1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446637 inlägg · 7967 ämnen

« · 2906480 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Peja: möjligt. Men det borde ju också i så fall visas på Scotts siffror. Och andra spelare (Vesel) som inte spelar PP borde ha bättre siffror än Scott som spelar mycket PP och BP. Nu är det ju spelare som spelar PP som går in i BP och ändå är bättre än de som inte spelar PP (Scott undantaget)

Om spelare blir trötta av PP och BP borde ju inte spelaren som spelar nästan mest i båda ha bäst siffror. Det är min tanke (ej fakta alltså).

Sen vet jag att Silfverberg spelar mer i 5 mot 5. Min jämförelse är väl mer mellan Scott och Vesel här.

Sen är det ju bara 4 matcher som gått. Går så klart inte att dra några som helst slutsatser så här tidigt.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Gavve: Mjo, men en del av problematiken bakom varför man blir passiva och allmänt trötta i boxplay skulle kunna vara att flera av BP-spelarna spelar non-stop i powerplay. Det var tydligt att framförallt Silfverberg spelade för mycket igår.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Supportern: Scott är väl den FW efter AJF (typ 2 sekunder som skiljer) som spelar mest i BP. Tror inte att han klarar av att spela mer för att man tar bort honom från PP. Även om jag förstår poängen.

Sen känns det också dumt att förändra ett PP som nästan är bäst i ligan. Även om jag så klart också önskar att någon annan skulle ta Scotts plats där. Men ligger vi på 44% så är det ju svårt att säga att det inte fungerar.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Peja: Scott får gärna petas från pp och spela bp igen.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Silfver: Quenneville, Juel och Bakke-Olsen sitter med utgående kontrakt. Alla hade varit klockrena i Brynäs. Tänker att man löser målvaktsproblemen en gång för alla med Juel, om Brynäs budar kommer Timrå knappast kunna matcha. Gör klart med de tre kring jul.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Gavve: även om Silfver och Larsson skulle vara, bland, de bättre så kvarstår ju faktum att de får spela onödiga minuter där de istället kan vila och orka vara offensiva.

Jag tycker inte heller att de är speciellt bra i den spelformen och det kan lika gärna vara en slump, för det var inte jättestor spridning i tiden.

Man behöver från grunden ändra hur forwards jobbar, och jag skulle primärt använda de defensiva spelarna.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Silfver: på tal om pengar så har Lennström 300k i lön. I och med att han blev avstängd och fick 30k i böter vet vi ju det.

Han har ju varit LHCs bästa spelare så här långt så är väl inte orimligt hög lön enligt mig. Även om ribban är rätt låg i LHC just nu.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Gavve: Rafferty verkar bli Väcksjös variant på Ceda.
SHLs bäste back så här långt, kan mycket väl vara värt pengarna.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Jugge: Kanske. Å andra sidan vore det inget problem att ha Söderström/Boqvist och Rafferty som offensiva right-backar. Att både Söderström och Boqvist återvänder till nästa säsong måste ju betraktas som extremt osannolikt.

De som jag tänker lite på annars i relation kring boxplay är Vesel och Scott. De spelade mycket tillsammans där, men det är svårare nu när Scott ska spela non-stop i powerplay. Och kanske, kanske hade man kunna tänkt ett varv till innan man förlängde med Vesel.

Det finns enorma fördelar med Vesel och att han en fjärdecenter som avgör en kvartsfinal, som han gjorde mot Malmö, är väldigt bra. Samtidigt hade man chansen att ersätta honom med en center som visserligen kanske inte är riktigt lika skicklig, men som är specialiserad i boxplay. Det kanske inte hade varit så tokigt för lagets balans, med tanke på att de två första centrarna matchas hårt i övriga spelformer. Samtidigt kan alla förstå varför Vesel fick förlängt.

I motsats till Schroeder spelar inte Bäckis i boxplay, och det vill nog ingen att han ska göra i dagsläget heller, men det betyder att man har tappat två (Schroeder, Scott) i boxplay och bara fått in en (Fjällby). Lucas Pettersson har gjort en del bra byten i boxplay, men inte fått så många minuter där, hoppas han får spela mer där framöver.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Gavve:

Omark till Lugano ;)

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Lenn: En annan anledning kan ju vara att Växjö erbjöd mer pengar också. Det ena behöver inte utesluta det andra så klart.

Eller så vet Alcén något som vi inte vet. Han kanske har indikationer om vad som kan vara på väg in i Brynäs. Även om man så klart inte har en aning om ifall det är så eller inte. Det enda vi får höra (från GD) är ju att inget är på G och/eller att inget är klart.

Rafferty har hur som helst börjat otroligt bra och jag hade mer än gärna sett honom i Brynäs denna säsong.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Lenn: Om Rafferty ville ha 2 års kontrakt kan jag förstå om Alcén tvekade. Är ju ett gäng backar med Brynäs koppling som vi har möjlighet att få hem till nästan säsong. Carlsson, Boqvist, Söderström

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Skrubben: en anledning kan ha varit att Växjö erbjöd kontrakt för två säsonger, vilket t.ex. Brynäs kanske inte var villig.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Huge: "Hur många mål har Gälla och Molin varit inne på i BP då?"

