1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 737190 inlägg · 7967 ämnen

« · 2882270 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2025-26
Luddf: Du är helt rätt ute. Tror att Axel får en chans i NHL

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Sett till totalen har Brynäs en ganska bra åldersstruktur. Det som sticker ut är att lite för många av lagets bästa kedjespelare är 90-talister, men i det stora hela är inte det här en gammal trupp.

Lägger in de som inte är klara men ryktas vara på ingång i parantes.

28 Källgren
20 (Clara)

34 Bertilsson
30 Djoos
30 (Hägg)
28 Kinnvall
27 (Day)
25 Andersson
25 Norlinder
24 Söderström

37 (Bäckström)
36 (Scott)
34 Silfverberg
34 Rödin
32 Larsson
31 Vesel
28 Lindblom
27 Kopacka
27 Ölund
27 (Fjällby)
26 Trivigno
20 Lejon
19 Pettersson
18 Svrcek
17 Sundqvist

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: ser det så här.
Alternativ 1: Vi vill antingen ha Hägg eller Day
Alternativ 2: Söderström lämnar, men då tror jag Alcén vill ha något mer offensivt
Alternativ 3: Axel Andersson testar lyckan i Nordamerika igen
Alternativ 4: En annan spelare tvingas till operation och rehab, eventuellt Djoos?

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Tror du på fullt allvar att Söderström blir kvar? Varför skulle isf Chicago trejda till sig hans rättigheter? Nej, Söderström är förlorad. Chicago har ju en hel månad på sig att skriva kontrakt med honom. Räkna med att han försvinner, allt annat är bonus.

Sv: Silly Season 2025-26
Körde inte Manner 8 backar ett tag i Brynäs? Eller har jag drömt det

Sv: Silly Season 2025-26
Har tänkt på en sak.

Backarna
Söderström-Day?
Kinnvall-Hägg
Djoos-Norlinder

Och Axel Andersson då?!?!

FITTA, tyder dessa ”potentiella värvningar” på att Söderström kommer lämna?🥵

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Tur dom har Lindholm. Där händer det!

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Ja, det kan nog bli en chock att komma hem till ankdammen Sverige igen ändå. En tanke i taget tillåten och Aftonslaskens senaste nummer har inte ens torkat än...

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang:
Tycker jag inte
Han har bidraget med mycket annat fysiska spelet, Lugnat ner spelet och matat andra med grymma pass...

Sv: Silly Season 2025-26
Holmgren kommer kräma i kalsipperna om Forsberg får göra mål

Sv: Silly Season 2025-26
TreKroner har exakt samma problem i pp som brynäs under hela säsongen. För långsamt, för förutsägbart. Suck.

Sv: Silly Season 2025-26
Jävöa tjat om att Forsberg inte får/lyckad göra mål i VM.

Om jag ska vara ärlig så är det 0 otur.
Han har gjort en riktigt dålig turnering än så länge.

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Så kan det vara, men bra att dom lägger ut. Sen kan det vara så att vissa kan tycka det blir lite för mycket. Men som sagt man behöver inte titta på allt.

Vad tror vi om Bäckis ? Jag hoppas och tror på honom.

Sv: Silly Season 2025-26
IronKrook: Har också varit frånvarande hela dagen så går man in och läser om Bäckis. Måtte det stämma!

Sv: Silly Season 2025-26
Silly: Tolopilo hade varit något annars.

Felix Sandström och Dansk är två andra kontraktslösa målvakter med uppenbar Brynäskoppling.

Sv: Silly Season 2025-26
Hjärter Dam: tror mer detta syftade på att Brynäs lagt ut ”en bra start” bilder/videoklipp 20 gånger på dem 16 senaste dagarna.


Såklart otroligt viktigt och bra att dem redovisar detta, men går ju faktiskt att sammanfatta det lite mer kort för att alla ska orka läsa detta viktiga än att pumpa ut 20 inlägg så folk missar det eller helt enkelt inte orkar läsa det längre.
Då man får en notis om att Brynäs lagt upp ett nytt inlägg och kommer in och tänker ”tionde sånt inlägg nu”.

Sv: Silly Season 2025-26
aplusb: Glöm inte alla tröjor.. Men han kommer inte begära mycket. Va de inte han o silfverberg som för några år sedan ringde runt till nhlspelarna med bif anknytning o sa att alla bör avsluta i brynäs?? Minns jag fel?

