommer från orten.

Sen skrev inte Axle San gorillor. Tolka inte in dina tankar i texten. Läs och förstå istället vad som skrevs....

Sv: A proposito de nada
Mattson:
En bra start lanserades som en "helt ny affärsmodel" av Hans-Göran Karlsson för att lyfta den lokala sponsringen till högre nivåer. Målet var fler stora sponsorer som lägger in mer pengar än tidigare baserat på ett CSR-upplägg med Unicef och rena tröjor.
Har affärsmodellen lyft Brynäs ekonomiskr och sportsligt? Nja.
Har den profilerat Brynäs? Ja.

Sv: A proposito de nada
{8399}: det är väl något vi ska vara stolta över?

Tror du dessutom verkligen "mycket av Brynäs sponsorpengar går åt att invandrare åker gorillor?"

Den kommentaren hör bättre hemma bland foliehattarna på Flashback.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Håller med i allt ang Rödin.

Med ”haveri utan dess like” menar jag nog mera symbolvärdet... Det skulle nog allvarligt skada Brynäs IF om de tappade Rödin till seriekonkurrent. Visst! Ett ”sundhetstecken” att inte buda fantasisummor men otroligt dålig PR om vi skulle sabba affären...

Jag tror Brynäs lagt sig lägre i ena vågskålen men lockar med ett tryggt långtidskontrakt i den andra...

Varför inte göra en del av Rödins kontrakt prestationsbaserat?

30+ poäng bonus
40+ poäng ytterligare bonus

Sv: A proposito de nada
Mattson: ”Näringsliv” Läs: kommundoping via skattefinansierade bolag.

Sv: A proposito de nada
Charles: Mest överbetald = får ut minst för pengarna.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Det är ju skillnad på sponsorer som sponsrar av ren välvilja och dom som faktiskt vill få ut någonting av det också..

Sv: A proposito de nada
{8399}: Jag tror satsningen på En bra start sparkade igång när man såg att företagssponsringen och publiktillströmningen inte räckte till ambitionen att vara ett topplag. Ett sätt att hitta nya finansieringsmöjligheter. Ser inte ut som att det heller funkar.

« · 1957055 · »