1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 774555 inlägg · 7967 ämnen

« · 2221587 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Skrubben: Varför nollställs en hockeyspelares förmågor vid inledningen på varje säsong? Tror han drar den slutsatsen baserat på ett fjolår där de knappast kom upp i nivå även om de tillhörde våra bästa. Går inte att klandra någon för att tro att de plötsligt inte blivit fem år yngre.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Ja, eller kanske efter en inte helt lyckad säsong...

Sv: A proposito de nada
Lemp: Scott och Rödin har kört fast? Den slutsatsen drar du efter två träningsmatcher?

Sv: A proposito de nada
Charles: Danielsson - Ölund - Mannberg känns som en typisk 0-3 enhet, lätt framåt och tunn bakåt.

Sv: A proposito de nada
Charles: Kanske inte är så dum ide att splittra på Rödin och Scott, känns som dom kört fast lite. Finns större kapacitet i båda.

Sv: A proposito de nada
Manner testar lite andra formationer på träningen idag

Sallinen - Palve - Rödin
Molin - Scott - Gunler
Danielsson - Ölund - Mannberg
Kvist - Eklind - Pettersson

Olesen och Ljungkrantz på landslagsuppdrag

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Absolut! Där finns mycket godis att finna.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag tycker också att man ska satsa hårt på AHL, det finns otroligt mycket bra spelare som inte blir uppkallade.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Man borde ju kunna utnyttja relationen till Tommy Westlund oxå som är scout åt Pitsburgh.

Sv: A proposito de nada
Peja: Så är det ofta, man får inte det man vill all gånger som bottenlag i SHL. Däremot har flertalet kompetenta hockeymänniskor förespråkat Alcén. oNu får dessutom Kangas & Co möjligheten att rekrytera en GM så alla möjligheter finns förstås att göra någonting bra av detta.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Kangas fick nästan bokstavligen Alcén kastad i knät, så han har ju inget annat val än att köra på det här spåret nu. Det är väl ingen hemlighet att alla tyckte att Boumedienne var helt rätt person till jobbet, inte Alcén.

Sv: A proposito de nada
Peja: BomBom och Collinton är inga dåliga kontakter där borta direkt.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Ni pratar om kontaktnät och ett bra nätverk. Självklart är det viktigt, men det är ingenting som bara kommer per automatik. Alcén skulle exempelvis kunna öka sitt kontaktnät avsevärt om han åker till USA senare i vinter, nu när Boumedienne chefar där borta har han en unik möjlighet att öka sitt kontaktnät och bli introducerad för 'rätt' personer.

Angående koll på spelare. Tänk Dick Axelsson. Som Brynäsare har man koll på vilken spelare det är, men man har aldrig sett alla hans matcher. Man följer ligan generellt och ser honom några matcher per säsong. Om man jobbar heltid som sportchef är det inte särskilt mycket begärt att personen i fråga ska ha samma koll några ligor till.

Vilka spelar som är intresserade av SHL har sportcheferna god koll på. Agenterna är tydliga med det. När det gäller värvningar mitt under säsonger är det kanske bara sparkade spelare från Schweiz och KHL som kommer, men inte annars. Danielsson var en toppspelare i Schweiz och Genoway var väl ingen sopa i KHL som jag uppfattat det. Men det är främst AHL som är en outnyttjad marknad för Brynäs del, då tänker jag på nordamerikaner och inte européer. Senaste gången som man gav sig f-n på att hitta spelare där rodde man hem Scott & Sweatt, men av någon outgrundlig anledning fortsatte man ändå inte med det spåret.

Sv: A proposito de nada
Aaaa: Jag tror på honom, kanske det jobbas på ett annat sätt än Su flög gjorde med sina scoutingresor till Finland bland annat. Åka utomlands för att scouta Malte var till exempel kapitalförstöring.

Sv: A proposito de nada
{8399}: alcen kan ju ha kontakter som har sett många Ahl och NHL spelare till exempel Jeremy colliton som har varit alcens tränare i Mora, han har ju säkert bra koll på NHL och Ahl spelare eller?

Sv: A proposito de nada
När så skilda källor/falanger som Sanny, Josef B, tidigare ledning och nu Kangas samtliga tror på Johan i den här rollen så indikerar det att han är helt rätt person.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Ett stort kontaktnät av hockeytokigt människor (med hockeykompetens) är vad som gäller. Sen är förstås statistiska analyser användbara också och ett bra munläder och det sista har ju Johan i alla fall.