Sv: Silly Season 2025-26
aplusb:
Brynäs kan ge halva lönebudgeten till Bäckis och det skulle ändå bara vara en öresavrundning på hans konto. Att han skulle bry sig om något annat än en symbolisk lön tror jag knappast. Han tog ju dessutom medvetet en lägre lön i Washington för att de skulle ha råd med fler bra spelare. Han skiter fullständigt i vad Brynäs betalar honom.

Sv: Silly Season 2025-26
ME88x: Jag tycker det är bra ar dom visar vad som händer i Brynäs. Man behöver inte titta på allt om man inte vill. Är det tyst så klagas det för det.

Sv: Silly Season 2025-26
Erat:
Då plockar ni hem den här målisen,
En Djurgårdare..

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve:
Kanske en förklaring på mycket om Källgren lidit av skada.

Sv: Silly Season 2025-26
ME88x: Jepp, redovisar alla utmärkelser vi får hela tiden, jobbigt!

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Jo det är väl så...

Sv: Silly Season 2025-26
ME88x: kan hålla med. men det är det som ger oss pengar, så jag låter det flyga över huvudet.

Sv: Silly Season 2025-26
Brynäs sociala medier, seriöst? Postar om massa dravel hela tiden. Börjar bli lite för mycket.

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Putin avgår och Ryssland drar sig ur Ukraina, sen följer Ovechkin med Bäckström till Brynäs.

Sv: Silly Season 2025-26
aplusb: Nja, en marknadsmässig lön för en spelduglig Bäckis är ju flera miljoner dollar om året. Det kommer han naturligtvis inte begära.

Alcén får nog ett par utmaningar om han skriver på:
1) Det ska helst ske så fort som möjligt eftersom han kommer locka andra eventuella nyförvärv att välja Brynäs.
2) Man måste värva en lagom bra spelare som breddar laget om Bäckis inte kan spela. Jag har hört att JC Beaudin från TPS är aktuell för Brynäs, han kanske skulle kunna vara en sån spelare. Tror det kommer att behövas fart i det här laget, därav värvningen av Fjällby.

Sv: Silly Season 2025-26
Nehe, ska man tippa en tusing på att någon drar Ovechkin/putin kortet om Bäckström skulle signa?

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: mitt tips på målvakt som ja tror vi värvar så e det Tomkins om ja stavat rätt🤔

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Borta drygt ett dygn och sillyn står i zenit härinne! 🥳 Vore kalas om Bäckis kan presenteras inom kort. Tänk er vilket dragplåster det vore om det offentliggörs inom ngn vecka. Borde locka hit andra toppnamn, toppmålvakter och spelare med NHL-koppling, få Scott att göra en sista säsong, going for gold, etc!

Sedan är snöbollen i rullning…
Jamie Benn, do you hear me?😀

Kanske t o m någon av de ex-Brynäsarna som har ett år kvar på kontraktet (typ Järnkrok) kan tänka sig att komma hem ett år tidigare med Bäckis som dragplåster?

Fantasin skenar iväg…härlig fredagssilly!

Sv: Silly Season 2025-26
Tipsar om den här dokumentären om Bäckström i 4 delar. väldigt roligt att se.

Sv: Silly Season 2025-26
Hellberg överens med DIF enligt Hockeynews. Relevant eftersom det är ett namn som dykt upp då Brynäs också letar målvakt (enligt rykten).

hockeynews.se/nyheter/avslojar-tungt-malvaktsnamn-overens-med-dif

I Hockeynews extrapodd (om Bäckis) så pratar de lite kort om Källgren också. Ska enligt dem på en second opinion i GBG och träffa läkare där.

Nämner även Felix Sandström och Dansk som målvakter som kan vara ute på svenska marknaden. Även Matt Tomkins nämns som möjlig värvning (bara spekulationer, inget mer än så).

Sv: Silly Season 2025-26
willyyoung : ja, vi blev rejält snuvade på senaste lockouten. Satans vilket lag vi skulle haft då. Grämer mig fortfarande att vi inte fick se bäckis i sin prime då

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang:
Om Bäckström spelar i Brynäs nästa säsong måste det vara det största och bästa som hänt SHL sedan lockout säsongen.

Sv: Silly Season 2025-26
Ekholm kommer likt Järnkrok hem om ett år.

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Som Fimpen sa.