Senaste säsongen Molin spelade i Brynäs var han inne på 8 mål i BP och 25 vid lika styrka. 2 mål bakåt i PP också.

Jag fattar så klart att du inte var seriös och att det är denna säsongen som avses innan någon tror att jag är dum i huvudet här. Men jag kan inte låta bli när det ändå finns siffror från den tiden. :)

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Alltså från gårdagens match, Bellows är nog extremt jobbig att möta. Han är ju som en ångvält, seg, tung..

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Skrubben: Rafferty var helt klart en perfekt matchning på pappret. De matchningar som finns nu är väl Guenette, Russo, Johnson, Hutton och Hakanpää.

Förstår att Hakanpää är osannolik, men tycker han är en intressant typ. Spelade knappt förra säsongen på grund av knäskada men är återställd nu och tränar med Kärpät. Hoppas fortfarande på NHL-kontrakt, vilket han naturligtvis hade fått om det inte vore för skadan, men frågan är om någon klubb verkligen vill ge honom det.

Hakanpää var defensiv i NHL men har producerat en hel del i Liiga innan han åkte över. Gissar att han hade gjort ett bra jobb i alla spelformer.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Supportern: "Lägger all skuld på vårt dåliga bp på våra tränare"

Hur många mål har Gälla och Molin varit inne på i BP då?
Har inte koll där, men vår statistikguru Gavve kanske kan hjälpa till?

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Zzz: Håller med om att backuppsättningen känns ganska platt, fast jag tycker Djoos är märkbart bättre än övriga vad gäller passningsspelet och spelet på offensiv blålinje. Igår var det väldigt tydligt att det egentligen bara var när Djoos och Norlinder var inne som man kunde ha långa anfall i offensiv zon där man involverar alla fem utespelarna. Djoos för mycket skit av supportar men han är skicklig med pucken och har väl inte varit inblandad i ett enda av alla mål som laget har släppt in på grund av galna markeringsmissar etc.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Samsung: Ok tack för intressant info. Vi får se vilken back Alcén landar.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Supportern: Nja, som någon skrev tidigare så låg vi ju uppe i ligatopp i BP långt in i säsongen i fjol. Så Brynäs kan ju spela bra BP med dom här spelarna/tränarna. Jag tror det är väldigt mycket självförtroende också, precis som PP. Just nu är självförtroendet i BP i botten, spelarna vet att dom är kassa. Då tar man en massa felbeslut och kanske blir onödigt passiv i rädsla att göra fel istället för att göra det man tränat på och kommit överens om.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Supportern: "förutom det du säger så tycker jag man spelar helt fel spelare i bp. Varför nöta på vår offensiv kraft? "

Det kan ju vara så att man spelar dessa spelare i BP för att de andra är för dåliga.

Vesel har varit inne på 4 mål bakåt i BP.
Ölund 3.
Pettersson 2.
Sen massa andra på 2 som t.ex. Silfer, Larsson & Fjällby.

Det som är mer intressant är att titta på tiden i BP innan det blir mål bakåt (högre är bättre). Redovisar backar och FWs:
Scott: 3:28
Axel: 3:07
Norlinder: 2:41
Hägg: 2:22
AJF: 2:22
Djoos: 2:20
Kinnvall: 1:45
Larsson: 1:45
Silfverberg: 1:43
Rödin: 1:29
Ölund: 1:28
Vesel: 1:20
Pettersson: 0:32

Detta kan ju vara en förklaring till varför man vill ha vissa spelare på isen. Även om man själv tycker att andra är mer lämpliga. Scott är som ni ser riktigt bra i BP. Ungefär 1.5 BP innan det blir mål när han är på isen. Axel är också bra (inte FW dock). I AJFs fall blir det mål på lite mindre än vartannat BP (snittet) vilket också får ses som bra i Brynäs just nu.
Kan man inte spela AJF och/eller Scott i BP så är det näst bästa alltså att spela Larsson och Silfverberg. Eftersom de andra (enligt statistiken) är sämre än dem.

Detta skulle kunna vara en förklaring till varför man inte skulle vilja spela t.ex. Vesel i BP. Eftersom det blir ungefär dubbelt så många mål bakåt när han är på isen jämfört med t.ex. AJF.

Sen kommer detta säkert ändras över tid då detta bara är efter 4 matcher. Men här och nu tycker jag man gör rätt som låter de bästa spela BP. Scott & AJF, men de kan inte spela alla BPn och ej heller spela hela tiden. (Notera, detta är baserat på statistiken, inget annat).

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Jugge: förutom det du säger så tycker jag man spelar helt fel spelare i bp. Varför nöta på vår offensiv kraft? Vi behöver skridskostarka spelare i boxen för att hinna sätta press.

