1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 758731 inlägg · 7967 ämnen

« · 2437581 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Bulten: oklart, jag har inte siffror på det, har du?

Sv: A proposito de nada
{8399}: ” Fast man riskerar ju att åka på en tvåa när man filmar också.”

Ja för det händer ju jätteofta

Sv: A proposito de nada
Farsang: Vi kan det här! Felix, Rautio, Lindbäck… låt dom bara komma och vi hänger slipsarna glatt i ribban!

Sv: A proposito de nada
Typiskt Brynäs boken att döma målvakter för enskild insats ;)

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Blivande innebandymålvakt får vi hoppas…

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: inte skymd på denna

Sv: A proposito de nada
KulaShaker:

Han är ju skymd precis när skottet kommer, knappast en tavla det där. Tycker iaf jag

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: och där en rejäl förstärkning

Sv: A proposito de nada
{8399}: Vilken målvaktstavla, Lindbäcksvibbar av den…

Sv: A proposito de nada
Det där målet får ju Micke Renberg ta på sig. Aldrig hört en sån jinx förrut.

Sv: A proposito de nada
Horace76c: klubban i isen, klubban i isen

Sv: A proposito de nada
mattias - 74:
Horribel icing...

Sv: A proposito de nada
Satan vilken räddning av Lindbom, turneringens bästa målvakt utan tvekan.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Jag vet inte, jag har inte läst domen. Jag såg bara att han bad om ursäkt och utgick från att det var ett "erkännande"?

Själv sket jag i att göra en bedömning på om han filmade eller inte. Jag bryr mig bara om att han drog ett skott i krysset.

Sv: A proposito de nada
Kan inte Brynäs värva han Jvm målvakten han är ju suverän.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Fast filmade Rödin? Visst han ber om ursäkt men har han erkänt att han medvetet föll?

Detta är saxat från Hockeysverige.se


I anmälningen som skickades in under morgonen skrev SHL:s situationsrum att “Rödins skridskor försvinner. Han lägger sig och speciellt det högra benet försvinner under honom, det som inte ens blir träffat. Detta för att skaffa sig fördelar under overtime”

I det svar som stjärnan fått lämna håller han inte alls med om det hela, utan menar att det är en helt naturlig rörelse.
“När jag går över blålinjen får jag en klubba över mitt vänstra ben, som är det benet jag ska sätta i näst för att ta mina skär, taggar i med tåspetsen och ramlar. Som det står i anmälan ”försvinner” mitt högra ben men den beskrivningen håller jag inte med om, då jag tar ett långt skär och det benet helt naturligt förs bakåt och släpper från isen när jag fullföljer mina skär."

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Kanske är nytt, men sporter förändras, ibland till det bättre, ibland till det sämre. Filmningar suger, men det är en del av sporten nu.

Sv: A proposito de nada
SWEATT: Tyvärr så känns det som spelarna måste förstärka ibland för att få domarnas uppmärksamhet.
En klubba i nyllet i en trång situation går på någon sekund, lätt att missa om inte spelaren påvisar det. En holding eller hooking likaså.
Sen går väl vissa över gränsen o det blir filmning istället.

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Tycker att om man som Shinnimin filmar mycket och även döms flertalet gånger, då bör tränare/klubb agera. Skulle gissa att de flesta i SHL har filmat nån gång, det är inte snyggt..men va fan, det händer.

Kanadickerna sätter ofta i system att spela på gränsen kombinerat med att falla enkelt. De ses ändå som hockeyns hemland.

Jag försvarar inte filmningar, men tycker t ex att man får sansa sig lite i fallet med Rödin.

Sv: A proposito de nada
SWEATT:

Av de sakerna du nämner så hör absolut inte filmningar till hockeyn, det är ju en relativt ny och riktigt vidrigt tilltag inom hockeyn som absolut inte hör hemma i sporten.

Thrastalk tjuvnyp m.m har ju existerat i alla år jag kollat på hockey framförallt i slutspel men filmningar är vidrigt, hade någon i Leksand filmat hade jag krävt att Björn stängt av honom direkt.