Sv: A proposito de nada
Peja: Absolut, men när en sportchef från SHL värvar en spelare från en liga som NLA, KHL eller NHL/AHL så är ju inte ligornas bättre spelare aktuella. Det handlar uteslutande om spelare som inte är tillräckligt bra för ligan av olika anledningar och behöver starta om. Dom spelare som sedan skulle kunna bli aktuella för Brynäs har troligen en helt annan roll i den klubb dom representerar än vad dom kommer få i Brynäs.
Det är ju en sak om man vet att en specifik spelare kommer bli tillgänglig för spel i Sverige kommande säsong, men att sitta och mala matcher och tro att man ska kunna skapa sig en detaljerad bild av så många spelare ser jag som slöseri med tid.
Hade man haft en bättre ställning i näringskedjan så vore det självklart nödvändigt, men i Brynäs fall är det så långt ifrån att spelaren blir aktuell.
Jag tror bra relation med spelarnas agenter och ett bra externt nätverk av scouter och referenser är den mest framgångsrika vägen.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe:
Mitt i mellan då...

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Abris tippar oss 12a.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Haha långt ifrån

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Förmodligen den mest omdömeslösa spelaren i SHL de senaste 10 åren.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Jag tror att Dick är inne på rätt spår.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Brynäs 5:a och Leksand 12:a. Låter som Dick är en smygbrynäsare alltså...

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Den killen har ett omvittnat stabilt omdöme.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: now we're talking👍

Sv: A proposito de nada
Dick Axelsson tippar Brynäs 5:a denna säsong.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Alcén ska ju inte vara en traditionell sportchef med brett ansvar utan ha ett stort fokus på herrlaget och dess rekrytering. Hockeyvärlden är ganska liten och SHL-sportchefer kan ha bra koll på aktuella AHL-spelare. Agenter är duktiga på att sondera terrängen i förväg och det finns massa videomaterial tillgängligt för den som inte kan se matcher på plats. Om man ser några matcher i veckan, och kollar extra på aktuella spelare, får man en ganska bra bild över spelarna i en liga. Det vore väl inget märkligt krav på en seriös SHL-sportchef med fokus på herrlagets rekrytering att beta av 1-2 matcher om dagen. Vi pratar typ 3 timmars jobb.

Du, jag och många andra ser säkert x antal SHL-matcher i veckan och tycker oss ha hygglig koll på ligans spelare. Antag att du jobbar som sportchef och blir erbjuden några spelare, är verkligen orealistiskt att du har följt den spelaren i några år om du har koll på ligan och tar dig tid att kolla på 4-5 inspelade matcher? Jag tycker inte det är orimligt att sportchefen lägger den tiden, personen i fråga är ju helhetsanställd, inte en timvikarie. Bilden kompletteras givetvis med referenser.

Sv: A proposito de nada
mk: Man funderar ju lite på vilken profil denna GM ska ha? Kombinationen av stora strategiska frågor om spelsätt, träning, struktur för försörjningen av spelar och ledare från egna led och det övergripande ansvaret för det dagliga resultatet. Stora breda frågor som ställer krav på djup hockeykunskap, ledaregenskaper och lång erfarenhet.

Sv: A proposito de nada
mk: Jag tror det kommer att tid, 3-4 år innan det ”nya” Brynäs verkligen slår igenom. Planen att ta spelare från de egna leden genom en samsyn på verksamheten från J16 och uppåt tror jag stenhårt på. Det är vägen vi måste gå.
Ungdomarna ska VILJA komma till Brynäs för att utvecklas, lite som Rögle idag. Rögle har hållit på ett tag, de har kommit långt men inte hela vägen till guldet.

Det viktigaste i år är att hänga kvar, allt annat är sekundärt. Då har vi alla möjligheter att bygga det kommande, förhoppningsvis framgångsrika Brynäs inför 22/23 som några år senare kan vara där vi vill, i final med möjlighet till guldet. En blandning av egna produkter och spets som rekryteras utifrån, helst med en önskan att spela i Brynäs.

Som sagt, det kommer att ta lite tid men jag gillar det jag ser sedan den nya styrelsen tillträdde.

