1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 758720 inlägg · 7967 ämnen

« · 2531502 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Brynäs tackade av alla spelare som med säkerhet skulle lämna för ett tag sen, inklusive Eklind.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Jag menar att oftast skriver Brynäs på sin hemsida att "Vi tackar spelaren för allt fint denne har gjort för föreningen". Å GD brukar även ha en blänkare. Fast nu kommer vi ju tappa så många spelare så det kanske blir för många artiklar då.
Det menar jag.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Vad menar du, det är officiellt på Luleås hemsida.

Sv: A proposito de nada
Oscar Eklind klar för Luleå. Inte enligt hemsidan eller Gävletidningarna, utan det är Eliteprospect som står för källan.

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912:
Tycker detta lag hade varit mumma.

1. Silfverberg Larsson Rödin
2. Wännström Ölund Ljungkrantz
3. Scott Komarek Kopacka
4. Nordh Blomqvist lindblom

Sv: A proposito de nada
Farsang: Nej! Kvistfritt kvastskaft.

Sv: A proposito de nada
Peja: ”En annan Gävlekille är Gabriel Seger. Spännande stats i NCAA den här säsongen.”

Väldigt intressant namn!
Finns det några bra exempel på spelare som haft liknande poängsnitt i NCAA och hur de därefter har levererat i HA?

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: Eller denna på backen? Jag köper tröjan direkt 😅

www.eliteprospects.com/player/632606/gunnar-vandamme

Sv: A proposito de nada
Vad tycker ni om den här laguppställningen nästa säsong🖤💛❤️

1. Silfverberg Larsson Rödin
2. Wännström Ölund Komarek
3. Scott Ny Kopacka
4. Ny Blomqvist Ljungkrantz

Kinnvall Bertilsson
Ny Lindstein
Ny a. Johanesson

Lindbäck Ny

Sv: A proposito de nada
Peja: Tycker både Birgersson och Kvist har fått sina chanser nu. Att vara duktig på skridskorna och jobba hårt räcker inte. Dom har inte presterat tillräckligt bra, varken som juniorer eller seniorer. Dom har helt enkelt inte det som krävs på den här nivån och därför bör vi tacka herrarna för en god insats och gå vidare.

Såna som Nordh, Ohlsson och Lindblom måste ges chanser i fjärdekedjan den här säsongen. Vi måste visa för dom yngre spelarna, och potentiella yngre spelare som kan tänkas värvas, att är man tillräckligt bra på J20-nivå så ges man chansen i A-laget.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Brynäs får ingen trupp för SHL-comeback. Det kan jag inte tänka mej.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Kvist var inne på 18 baklänges mål enligt SHL.se.

Sv: A proposito de nada
Peja: Kvist, och kommande värvningar, speglar det ekonomiska utrymme som återstår efter de förlängningar som gjorts.

Sv: A proposito de nada
Peja: Kvist lär bli fjärdeline eller extra forward, ganska självklart.

Ny(Silfverberg)- Larsson- Rödin
Wännström?- Ölund- Komarek(?)
Kopacka- Ohlsson-Scott
Kvist- Blomqvist- Ljungkranz
Nordh (Gubben i lådan i alla lines.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Kvist har gjort 1 mål på sina 91 senaste SHL-matcher kvalet inkluderat. Tror du att han hade petat Brodin eller Norman?

Det är ingen som kastar skit på Kvist. Han är en härlig kämpe, men han platsar inte i SHL och heller inte i ett allsvenskt topplag. Om man dessutom ska behålla många andra unga killar (Nordh, Ljungkrantz, Birgersson, Ohlsson) så finns det helt enkelt inte plats. De är 5 spelare som allihopa är 4-kedjematerial, en kedja där Blomqvist redan har en cementerad plats som center. Så det är 5 spelare på 3 platser (2 platser i kedjan + 13:e-forward). Det är 2 för många, enkel matematik.

