1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 761216 inlägg · 7967 ämnen

« · 2744925 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Jag (som var i högsta grad inblandad i detta i dag) håller med till viss del. För mig handlar det inte om vad man tycker (självklart är rasism osv inte okej men ni fattar vad jag menar) utan snarare hur man framställer det och helt enkelt hur man "är" som person här inne.

Om man möter alla motfrågor med "du har fel" eller "du är dum" eller liknande så får man oftast såna svar tillbaka. Jag håller verkligen inte med om allt här inne och är 100% säker på att alla inte håller med mig om allt. Där någonstans får man acceptera att man tycker olika vare sig det handlar om ett domslut, bedömning av laget, om lakrits är gott eller inte.

Om någon kommer in med inställning att det enda som är intressant är sin egen åsikt och att det också är fakta och något alla ska hålla med om. Då får man nog räkna med mothugg. Om person X kommer in och säger "Brynäs gjorde fel som inte behöll Kelleher" så får den personen räkna med mothugg t.ex. Om samma person säger "Ni vet inte vad Bobby egentligen kostar" och i samma andetag säger att han är för dyr får man liksom räkna med att man blir ifrågasatt vare sig personen har rätt eller inte.

Sen försökte jag (och många andra) att diskutera. Berätta hur vi tänker, belysa våra argument (betyder inte att det är fakta) med artiklar osv där jag (tar mig som exempel här) berättade hur jag tänkte kring beräkning och räkneexempel med länkar och allt. Det betyder inte att det är någon som helst fakta utan mer för att belysa hur jag tänker.

När man då får massa ljug tillbaka om saker jag skrivit (som inte stämmer som alla kunde se) och personen blir ifrågasatt (inte bara av mig) och personen helt struntar i att svara på frågorna utan kommer med nya påståenden/anklaganden. Då blir det lätt att alla vill stötta den "bra" sidan (bra som i den sidan alla var på här, inte att jag alltid är bra eller alltid har rätt).

Tycker inte moderatorer ska ta bort några som helst inlägg så länge de inte bryter mot reglerna eller är personangrepp osv (sånt har jag väldigt svårt för och tycker det är ett tecken på att man har fel men inte kan erkänna det). Jag tycker det är bra att få mothugg av alla om folk tycker annorlunda och jag tycker det är lika bra att få medhåll från alla om folk tycker som mig gällande X eller Y. Det visar på intresse och engagemang att man vill visa vad man tycker. Om jag skriver något och 10 personer är emot det jag påstår vill jag gärna att alla förmedlar det. Sen behöver man så klart inte länka till samma sak 10 gånger om den länkats tidigare (ibland går det snabbt och man länkar samma sak på en minut för att man inte uppdaterat dock).

De flesta här inne är vuxna människor som kan acceptera att man tycker annorlunda. Man får tycka att Kelleher är hur bra som helst och att han är värd en miljon i månaden om man vill det. Jag kunde inte bry mig mindre själv. Men att ljuga, påstå saker som inte stämmer, anklaga folk och säga att alla andra har fel utan några som helst belägg.. Det har jag svårare för kan jag erkänna.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Håller med samtidigt som jag inte anser att det är korrekt tänkt.
Att få möjligheten till en diskussion är fenomenalt just här, många tankar, åsikter och väldigt mycket kunskap som samlas kring vårt kära BIF. Däremot måste en diskussion kunna modereras, utvecklas och alla parter ska känna att man får ut någonting av samtalet.
Att skribenter här diskuterar högt och lågt är sen gammalt. Däremot är det ett fåtal gånger jag ser diskussioner gå såhär långt, där x blev blockerad från boken. Jag anser att man måste kunna hålla en nivå, att man måste förvänta sig mothugg när man skriver saker som ingen annan håller med om och som troligtvis skrivs just för att skapa en kontrovers. Fishing i högsta grad.
Att sedan skriva ytterligare 30 inlägg inom loppet av 24h är SPAM, oavsett vad gemene man anser anledningen till kommentaren är.
Att du sen anser dig vara högre på en intellektuell nivå aspirerar inte på Nobel-priset här.
Problemet här låg i det faktum att personen i fråga bara nonchalerade åsikter och trollade runt.
De facto spam.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta:
”33 inlägg på ett dygn, allt som samma sörja..
Vart går gränsen för spam?”

Nu pratar jag generellt, och inte specifikt om detta och detta är absolut inget svar riktat mot tigerhjärta.

Men det blir en ganska konstigt drev ibland..

