1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777741 inlägg · 7967 ämnen

« · 2561066 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Peja: Beror på syftet med tabellen. Om syftet är att belysa vilka i BIF som gjort flest poäng under försäsongen så är den relevant (alla i laget hade chans att göra poäng mot Hudik - vissa klarade av detta, andra inte).
Om syftet är att jämföra våra poänggörare med andra klubbars så går det så klart inte . Vissa lag möter div 1, vissa möter SHL. (när vi spelade i SHL mötte vi HA ibland - har för mig att vi ändå tittade på interna poängligan o s v).
Och man ligger olika i träningsfas.

Hmm… Lät lite som ett Huge-inlägg ovan 🙂

Sv: A proposito de nada
#33: Matchen mot Hudiksvall borde tas bort från statistiken. Det är inte ett allsvenskt lag.

Sv: A proposito de nada
Berge: Jag tycker det är trevligt att vi har flera målskyttar, många har gjort mål. Alltid bra att sprida målskyttet på flera 😊.

Trevlig helg mina vänner

Sv: A proposito de nada
Jugge: Härligt!

Sv: A proposito de nada
Att Larsson har åtta poäng på fyra försäsongsmatcher säger en del om hans kapacitet på den här nivån.


Tror han kommer vara över 60 poäng i vinter. Och då ska man inte glömma att han dessutom har andra styrkor i sitt spel i jämförelse med många tidigare allsvenska poängkungar som bara har sin offensiva uppsida.

Sv: A proposito de nada
2 ståplats biljetter inköpta till premiären. Insåg att man kan ju inte missa en sån match

Sv: A proposito de nada
Farsang: ”
Är det någon som hört om Kinnvalls fotproblem är 100% borta nu?”

Har för mig att jag sett/hört Alcén säga att det är 100% och att Kinnvall får en försäsong med full träning för första gången på några år.

Sv: A proposito de nada
Kan också redan nu säga att vi kommer bli ilska över Larssons tjuvnyp under säsongen. Även om han kommer vara bästa spelaren.

Hoppas tränartrion tar ett snack med han innan björklöven matcherna, så att Weigel åker på avstängningen och inte Larsson😂

Sv: A proposito de nada
Är det någon som hört om Kinnvalls fotproblem är 100% borta nu?

Sv: A proposito de nada
Nu har jag tittat på dagens match mot Karlskoga i efterhand. Det är en rejäl skillnad mot förra matchen mot samma motstånd. Det är en rejäl klasskillnad under 60 minuter, vi pissar på Karlskoga som jag ser det.

Roligt för Johannesson att göra 2 mål och även att Nordh gör mål. Viktigt att Rödin och Vesel gör mål, dom ska ju vara ett par spelare som bär vår offensiv den här säsongen.

Men det absolut roligaste att se är att det är hungriga vargar som jagar i 60 min. Spelar ingen roll att vi leder med 6-1 och det är träningsmatch, alla kör.

Och där tror jag Gällstedt och hans tänk kommer in. Av det man sett och hört av honom hittills så är han helt rätt person för Brynäs. Hög kravställning och så fort någonting inte blir som tänkt så blåser man av träningen och går igenom igen.

Just nu känner jag mig ganska hoppfull inför säsongen

Sv: A proposito de nada
Trevligt och viktigt att sätta dit BIK. Bra för självförtroendet.

Sv: A proposito de nada
{10364}: Oj

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: 7-2 till Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Hur slutade matchen?

Sv: A proposito de nada
Poängligan efter 4 träningsmatcher.

Johan Larsson 8 poäng(2 mål 6 assist)
Miks Indrasis 5 poäng(3 mål 2 assist)
Jack Kopacka 5 poäng(2 mål 3 assist)
Anton Rödin 5 poäng(2 mål 3 assist)
Tyler Kelleher 4 poäng(2 mål 2 assist)
Linus Lindblom 3 poäng(3 mål 0 assist)
Johannes Kinnvall 3 poäng(1 mål 2 assist)
Tyler Vesel 3 poäng(1 mål 2 assist)
Anton Johannesson 2 poäng(2 mål 0 assist)
Linus Ölund 2 poäng(1 mål 1 assist)
Karlis Cukuste 2 poäng(0 mål 2 assist)
Theo Lindstein 1 poäng(1 mål 0 assist)
Noel Nordh 1 poäng(1 mål 0 assist)
Oskar Kvist 1 poäng(1 mål 0 assist)
Albin Udd 1 poäng(0 mål 1 assist)
Anton Ohlsson 1 poäng(0 mål 1 assist)
Simon Bertilsson 0 poäng(0 mål 0 assist)
Kasper Larsen 0 poäng(0 mål 0 assist)
Jacob Blomqvist 0 poäng(0 mål 0 assist)
Oliver Tärnström 0 poäng(0 mål 0 assist)

Sv: A proposito de nada
Måste tillägga att det har varit kul att se Berra hittills på försäsongen. Rejäl - minst sagt - och inget trams 👍

Sv: A proposito de nada
Jag såg inte hela matchen men det jag såg var riktigt bra. Bra energi, framåtlutat och rejält. Det här gav lite sinnesro..

Hoppas nu att det här är sättet Brynäs vill uppträda och inte bara ett svar på förra veckans svaga insats.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: När jag har läst dina inlägg här så för mig är de från en underutvec……

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: har inte sett matchen men kollade highlights nu, såg Rödins mål och är fortfarande lika orolig att han tar för mycket tid på sig hela tiden. Kommer med fart och bromsar in för att skjuta.

Såklart jättefint skott och mål.

Men det är inte ofta han lyckas när han ska ta tid på sig.