Och 2 för många är då med utgångspunkten att Brynäs inte lyckas hitta bättre utfyllnadsspelare utifrån, vilket en grupp med ett par NHL-scouter förmodligen borde kunna lyckas med.

Sv: A proposito de nada
Peja: kvist har vart inne på 4 bakåtmål på 47 matcher i SHL. Nämn vilka toppspelare i dagens djurgårdslag som hade kunnat få lika bra siffror? För alla i djurgården är ju bättre än kvist och platsar i SHL enligt dig då?

Även om Kvist inte producerar framåt så förtjänar han inte all skit om att han inte platsar. Hade han inte platsar så hade han blivit lika bänkad som Tom Hedberg blev.

Men du verkar inte gilla Kvist alls så du lär ju aldrig ändra dig på den fronten.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Inte ens killarna i Brynäspodden ville ha kvar Kvist, och dom är inte kända för att dissa Brynäsare..

Fredrik Strömbom var till och med tveksam till Limpan.
Blev mycket förvånad över senaste podden. Den var bra.
En gäst som heter Sebastian från Umeå. Brynäsare i Lövenland👏👏
Nu har man även intervju med Valberedningen.
Kan säga att Brynäspodden har steppat upp.
Så Ni som lyssnat tidigare men slutat kan nog ge det en chans igen..

Sv: A proposito de nada
Farsang: Precis, Djurgården kommer antagligen inte gå upp i SHL och har inte vad som krävs. Likväl verkar du vilja bygga ett Brynäslag som är betydligt sämre än deras. Det är svårt att förstå hur det går ihop med Brynäs ambition att göra den allsvenska sejouren ettårig.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Så du menar att vi ska ha ett sämre lag än Djurgården? Som sannolikt inte ens går upp. Låter lovande.

Sv: A proposito de nada
Peja: varför ska vi jämföra oss med Djurgården? Dem kom 4:a och kommer troligtvis inte gå upp till SHL.



Jag tror kvist kan bidra i en fjärdefemma i hockey allsvenskan ja. Ser hellre Blomqvist nerflyttas i 4:e femman ihop med kvist och Ljungkrantz som en forecheckande femma och kvist eller blomman serverar fina pass till Ljungkrantz sniper.

Och sen sätta in Anton Ohlsson och Noel Nordh i varsin toppkedja.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Fjärdekedjan ska väl snarare stänga ner dom offensiva hoten från motståndarna. Kan dom även skapa offensiv press så vore väl det optimalt.

Tämligen motsägelsefullt dock att Kvist, som varken har ett bra skott eller passningspel, ska vara förmögen att skapa den offensiva press som du menar att en fjärdekedja ska göra.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Som sagt. Djurgårdens fjärdekedja senast bestod av Brodin, Berglund och Norman. Tror du kravbilden där är att de ska spela 7-8 minuter per match, spela 0-0 och aldrig göra mål? Eller tror du att de är en av 4 kedjor som verkligen är med och bidrar?

Nej, kravbilden måste upp om Brynäs ska bli ett topplag. Om man ska satsa på Ljungkrantz, Nordh och möjligtvis Anthon Olsson finns det inte längre plats för Kvist och Birgersson. Det är enkel matematik. Dessa kan inte uppta 5 av 13 forwardsplatser om Brynäs ska tillhöra toppen. Hockeyallsvenskan är mycket bättre än så.

Sv: A proposito de nada
Peja: men är det inte fjärdefemmans uppgift att skapa antingen offensiv press eller offensiv tekning för första femman att ta över? Alltså gör han sitt jobb. Till skillnad från många andra.

Såklart ska Ljunkan vara kvar med.