"Rödin får ta han på ryggen och köra honom till sin position i PP"

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Ölund passar dessutom bra på kant. Tycker inte att han är en lika bra center även om hans kedja gjorde det bra (Kopacka och Bobby) stora delar av säsongen. Som center är det ju bra att vinna tekningar som xempel. Så här ser tekningsvinst% ut i Brynäs för våra centrar (Hillström har få men bra %, tar med honom ändå):

Larsson: 55.97% (954 tekningar)
Schroeder: 51.4% (642 tekningar)
Vesel: 46.59% (498 tekningar)
Ölund: 39.92% (481 tekningar)
Hillström: 64.71% (17 tekningar)

Räknar man in Scott som fick centra ibland:
Scott: 52.68% (112 tekningar).

Fattar att tekningar inte är allt. Men jag tycker inte en center ska ligga under 40% över så lång tid. Han hade inte särskilt mycket bättre i HA heller.
I HA låg han på 42.46% (398 tekningar) medan Vesel och Larsson låg på 52 och 57%+ var. Scott låg där på imponerande 64.61% på 178 tekningar.

Sv: Silly Season 2025-26
Är detta Tyler Vesel eller Nicklas Bäckström? :O

Sv: Silly Season 2025-26
ellis: han har väl också vart väldigt tydlig med att om han ska göra det så vill han kunna bidra och inte komma när han är helt slut.

Vilket tyder på (om han nu är sugen) att han känner sig väldigt fräsch men vill inte ge sig in 100% från dag 1 av serien p g a försiktighet.

Brynäs har så många centrar som kan tänka sig att lira i en fjärdekedja ihop för att sen gå upp till andra/tredje kedjan i dem matcherna han vilar. Så det tror jag inte är några problem alls 👍🏼

Tror absolut inte att Ölund skulle vara bitter över att spela i en fjärde kedja ihop med Scott och Vesel t ex. Inga vanliga dussin Fjärde kedja spelare precis. 🤣

Sv: Silly Season 2025-26
Lunkan: Sen många år har Bäckis uttalat att han vill sluta sin karriärcirkel i Brynäs. Som du hoppas jag innerligt att han aktivt kan och vill infria de orden här.

Sv: Silly Season 2025-26
Jag som bor nere i Småland älskar att det blir Premiär hemma mot Växjö nästa säsong, äntligen en match mot Växjö då man kan kolla på tv med glädje och vara as taggad 🤣

Sv: Silly Season 2025-26
Farsang: Luleås osannolika formtopp på samtliga spelare snodde vårt guld.

Sv: Silly Season 2025-26
Fofi : Järnkrok kommer vara given förstacenter om han vänder hem om 1 år. När han tränar med laget på somrarna syns det tydligt att han är en nivå över SHL-spelarna.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Ja, kanske lite elakt men vi diskuterade med ett par års horisont och runt trettiostrecket. Svårt att placera honom någon annanstans då. Men ja, han borde ha en 4-5 år till i SHL sen vete sjutton. Scott är en bättre spelare än Ölund så det går inte bara att relatera till ålder.

Sv: Silly Season 2025-26
SILFVERBERG vinner årets assist💪🏼

VI ÄR ÖVERALLT

Sv: Silly Season 2025-26
Om man tänker på Sean day en stund bara. Mina HV71 kompisar tyckte synd om han i första halvan av säsongen för han hade alltid sån otur att hoppa in på isen och så gick pucken in i mål bakåt utan att han ens var en del av situationen. Hände typ hela tiden säger dem. Sen har jag kollat mycket hv71 matcher på lördagarna med polarna. Själv tycker jag det märktes att det finns klass i Sean day men att han hade det segt med att acklimatisera sig till stor rink, också samtidigt som han hade det tufft utanför isen. Då han flyttade till ett nytt land och flickvännen inte hade möjligheten att hänga med för stunden.

I slutet på säsongen tycker jag dock att han kom igång rejält med sitt spel och började använda sin storlek med tacklingar och sargdueller på ett riktigt bra sätt💪🏼
Och i kvalet var det bara Stål Lyrenäs och Laleggia som hade bättre +- statistik i HV71👍🏼

Sv: Silly Season 2025-26
Mattson: Han såg lite sliten och krumryggig ut 😉

Sv: Silly Season 2025-26
Mattson: Ovechkin är 2 år och 2 månader äldre än Bäckis ;)

Sv: Silly Season 2025-26
Semic:
Järnkrok blir 35 till säsongen 26/27. En säsong som han förmodligen gör comeback och avslutar sin NHL-karriär - Är han för gammal för att lasta en 1/2 center roll?
X
Järnkrok
Larsson
Ölund

Sv: Silly Season 2025-26
Silfver: Sid ”the kid” Crosby är 3 månader äldre än Bäckis. Tveksamt vad han kan bidra med 😂

« · 2882270 · »