1. Om det något skriver är skit eller har substans är ju allt som oftast subjektivt här inne. Oftas finns inget rätt eller fel. Det är ju extremt lite som diskuteras här inne som vi har faktisk fakta kring.
Mycket, extremt mycket, är alltså personliga åsikter.
Ofta bedöms det lika mycket vem som säger något som vad som sägs när det ska kollektivt avgöras vad som är rätt eller fel - tyvärr.

2. Om någon, ”A”, skriver sin åsikt här och den åsikten inte delas av någon annan, eller bara av få, (Eller så är det mesta som skrivs från ”A” något som vissa andra alltid stör sig på)
Vad händer?
X antal personer svarar med mothugg/motargument. Ofta snarlika åsikter/innehåll.
Vad blir följden av det?
A svarar på alla dessa x-inlägg med ungefär samma svar tillbaka.
I våg två svara Y antal personer på A:s 1 eller flera svar till dessa X personer.
Och så är en rundgång i rullning.

Sen kommer en eller fler och undrar/irriterar sig på varför en person spammar - och vill ha denne blockerad som om allt är den enskilde personens fel att forumet ser ut som det gör.
Detta anser jag är extremt intellektuellt introvert tänkt.

Kanske det är dags för moderaterna att först och främst plocka bort upprepade kommentarer som är svar på ett inlägg och styr upp så det bara finns ett svarsinlägg att besvara innan det startas en hetsjakt där det börjas klandra A som bara besvarat personliga inlägg riktade mot A (vilket borde vara legitima svar) för spam troll inlägg, dubbla konton, osv osv.

Sen bör vi sluta diskutera subjektiva åsikter som om det finns ett rätt eller fel. Speciellt utifrån hur många det är som tycker likvärdigt - det är fortfarande bara ett statiskt underlag av subjektiva åsikter och långt ifrån någon fakta.

Sen finns alltid argumentet att ta det i egen dialog (bubbla eller vad det heter) - inte många som vill det kan jag säga - de flesta vill bara svara, ofta nedlåtande och enbart för svarets skull, inte för argumentationens skull privat (varför då (tillåtas?) göra ett inlägg från början? Vilket borde anses än värre än det många kallar spam)

Nu räknar jag med och hoppas på att jag får många mothugg,
men jag kommer inte besvara ett enda och bl.a.riskera att kallas för spammare (över detta ämne)
Och sen är det ju så att innerst inne vet alla att jag har rätt 😜

Sv: A proposito de nada
Det blev oroväckande tyst här efter Dassets uttåg...
Låt gå, har vi några tips inför morgondagen? Resultat? Första målskytt?

Sv: A proposito de nada
Det var en tajt omröstning för veckans räddning 😮‍💨
Uppladdat:

500x0-img8631.jpeg


Sv: A proposito de nada
Läste även på GD’s liverapport att det såg ut som att Källgren körde för fullt på isen och inte tog det så lugnt.

Kanske svårt att se på målvakter jämfört med utespelare. Men ett gott tecken iallafall👍🏼

Bara resterande spelare lyckas hålla sig fria från sjukdomar tills på Torsdag så är man rätt nöjd.

Sv: A proposito de nada
saile39: Klickar man på profilen står det nu att hen är blockerad i det här forumet iaf.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta:
-Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
Låter som att detta bör falla in under kategorin "spam"

Sv: A proposito de nada
Dasstuss: 33 inlägg på ett dygn, allt som samma sörja..
Vart går gränsen för spam?

Sv: A proposito de nada
Farsang: Nej, jag har mina egna åsikter om honom, det får du med ha. Men du tror dig företräda "alla andra".

Sv: A proposito de nada
Dasstuss: du menar exakt samma sorts gissning som du har om Kelleher?

Det här är mitt sista inlägg till dig, hejdå.

Sv: A proposito de nada
Dasstuss: varför undviker du mig?

Sv: A proposito de nada
Farsang: Åter igen, en killgissning god som någon från din sida.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Ajamen, så då kan man kallt räkna med att han inte lär spela imorgon (såg att några andra också kommenterat det). Fan jag som tyckte han börjat så fint.

Blir det Persson som kommer få vakta buren nu då, eller är det för vågat?

Sv: A proposito de nada
Dasstuss: Kelleher har generellt missat många matcher pga. skador. Ingen som tycker det är värt risken med en skadebenägen 29e åring i en tredjekedja. Pojken är dyr och kan knappt försvara. Inte ens Skellefteå har den bredden att de kan chansa på Kelleher.

Sv: A proposito de nada
Dasstuss: du verkar ju dock se en enorm uppsida som ingen annan ser.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Verkligen inte. Jag ser också Kellehers brister. Men uppsidan är så pass stor och hade passat bra i dagens Brynäs så som JA byggt laget i övrigt.
Det är väl någonstans det som är grejen med ett forum?