Men vi kan inte bara bygga ett lag med offensiv kvalitet/Målgörare när det var defensiven vi hade störst problem med föregående säsong.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Klart att Kvist är en av spelarna som är inne på minst baklängesmål när han är en av de som spelar minst i laget. Han är ju en härlig kämpe men det är svårt att se hur en spelare som både saknar ett vettigt skott och passningsspel ska kunna göra poäng på hög seniornivå. Det är väldigt sällan som han får iväg skott som verkligen hotar målvakterna eller ger lagkamraterna bra passningar i farliga positioner. Jämför med Ljungkrantz som också kan åka skridskor, spela fysiskt men som även har ett bra skott och kan lägga hyfsade passningar.

Sv: A proposito de nada
hockey_21: Stenkoll på Colorados farmarlag. Och det är där ni ska hitta en ny förstakedja inför nästa säsong? Jag är skeptisk. Tror dom flesta sportchefer och scouter i SHL har rätt bra koll på vilka spelare som kan tänkas budas ut till europeiska marknaden. Det är bara en fråga om prislapp.

Sv: A proposito de nada
TheEngulf: Tycker också Kvist gärna får vara kvar.

Han har bra egenskaper för att spela längre ned i kedjehierarkin, stämplar alltid in och gör jobbet, spelar fysiskt och forecheckar hårt. Finns en del minus i positionsspelet men fortfarande utvecklingsbar.

Tror han skulle kunna göra en del poäng i HA.

Sv: A proposito de nada
Farsang: kvist har 4 baklänges mål på 47 matcher. Bäst +/- i hela laget som läckte baklängesmål som ett såll...
tror nog ni ska försöka behålla honom.

Sv: A proposito de nada
Peja: på tal om NCAA, denna killen borde vara värd ett kontrakt enbart pga namnet 😃

Sv: A proposito de nada
{297}: Vi har en sportchef som dessutom har stenkoll på colorados farmarlag plus en styrelseledamot med samma koll på philadelphias.

Sv: A proposito de nada
KB: Hampus Eriksson är en Gävlekille. Man kan nog vara säker på att Brynäs har full koll på hans karaktär och arbetsmoral.

En annan Gävlekille är Gabriel Seger. Spännande stats i NCAA den här säsongen.

Sv: A proposito de nada
KB: Ha ha, tur att man inte är ansvarig för att bygga ett lag. Snubblade bara över killen på EP. Producerat även på hemmaplan, men är ju bara siffror. Säger inget om karaktär eller så..

Sv: A proposito de nada
Makkan74: Skulle passa mig från att värva från alpligorna. Finns några undantag men överlag så har de poängspelarna haft det ganska svårt med omställningen till hockeyallsvenskan. Inte van att jobba över hela banan.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jo men det är klart att alla lag i SHL värvar från en bättre hylla men just första säsongen när man har en massa oönskade spelare på kontrakt med till SHL så kanske man inte riktigt har den möjligheten.

Sen att åka ur SHL, det är väl oftast en process som pågår i minst 3-4 säsonger? Man signar fel spelare på långa kontrakt, man tappar i attraktionskraft när man ligger i botten några säsonger och vips är man i kval. Det fina med en degradering är ju dock att man får en möjlighet till en ”rebuild”. Blir man kvar längre så fastnar man i en loop som Modo gjort och som djurgården lär göra nu, ni kommer ju studsa tillbaka första säsongen redan. Helt övertygad.

Sv: A proposito de nada
{297}: Alla har tillgång till den, men sportcheferna är olika skickliga. Naturligtvis kommer Modo att kunna värva från en högre hylla än tidigare om de avancerar en division. Det säger sig självt. Om Brynäs hade haft lika skickliga värvningsansvariga som Modo, så hade vi fortfarande spelat i SHL. Tror nog att de har tillräckligt god kunskap och självförtroende för att lita på sin egen förmåga att hitta något bättre än Brickley, men vi får väl se.