Sv: A proposito de nada
Skulle vilja se den tränare som tog C från spelare som filmar, det hade nog svidit mer som kapten än att få böter på kaffepengar.

Vad tror ni?

Sv: A proposito de nada
Farsang: Varför måste du vara så otrevlig bara för att jag har en annan åsikt om en viss företeelse i ishockey?

Jag vill bara se Brynäs vinna. Helst hade jag såklart sett att vi aldrig fuskade, inga hakningar, inga tjuvnyp, inga filmningar, inget trashtalk. Men så funkar det tyvärr inte i praktiken.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: jag tycker ändå han spelar rätt mycket för att ha blivit uttagen som Extra forward.

Petat Lekkerimäki för det mesta.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Tråkigt att han inte får större förtroende så han kunde få lite mer självförtroende med sig hem.
Är ju nästan så han har mer förtroende i BIF än jvmlaget.

Sv: A proposito de nada
SWEATT: ni två är precis som folk som tror att Jorden är platt. Kvittar vad man säger så har ni ju redan bestämt er.

Nu avslutar jag diskussionen från min sida iallafall.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Vet inte men detta var några dar sedan.

Sv: A proposito de nada
munkas: Men de är fortfarande inte tillräckligt bra.

På tal om rätt ska vara rätt.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Varför är hakningen mer nödvändig? Kan ju vara exakt lika nödvändigt att tex få en straff med sig.

Och återigen har du en sjukt tråkig ton, varför?

Sv: A proposito de nada
Farsang: ej det tror jag inte att domarna skall göra. Jag tycker att situationsrummet ska plocka tvåor för diving under matcherna då de är så svåra att se för domarna.

Sen är väll den absolut största andelen tvåminutersutvisningar inte att se som nödvändiga för att undvika baklängesmål?
Dessutom kan ju mål framåt vara nödvändiga för att vinna matcher också.

Sv: A proposito de nada
{8399}: nämn gärna senaste gången en spelare åkte ut två minuter för Diving i Shl :))

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: spelar med Öshtlund och Öhgren. Han var inne på Sveriges mål och var 4:e sista man på pucken. Så nära assist.

Sv: A proposito de nada
{8399}: för att hakning kan vara Nödvändigt att göra. Att filma är aldrig nödvändigt.

Men troligtvis så tror ni båda att Domarna ska lyckas se att det är filmning varje gång och lyckas utvisa spelare för diving vartenda gång det händer.

SHL är en av dem snabbaste ligorna i Sverige.

Kolla i NHL tillexempel. Hur jävla mycket utvisningar missar domarna där varje match p g a alldeles för hög fart så domarna inte hänger med att se allt. 10? 25? 50?

Kan inte fatta hur ni inte tycker Filmning är moraliskt fel i jämförelse med hakningar och trippings? Oavsett om trippings och hakningar är med avsikt eller bara olyckligt.

Sv: A proposito de nada
Bulten: Fast man riskerar ju att åka på en tvåa när man filmar också.

Sv: A proposito de nada
Strömgren var riktigt bra innan JWC men här missar jag hans byten - visst har han 23? Vilken lina går han i och med vilka?

Sv: A proposito de nada
SWEATT: Allt är för att vinna fördel, men det är väldigt förenklat. Lättare för en domare att ta korrekt beslut gällande en hakning än om det är kontakt och man filmar på ett ”snyggt sätt”. (Syftar inte på Shinnamins) svandyk som är oftast enkla att se.
Också skillnad på att riskera att åka på en 2a än att medveten filma till sig en 2a på en motståndare.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Ja, det har faktiskt blivit bättre senaste tiden. Det var betydligt mer kladd tidigare på säsongen.
Rätt ska vara rätt.

Sv: A proposito de nada
Gillar Rödin skarpt. Han är en bra spelare med ett hett temperament, ibland fuskar han. Vem fan bryr sig. Jimmie Eriksson är helgonförklarad i Skellefteå och han gjorde spearing mellan benen till en konstform.

Rödda är inte perfekt, men han är grym.

#backarödda

Sv: A proposito de nada
Farsang:
Varför är det bättre att fuska för att undvika ett mål i baken än att fuska för att få ett mål framåt?