Sv: A proposito de nada
Dasstuss: Har du inte läst något mer än dina egna inlägg här? I princip ingen håller med dig, vissa gör det men troligtvis tycker de mest synd om dig ;) Alla har rätt till sin egen åsikt, men allas åsikt är inte rätt!

Sv: A proposito de nada
Dasstuss: och du är i ett forum för att diskutera och lyssnar bara på dina egna ord.

Det kallar jag MEGA hybris.

Sv: A proposito de nada
saile39: Någon måste ju vara den vuxna i rummet ;)

Sv: A proposito de nada
Farsang: Nja, mer att han tror sig företräda samtliga supportrar och sportchefer. Är det inte lite väl mycket hybris?

Sv: A proposito de nada
SPOODI: Man vet att det är riktigt illa när någon från MoDo-boken dissar en ;)

Sv: A proposito de nada
Dasstuss: det låter som ett citat från blåsiga medlemsmöten ”tyck som du tycker, men sätt dig ned”

Sv: A proposito de nada
Dasstuss: dubbelmoralen är fantastiskt hos dig!
Måste vara ditt bästa attribut

Sv: A proposito de nada
Dasstuss: Gavve for president!
All makt åt Gavve!

Sv: A proposito de nada
Gavve: "
Var i denna text skriver jag att Kelleher är för dålig för SHL? Jag skriver att han inte är värd pengarna för någon klubb eftersom han inte spelar i SHL och har inte gjort det sen 21/22. Inte att han är för dålig.

JA = Johan Alcén också om det nu inte var uppenbart."

Du tycker inte du tar på dig en liten väl stor hatt att företräda både samtliga supporters och alla sportchefer utan att ha en aning om varför han valde Djurgården? Tyck som du tycker, men sätt dig ned.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Ja precis, just dessa rykten verkar vara förankrade i moln. Förstår verkligen inte varför folk vill sprida rykten? Finns ingen logiskt förklaring mer än uppmärksamhet..

Sv: A proposito de nada
saile39: Ibland är det himla skönt att ha helt fel! Trodde han skulle vara borta längre från träning till och med i och med att han saknades helt i går. Men det kan ju ha varit planerat med undersökning av läkare eller vad som helst.

Oavsett om han spelar match eller inte redan i morgon är det ju inget negativt att han är tillbaka i träning redan. Tycker också det är lite positivt att inget läcker ut alls kring status och såna saker. Var ju rykten om säsongen förstörd för D'Astous och nu lång skada med Källgren (bara rykten) och inget av dem har ju visats stämma.

Edit: Nu strömavbrott i B-hallen. Undrar om det är kopplat till inkopplingen av mediekuben :D

Sv: A proposito de nada
Två dagar i rad har det ställt frågor om Anton Johannesson är på is i GD’s liverapport.


Har det börjat ryktas om utlåning i och med att frågor börjar ställas om han tränar?

Sv: A proposito de nada
saile39: Yes, tänkte skriva det men den här gången uppdaterade jag sidan för att kolla ingen hann före mig ;) Otroligt bra nyheter!

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Haha, Gavve är för flink..
Källgren med på is idag!!!!

Sv: A proposito de nada
Cobbel: Tränade inte igår, träningen idag inleddes precis så får se om han är med. "Dag till dag" sa Gälla igår om honom.

EDIT: Inte ens tvåa på den pucken...

Sv: A proposito de nada
Cobbel: Dag till dag, med träning på gym.
Troligtvis inte match imorgon :(

Sv: A proposito de nada
Cobbel: Tjenare!

Källgren var inte på is alls i går. Tror inte han kommer vara på is i dag heller men det lär visa sig snart när träningen drar igång och det börjar rapporteras lite mer från den.

Detta var vad Alcén sa i dag när GD frågade honom om Källgren.
"– Vi tar det dag för dag. Vi har inget att kommunicera ut i dagsläget runt honom, säger Johan Alcén."

Och gällande Djoos (även om du inte frågade):
"Djoos sa till mig i går (tisdag alltså) att han hoppas, men var inte säker, på att träna i gemensamma lagträningen nästa vecka."

Sv: A proposito de nada
Gavve: Hallå gänget!
Har suttit och skrollat runt lite men inte hittat ngt angående Källgrens skada, har ni snappat upp något nånstans? Är han i träning igen?

Sv: A proposito de nada
Dasstuss: Alltså nu får du ge dig. Skriv inte att jag sagt saker om jag inte gjort det.

Detta var vad du skrev att jag sagt:
"Det är bara rent nonsens att alla supportrar och alla sportchefer håller med om att han är för dålig för SHL."