Sv: A proposito de nada
Peja: Den där AHL-SHL-spelarpoolen du pratar om, är det bara Modo som kommer åt den eller varför har alla andra nykomlingar i SHL haft problem med värvningarna första säsongen? Håller med om att Brickley är för dålig för SHL men det kan ju vara så att man måste förlänga med honom ändå i slutänden för att man inte hittar så mycket bättre för en rimlig slant?

Sv: A proposito de nada
{9233}: Håller med, han är bra!

Sv: A proposito de nada
Dålig koll på löneläget i Alpligan men denna verkar ha näsa för målet i alla fall.

www.eliteprospects.com/player/210848/viktor-granholm

Sv: A proposito de nada
Klåparna: Nygren, Ingman, Jonsson, Norén, Jacobsson, Niederbach, OP och Umegård är från närområdet och har fått mycket speltid undersäsongen. Så nog finns det ett par grannens grabbar i a-laget. Styf x2 kan väl halvt räknas in med.

Eftersom vi spelar i HA har Luleå/SHL dammsugat upp flertalet av våra lokala spelare de senaste åren. T.ex Victor Berglund, Jesper Sellgren, Mattias Norlinder, William Wallinder, William Strömgren osv.

Lövens j20 är väl i div10, så tror inte ni ska säga något. :)

För övrigt vill jag tipsa er i Brynäs om Hugo Styf. Var grymt bra när vi lånade ut honom till Vita Hästen. Om vi går upp har vi inte plats för honom.

Sv: A proposito de nada
Peja: ja du som moderator borde ju ha koll på användarna du modererar över. Kan man ju tycka iallafall.

Jovisst, men man kan ju inte gå på gamla meriter i Brynäs IF för då blir vi 3 fulla femmor med gamla spelare.

Därför jag vill ha kvar kvist för jag tror att han kan bidra mycket bra i laget. Men tycker inte du det så får vi väl lämna det där.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Någon doktor i sannolikhetslära kan ju försöka räkna ut sannolikheten att två olika Brynässupportar associerar varannan diskussion till Nicke Danielsson.

Givetvis har Kvist vissa kvalitéer, men Brynäs ska vara ett topplag. Det betyder att många spelare måste tillföra. Brynäs spetsspelare måste vara bland de bästa i serien, men Brynäs utfyllnadsspelare måste också vara bland de bästa utfyllnadsspelarna i serien.

Djurgårdens fjärdekedja senast bestod av Daniel Brodin, Emil Berglund och John Norman.
Modos fjärdekedja bestod av Sebastian Ohlsson, Erik Karlsson och Oscar Pettersson.

Det är ganska bra måttstockar för vad som kommer att krävas i fjärde.

Sv: A proposito de nada
Peja: Du kan hockey!

Sv: A proposito de nada
Peja: jag menar bara att han skött det väldigt bra utifrån förutsättningarna att bli omskolad till back. Det är fan inte enkelt 😮‍💨

Danielsson och Sallinen vill jag inte alls se i Brynäs så du kan kasta chansningen om att jag är Axlesan ut genom fönstret 😉

Sv: A proposito de nada
Farsang: Danielsson platsar inte längre i en allsvensk toppklubb som forward och egentligen inte som back heller. Han är en tydlig svag länk i Djurgården och hänger inte längre med. Har stor respekt för hans karriär men backen Danielsson årgång 2023 är inte någonting att eftersträva, inte ens för ett allsvenskt Brynäs. Det är enbart skador som gör att Garpen har forcerat fram den nödlösningen och av allt att döma har den misslyckats. Så den måttstocken kan du kasta i papperskorgen.

Gissar att du vill se både Danielsson och Sallinen i Brynäs nästa säsong?

Sv: A proposito de nada
Peja: jovisst att Anton Ohlsson och Noel Nordh lätt kan gå före Kvist i Hierarkin i helhet.

Men bara för att Kvist inte lyckades så bra i år i ett SHL som höjdes rejält i kvalité betyder det inte att han inte kommer tillföra bra saker i en fjärde line i Allsvenskan för ett lag han verkligen brinner för.