Sv: A proposito de nada
SWEATT: pinsamt att du vill ha en Lagkapten som borde filma till sig 7 PP varje match.

Tycker du verkligen så så kan du gärna börja kolla på fotboll på heltid istället.

Alla vi andra 98% av ishockey fantaster vill inte ha den skiten i vår sport.

Sv: A proposito de nada
SWEATT: Skillnaden är ju att man försöker lura domaren att straffa motståndarlaget med en avsiktlig filmning. En hakning är ju ett sätt att få fördel man mot man i en situation på isen. Där tänker man nog inte primärt på domarens bedömning.
Typ eller?

Sv: A proposito de nada
J-S: håller med dig om att det ska bort i alla lag. Men just nu var det ju diskussion om en viss Lagkapten.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Men filmningen ska ju inte ge ett PP, den ska ge ett BP. Eller hur? Men så funkar det inte, precis som att alla hakningar, slashingar osv inte blir utvisningar. Hade bara domarna vågat plocka för filmning hade vi inte haft det här problemet.


Så nej, jag tycker inte att det är "jävla skillnad".

Förstår inte hur man kan tycka det är helt ok med vissa regelbrott men inte andra, allt går ut på att vinna. Skulle Rödin filma till sig sju PP varje match hade jag varit supernöjd.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Särskilt pinsamt för spelaren som Heter Anton Rödin och står och gnäller/lipar över Shinnimins filmning när dem mötte Luleå den matchen.
Tror Rödin har filmat solklart 3 gånger den här säsongen vad jag kommer ihåg.
Sån skit SKA inte en Kapten hålla på med.

Självklart ska Rödin ge fan i att förstärka filma, vi vill inte ha det som i Italiensk fotboll, spelförstörande och jävligt tråkigt att se, men det finns vissa lag bla LHC där spelare faller lätt hela tiden, vore dom så dåliga på grillorna så är det konstigt att dom har kontrakt och spelar i SHL, det är gränsfall på filmning vart annat byte. Och det enda syfte jag kan se med att ramla så lätt hela tiden är dra utvisningar, detta mönster med att flera av lagets spelare faller lätt betyder med största sannolikhet att laget satt det i system, och att även coacherna är fullt medvetna om det.

Sv: A proposito de nada
SWEATT: skillnaden är att om en spelare hakar någon så kan det behövas för att motståndaren inte ska få ett friläge till exempel. Kan vara bättre med BP än ett eventuellt mål direkt.

Som tex Palve onödiga utvisning i slutet av matchen mot Hv71 den 15 Oktober. Med facit i hand så säkrade Palve 1 poäng åt Brynäs i den matchen med en hakning som han visste att han skulle åka ut för.

Att filma är bara helt fel. Då fuskar man till sig ett PP. Jävla skillnad än att fuska till sig ett BP? Tycker du inte det själv?

Sv: A proposito de nada
munkas: Nu är du lite orättvis. Tycker de spelat upp sig rejält sen Roy kom in i laget. Dima dribblar ju för mycket i slotet…så ditt sarghörn stämmer dåligt för tillfället.

Nu fem mot tre för Småkronorna…då får vi se om de sätter två man bakom förlängd mållinje…

Sv: A proposito de nada
Farsang: Vad har domaren med saken att göra? Spelaren försöker ju fuska oavsett vad domaren dömer.

Finns ingen anledning för dig att komma med såna onödiga utspel om mitt IQ. Tråkig nivå.

Edit: Ser att jag uttryckte mig lite klumpigt från början när jag blandade in domare öht.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Precis så. Ett regelbrott bland många andra. Alla med ambitionen att vinna fördelar genom fusk. Inget konstigt med det.

Sv: A proposito de nada
honken21: Du får ju ta o lugna ner dig lite. Jösses..

Sv: A proposito de nada
munkas: ja vi ligger ju 4:a i PP statistiken. Så det hade ju vart bra för småkronorna👍🏼

Sv: A proposito de nada
{8399}: Småkronorna skulle haft Palme och Diva i PP istället!
Inte ett sarghörn hade varit orört.

« · 2437581 · »