För övrigt jätteskoj att se dem vinna med 7-2 efter 6-5 förlusten🤩

Sv: A proposito de nada
Bäst idag:
*Arbetsmoralen in i det sista
*Larsson
*Rödin
(och flera andra)

Kan vi hålla den arbetsmoralen kombinerat med allmänna skicklighetsnivån över tid är vi grymt svårslagna - Johan Larsson ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ är perfekt exempel för detta

Sv: A proposito de nada
Kan kommentatorn sluta snacka om att tappa ledningar hela tiden.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Men vad är du för barnunge egentligen? Ingen bryr sig om hur mycket du har köpt. Nivån alltså..

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Hinner inte ta kort på allt jag köpt. Senast 6 st ölglas 499x6 kr. Ständig medlem sedan 1976. Dock swishat ett antal kronor de senaste åren plus att hade 4 st säsongskort några år.

Sv: A proposito de nada
Mrassarson: Satan så bra Larsson är!
Annars är Rödins kedja riktigt bra ikväll. Var länge sen jag såg ett så påkopplat lag, fröjd att se.

Sv: A proposito de nada
Någon som sitter på en hemmasnickrad poängliga?

Sv: A proposito de nada
Fruktansvärt bra match av Brynäs idag, känns som vi har pp mer eller mindre hela matchen. Klasskillnad deluxe, känns som att dom gör lite vad dom vill. Tror o hoppas på en rolig säsong!

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Nej, jag har inte köpt något i år, än. Men förra säsongen inhandlade jag allt nedan. Utöver det stöttade jag genom att gå på tolv hemmamatcher och se resten framför tv:n.

Kom inte här och kom. Börja stötta ditt lag istället för att hitta fel överallt.
Uppladdat:

500x0-img20230901201727.jpg

500x0-img20230901201715.jpg

500x0-img20230901201648.jpg


Sv: A proposito de nada
Hyvä Vesel 👍👍👍

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Du har väl inte ens köpt något för att stödja Brynäs if.😂
Uppladdat:

500x0-img0826.jpeg


Sv: A proposito de nada
Äntligen får man se hur Limpan vill spela precis som Pettis sa när vi värvade honom,
käre Pettis du är saknad!

Johannesson kommer vara ett stort utropstecken när vi summerar den enda säsong Brynäs spelar i Allsvenskan.

#10 Larsson helt jävla överlägsen, där har vi Brynäs dna förutom att han är Gotlänning

Det kommer bli en rolig höst/vinter/vår!

Sv: A proposito de nada
Peja: Tror BIF spelar i Sandviken för att göra reklam för sig själva specifikt men inte minst hockeyintresset rent allmänt i närregionen och även bjuda igen till supportrar utanför Gävle som annars tar sig till Monitorn. Samt även bjuda igen mot lokala föreningar utanför Gävle.
Me like it 👍

Sv: A proposito de nada
Honken72: Bara en träningsmatch som du säger. Det är till våren som det avgörs. Och till SHL uppflyttas Brynäs if . 👍

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Det är ett helt annat Brynäs iår, de visar ny hockey och ny vilja. Upp till oss supportar visa det samma!

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: ”Bara” en träningsmatch, men vad gött att se den kvalitet som finns i laget.
Förstår att det kan vara svårt att motivera sig till träningsmatcher för proffs som spelat i högsta ligan både i Sverige o andra länder.
Det här ger hopp!
Trevlig helg Brynäsvänner! ❤️💛🖤

Sv: A proposito de nada
gwl: Såg inte då jag hämtade mer MacAllan 15 yesrs😂

Sv: A proposito de nada
Henrik ”kingen” Larsson som skämde ut sig vid utvisningarna, står och skriker på domarna från båset och slår 5-6 stenhårda slag med klubban i sargen, psykfall 😂

Johannesson är grym också idag, dansar fint i PP.

En som har det lite tufft är Cukste, tempot är inte där riktigt, hoppas han växer in i det.

Sv: A proposito de nada
Fan vad dålig kommentatorn är.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: kastade sin trasiga klubba på pucken, trodde du var hockeyexpert?

Sv: A proposito de nada
Imponeras av den otroliga arbetsmoralen killarna visar upp, Gällstedt börjar få som han vill.
Killarna slänger sig och arbetar klart varje situation trots 6-1, grymt!

Sv: A proposito de nada
Virgin Coast grabb utvisad, varför

Sv: A proposito de nada
Bofors gör allt för vara just.. Bofors...

Hoppas att Berra/Cukste/Larsen kör en open ice på valfri blåklädd innan kvällen är slut.

Sv: A proposito de nada
Spel mot ett mål hittils. Riktigt bra Brynäs!

Sv: A proposito de nada
Erat: Johannesson börjar komma in i det nu. Bara hoppas att det fortsätter, för potential ser man att det finns gott om. Skulle inte bli förvånad om han tar över första PP på point under säsongen (kan tänka mig att Kinnvall är tänkt där från början).

Sv: A proposito de nada
Pigalle: Jag börjar gilla Johannesson mer och mer! Tror han kan ha en riktigt bra säsong.

Sv: A proposito de nada
Blomgrens: Tack för svar!

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: ok!

Sv: A proposito de nada
{10299}: I Sandviken.

Sv: A proposito de nada
Johannesson har riktigt fina skills. Där kan Alcén ha gjort ett litet fynd faktiskt.

Sv: A proposito de nada
Johannesson!

Sv: A proposito de nada
Lindström: Lite oklart. Det började med en utvisning för Karlskoga och sedan fick de två till av att de troligtvis gjorde domaren arg eller någonting.

« · 2561066 · »