Och att han inte platsar i andra lag köper jag inte. Alla lag behöver breddspelare. Ta Nicklas Danielsson som exempel. Han slutade platsa i Shl för han var för seg på skridskorna/för gammal enligt alla. Jag tycker han skött det väldigt bra i ett topplag i allsvenskan för att ha blivit omskolad till Back. (Troligtvis bra för att Allsvenskan inte är lika tempostark som SHL)

Så jag tror det skulle bli bra med en skridskostark Kvist som kan forechecka sönder motståndarlagen rejält. Såna spelare behövs ju med.


Birgersson förstår jag mer varför vi inte vill ha än kvist faktiskt.

Sv: A proposito de nada
{297}: Modos sportchef hittade bra allsvenska spelare i spelarpoolen mellan AHL och ECHL. Med SHL-spel och SHL-pengar kommer han att kunna leta bland kvalificerade AHL-spelare, dvs en betydligt bättre spelarpool.

Alla kan nog se att Brickley skulle få tempoproblem i SHL, så har svårt att se varför man skulle satsa vidare på honom i SHL.

Vela skulle säkert funka som rollspelare även i SHL, men om jag räknar rätt har Modo 12 kedjespelare på kontrakt (Woods inkluderad) över nästa säsong. Halloran, Svenningsson, Vela och junioren Umegård är de enda med utgående kontrakt. Det är ganska uppenbart att de borde försöka värva potentiella spetsspelare på de vakanta platserna och inte satsa vidare på en rollspelare som Vela, tycker i alla fall jag.

Däremot kan säkert någon annan SHL-klubb snappa upp Vela. Alla har ju inte massa utfyllnadsgubbar på kontrakt som Modo har. Han hade till exempel varit en bra värvning för Brynäs om man varit kvar i SHL, en bra ersättare till typ Olesen.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Ja, det syntes i kvalet att Kvist tack vare fräscha ben kunde åka ifrån dödströtta motståndare i förlängningarna. Det är inte förtroendeingivande om scouterna i "Advisory Board" inte kan vaska fram bättre unga forwards än Kvist, med all respekt för honom.

Kvist hade inte platsat i Björklöven, Djurgården eller Modo. Möjligtvis att Brynäs kan förlänga med avsikten att ta in något bättre under säsongens gång, men han är inte en spelare som kan vara ordinarie på sikt.

Skulle även förvänta mig att Nordh och Anthon Olsson konkurrerar ut Kvist om de är så bra som Brynäs hoppas.

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: ja det är riktigt skoj! känns som det oftast kommer riktigt bra spelare från mindre orter faktiskt. Kanske för att det inte finns så mycket annat att göra än att hänga i ishallen.


Men såklart lite skillnad på Borlänge med 50k och Landsbro med 1,5k. Men ändå får man fram betydligt mer toppspelare än storstäderna om man tänker på hur mycket större befolkningen är

Sv: A proposito de nada
Farsang:

Jag är uppväxt i Dalarna så vi har ju haft en del bra spelare med genom åren men just Borlänge där jag är ifrån är man extra stolt över dessa

Ekholm är ju såklart man extra stolt över precis som Lasse Jonsson och Hedlund samt Daniel Hermansson som var med i den berömda 82 kullen i Leksand.

Ritola är icke att förglömma.

Tycker det är starkt att få fram sådana bra spelare från en liten ort som Borlänge.

Sv: A proposito de nada
Vad är era tankar om att masken vill förlänga med Oskar kvist?

Själv tror jag att det är en väldigt bra förlängning.

Skridskostark och kämparglöd. Syntes så väl i förlängning i kvalet hur han kan ta för sig när spelet går lite saktare.

Sv: A proposito de nada
Metalman: ahh ok det ksk var på svenskafans sida för där tyckte jag också att jag läste nåt om ljungkrantz

« · 2531502 · »