Sv: A proposito de nada
Zzz: På en GM som inte finns ännu..

Men vem kommer få skit när det inte blir som många önskar?
Kangas och gänget jobbar nog röven av sig för att hitta en bra GM. Inget tvivel om det.
Sen förstod jag att man kommer stötta JA och EG med det som dom behöver.

Jag har bara fått bra vibbar av nya styrelsen ang. deras förtroende för SC.

Är helt säker på att det finns en revanchlust hos alla parter vare sig det är på isen som hos säljare och vaktisar.

Sv: A proposito de nada
Zzz:
Den där högkalibriga operativa sportgeneralen tror jag vi kommer att få vänta på.
Hellre det än en till felrekrytering.

Raketforskning är det inte.

Jag har stora förhoppningar om Jonny Stridh går in och sätter fart på pucken med hjälp av Alcén/Grahm, när han kommit in i matchen.

Forza!

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Ja fokus för Alcén och en eventuell junioransvarig bör vara på scanna av HA och juniorspelare till hockeygymnasiet.

Däremot kommer det strategiska som du anger enligt Kangas ligga på en GM och inte på Alcén.

Sv: A proposito de nada
Zzz:
Det man vill se från Alcén är dels en uppbyggnad av en rikstäckande scoutingorganisation ner på minst HA-nivå (och heltäckande i närområdet), dels en ledar- och spelarutvecklingsorganisation som jobbar för att säkra tillgång på "egna" ledare och spelare till organisationen (Dam och Herr) via egen Akademi och ett stort antal samarbetsklubbar upstream och downstream.
Parallellt med det (vilket är HELT avgörande att det görs nu) behöver han definera Brynässtilen en gång för alla. Vad krävs för att vinna? Så här spelar vi, så här tränar vi, de här spelarna skall vi ha, de här ledarna skall vi ha.
Sen rekryterar/agerar vi efter det.

De signalerna behöver Alcén skicka ut nu inför den stora omsättning av herrspelare i vår.

Sv: A proposito de nada
Peja: Frågan är hur bra koll en sportchef i SHL kan ha på spelare i andra ligor. Med tanke på vår plats i näringskedjan måste det vara nära på omöjligt att scouta spelare under säsong om man inte fått signaler om att spelaren är intresserad att komma till Sverige. Jag känner nästan att det vore slöseri med tid och pengar för en sportchef att åka runt och kolla på spelare i NLA, KHL eller AHL då många spelare tar beslut först efter säsongen vart dom ska spela kommande säsong och har garanterat andra ambitioner än SHL i första hand.

Tror väldigt många värvningar av spelare från andra ligor går på statistik och referenser snarare än egen scouting oavsett lag och sportchef. Därför ser jag ett större värde i att ha kontakter som Boumedienne som kan bidra med sitt nätverk som referens på olika spelare.

Sv: A proposito de nada
Peja: En sportchef är väl ingen scout, kom igen tror du att sportchefer åker runt och scouter all världens ligor? Det skall ju in en GM också och det är flertalet människor som kommer att ta fram aktuella spelare.

Sv: A proposito de nada
Peja:

Ja vi fortsätter väl med att värva tilltänkta stjärnor från HA...i stället för färdiga spelare från SHL, NHL, KHL..blir en tuff säsong för BIF-spelarna i ett försök att hänga kvar i högsta...

Sv: A proposito de nada
mk: Nej, jag tror inte att Alcén är obildbar. Men idealiskt sett ska sportchefen ha följt spelare under flera års tid innan de värvas. Det kommer ta flera års seriöst scoutingarbete för Alcén att komma upp i den kunskapsnivån om spelare i andra länder. Det är ju inte realistiskt att han skulle ha följt AHL, Liiga etc särskilt noga under sina spelarår. Däremot har han säkert bra koll på SHL-spelare och kanske även allsvenska spelare.

Sv: A proposito de nada
Peja: Herregud, tror Ni att Alcén är helt obildbar eller?
Hur har han kunnat lära sig att bli en elitspelare?

Jag tror inte heller att Alcén är mogen att axla SC till 100%
Men tror du att han inte kommer få hjälp av KD i ekonomiska frågor om det behövs?