Och nu citerar du detta:
"Om han varit värd pengarna hade väl något annat SHL-lag värvat honom hur dålig eller bra JA än är?"

Var i denna text skriver jag att Kelleher är för dålig för SHL? Jag skriver att han inte är värd pengarna för någon klubb eftersom han inte spelar i SHL och har inte gjort det sen 21/22. Inte att han är för dålig.

JA = Johan Alcén också om det nu inte var uppenbart.

Sv: A proposito de nada
SPOODI: Jag tror absolut att Kelleher platsar i SHL. Annars hade inte Brynäs erbjudit honom kontrakt. Men han är ingen toppspelare som han vill vara för att kunna producera. Tror många lag skulle kunna tänka sig Kelleher i en tredjekedja och i PP för ett bra pris. Han gjorde det väl ganska bra i Oskarshamn i en andrakedja och kom högt upp båda säsongerna (interna poängligan alltså) i ett övrigt rätt mediokert Oskarshamn. Gjorde det ju rätt bra i Pelicans också.

Det är dock stor skillnad på att ge honom ett kontrakt och betala 100k i månaden för honom och ha en producerande tredjekedjespelare (lite som Kopacka & Bobby för oss nu) och att ge honom 250k+ och ha honom i förstakedjan (där spelare med sån lön borde spela).

Att han har får mer pengar i HA lär ju vara för att han bedöms kunna göra skillnad på en helt annan nivå där. Och vara skillnaden mellan SHL och ytterligare ett år i HA.

Sv: A proposito de nada
Horace76c: ähhh något måste ni ha att göra i väntan på gameday. Livet som MoDoit är misär just nu så lite skoj måste man ha

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken:"När skrev Gavve det?"

"Det får du tycka och det är ingen som dömer dig för det (eller i.a.f. inte jag). Men uppenbarligen håller ingen annan sportchef med om det heller. Det kan nog göra att du tolkas som att du inte har någon aning om vad du pratar om eftersom du är den enda som tycker detta (bland supportrar och sportchefer). Om han varit värd pengarna hade väl något annat SHL-lag värvat honom hur dålig eller bra JA än är?"

Sv: A proposito de nada
Dasstuss: ”Det är bara rent nonsens att alla supportrar och alla sportchefer håller med om att han är för dålig för SHL. Redan då slutar jag läsa. På tok för oseriöst för min smak.”

Om nu Kelleher är så bra som du påstår, vart är det skon klämmer enligt dig?
Varför har han inte på de 5 senaste säsongerna spelat på högre nivå än finska ligan?

Sv: A proposito de nada
SPOODI:
Jo, var lite det jag menade.
Ganska självklart att det inte var allvar
Om nåt var det för att slänga lite mer bensin på elden 😁

Sv: A proposito de nada
SPOODI: Jag vet inte hur Kelleher hade klarat sig i SHL idag, men hans två första SHL-säsonger låg han runt 30 poäng och på sina 133 matcher snittar han ändå 0,5 poäng per match.

Säger inte att han tvärsäkert skulle funka i SHL, men jag förstår inte heller dem som är helt övertygade om motsatsen.

Sv: A proposito de nada
Horace76c: det var ju ett skämt. Klart som Korvspad att Kelleher inte platsar i SHL, han har fått chansen i flera klubbar utan att få det att flyga.

Sv: A proposito de nada
Huge:
Nu var det väl i och för sig ganska tydligt att "modorööven"😉 bara slängde in en fotogendunk i våran bok efterssom branden börjat slockna...

Sv: A proposito de nada
Dasstuss: "Det är bara rent nonsens att alla supportrar och alla sportchefer håller med om att han är för dålig för SHL."

När skrev Gavve det?

Sv: A proposito de nada
SHL panelen fick frågan om hur Brynäs inlett säsongen och hur det kommer gå. Även om D’astous tackling.

SAMTLIGA i panelen tycker tacklingen är förjävligt illa skött av dem som bestämmer och samtliga tror också att Brynäs inte behöver oroa sig över att kvala.

Sv: A proposito de nada
Huge: Nä i Modo passar ingen som spelat/spelar i Brynäs. Däremot har man världens bästa hockeyspelande danskar. :)

Sv: A proposito de nada
Gavve: Fula saker? Det är bara rent nonsens att alla supportrar och alla sportchefer håller med om att han är för dålig för SHL. Redan då slutar jag läsa. På tok för oseriöst för min smak.

Sv: A proposito de nada
Huge: I Brynäsboken behandlas endast frågor om Brynäs ;) Men när vi redan är off topic så tackar vi alltid nej ;)

Sv: A proposito de nada
Samsung: vad är det med honom nu?

« · 2744925 · »