Jag kommer inte att ge upp på JA och EG innan styrelsen gör det iaf. Och Kangas lät nästan förvånad över hur bra dessa två hade kommit in i arbetet.

Den som tror att JA kommer att vaska bort den hör chansen till en karriär, ja..

Sv: A proposito de nada
mk: Vi får hoppas att Manner inte får sparken och fortfarande är kvar när nästa säsongs lag ska byggas. Alcén lär inte ha koll på spelare utanför Sveriges gränser, men Manner kan åtminstone finländska spelare och importspelare i Liiga. Förhoppningsvis har Boumedienne några minuter över till Alcén ibland för att kunna ge input om spelare i andra ligor, men hans nya jobb kommer nog vara extremt tidskrävande och han verkar även hjälpa Lukko på samma vis. En del andra SHL-klubbar plockar nordamerikaner från AHL, det skulle Brynäs också behöva göra.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Du har lyssnat på senaste Brynäspodden väl?

Där sa Kangas att man letar efter en fortfarande, men att man inte hittat rätt person ännu, fast man har haft personer uppe och haft kontakt med dessa.

Om man utgår ifrån att JB var Campeses spår, vilket hade nog vart klockrent. Så ser man vilken profil som söks.
Det är INTE lätt att få en bra GM till Brynäs, plus att en GM ska väl vara övergripande?
Man måste väl fortfarande ha en SC?

Där tror jag att JB satte Alcén och Erika som SC. Erika i första hand då för Dam, men sen så blir hon säkert även för Herr.

Nu när Brynäs ska bygga om organisationen så får det faktiskt ta den tid det tar.

Och om Alcén vill ha kvar sitt jobb så lär han ju inte signa om hela truppen bara för att dom är " kompisar"
Då har han ju inget jobb kvar...

Nä, överlev denna säsong så finns bra möjlighet att få en bra framtid för Brynäs.

Sv: A proposito de nada
tjugo8:

högmod går före fall..
varför göra Alcén till sportchefsbiträde?? är det de gamla lagrarna som satt honom i den biträdande rollen?? BIF behöver en aktiv sportchef, som vågar rensa upp i spelarleden..håller inte med det gamla kompistänket längre..då blir det hockeyallsvenskan nästa säsong..

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Enbart för sin egen själbilds skull. De tror alltid att de har bättre lag och spelare än de egentligen har. Det kan kallas överoptimistisk självskattning...

Sv: A proposito de nada
tjugo8:
Ja, erfarna sportchefer/GM som klarar av jobbet i Brynäs finns det inte många av inom Sveriges gränser. Och lediga? Svårt tveksamt.
Om man börjar med vilken "produkt" som skall levereras så gallras många bort redan där. Ja, du vet... "Boforshockey" och såna där...
Jag skulle nog börja lyssna lite med agenter och scouter vem (utomlands, svensk eller inte) som har den offensivt skickliga profil som Brynäs behöver.
Jag antar att det är det som pågår nu.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck:
Man ska dock ha klart för sig att tillgängliga kompetenta GM/SC inte finns i klasar…och att Bom Bom troligen använde sitt förtroendekapital för att lobba hårt för JA.
Vår största utmaning är o har varit högmod o naivitet

Sv: A proposito de nada
tjugo8:
En osannolik fullträff.
Undrar vad JA gör om dagarna förutom att svabba vatten.

Sv: A proposito de nada
{7981}:
Trots de underbara nystarterna med Dacke, Inge, Sundlöv, Molin, P-J.J…? När man trodde att det var uppenbart för alla att insikten/kompetensen inte fanns i egna leden…Alcén 4 år!

Sv: A proposito de nada
Blå grottan:

Instämmer helt

För mig får FBK gärna åka ur men det lär inte hända haha

De har en enorm press på sig.

Sv: A proposito de nada
{2064}: Pennefborn har gjort det riktigt bra

Sv: A proposito de nada
Peja: håller med om att många förlängningar senaste säsongerna har varit konstiga/ogenomtänkt. Man förlänger med spelare precis som du skriver har en form topp, typ Mannberg.
Min spontana känsla är att man har varit lat/bekväm när det kommer till värvningar. Man förlänger med hellre med någon som redan är i truppen och inget presterar på topp än att ge sig ut och scouta nya spelare som är mer på topp.

« · 2221587 · »