Lägger all skuld på vårt dåliga bp på våra tränare. Och eftersom ingen förändring gjorts där så kommer det inte bli bättre är min känsla, bara olika nivåer av underkänt.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Gavve: ”3 stycken Too many players. Kopacka står för den ena av dem. De andra 2 vet jag inte.”

3st ”too many players” är ju ett bedrövligt facit över 4 matcher. Igår förlorade vi en poäng pga det. Tycker det tyder på dålig disciplin/okoncentration.

3 dagar att nöta boxplay nu. Får vi ordning på det så blir vi svårstoppade. Tyvärr är det ju på en bedrövlig nivå nu. Så fort motståndarna får lite kontroll sjunker vi ihop och blir små och passiva. Det var bara tur att Öret inte gjorde fler mål i PP igår. Vi skulle behöva vara mer aggressiva över hela zonen och sätta press.

AJF tycker jag har hittat rätt i 4:e kedjan och gjorde sin bästa match igår. 3:e är ju ruggigt heta för tillfället och t.o.m. Ölund ser ju ut som en rund miljon offensivt. Vilken skillnad en (Trivigno) spelare kan göra.

Men Bellows alltså, killen är en gåta. Han känns håglös, dåligt tränad och ser inte ut att tycka att livet är speciellt roligt. Tar dåliga utvisningar och åker mest runt och tuggar tandskydd. Jag ger det 5-6 matcher till sen kan Alcén skicka han till Ingolstadt… Skulle gärna se LP på den platsen istället.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Skrubben: Skriver det igen. Vad jag hört. Infon kommer från en kring laget. Så hamnade summan netto i klass med den dyraste backvärvningen i shl historien.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
lapad: 15 stycken. Släppt in 8. Och gjort 1 framåt vilket bara vi och Leksand lyckats med.

Vi släpper inte bara in flest mål (både antal och procentuellt) utan vi drar på oss nästan flest BPn också. Bara FBK (3 mer) och Leksand (1 mer) drar på sig fler.

15 stycken kan jämföras med ettan Frölunda som har dragit på sig 5 (på 3 matcher) eller Luleås 8 på 4 matcher.

Relaterat till Special teams men inte frågan:
PP är det nog ingen som lär klaga på än i.a.f. Vi ligger liksom på 44.44% där. Örebro ligger på 45 och Växjö på 57, resten ligger på 33% och nedåt (snittet är 29.05%). Malmö och Leksand sämst på 13.33%. LHC ligger sjukt nog på 33.3% trots deras 0 inspelade poäng. HV har som jämförelse 14.29.

Också rätt intressant att titta på antal PP-tillfällen. Brynäs har 9, Rögle har 22(!). Snittet ligger på 12 (men då har inte alla lag spelat 4 matcher än). Självklart betyder det inte så mycket om ens något. Men det sticker ändå ut att Rögle fått så många fler jämfört med alla andra lag (tvåan har 15).

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Silfver: Hur många BP har vi spelat och hur många puckar har vi släppt in?

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Gavve: I sammanhanget är det dock väldigt enkelt för Kopacka att ta på sig den där ;D
Oavsett vems fel det var.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Peja: Rafferty har kommit in i Växjö och gjort succé direkt. Offensiv rightare, spelskicklig och bra i PP. Man undrar ju varför Alcén inte lyckades ro hem den värvningen? Medan Växjö som inte ens hade planerat för att ta in en till back landade honom ändå tack vare att möjligheten dök upp (sportchefens ord).

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
honken21: Fullföljde Axel Andersson hela matchen igår eller klev han av i tredje?

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Dags att testa Kinnvall i PP1. Axel var inte bra där igår, tama avslut och i fel lägen. Kinnvall har tyngre skott o dessutom gjort flera fina mål.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Kollade schemat…

Efter Malmö borta på torsdag har vi ett brutalt schema… Rögle borta, Frölunda borta, starka Timrå hemma, FBK borta…

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Tigerhjärta: Borde bli någon som ryker efter Rafferty-värvningen. Kanske är så enkelt att nya tränaren inte håller Rosén lika högt?

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Stefan R 63: Gavve är HS mvp!

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
spolaisen: snygg referens där!

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
BrynäsMotRubb_: Tror Elias Rosén hade varit ett riktigt bra tillskott till vår backsida, helt galet att han är utanför 6 backar i Växjö med tanke på vad han presterade ifjol.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
parks: Det är en plattare backuppsättning definitivt. Om vi bortser från meriter är det svårt att säga vilka två backar som är våra toppbackar. Hägg, Kempny, Djoos, Norlinder, Bertilsson (när han är tillbaka), Andersson och Kinnvall. Det saknas en tydlig förste back som kan leda PP och svälja istid. Det känns inte som det är någon av backarna man föredrar att ha på isen före den andre..

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Gavve: Ett starkt lag byggs bakifrån, mycket bra målvakt och backar som ger ett stabilt försvarsspel. Förstår inte hur det kan ha missats med det i övrigt mycket bra laget? Sedan borde man väl kunna få till ett vinnande sätt att spela i numerärt underläge? Är det verkligen omöjligt för ett i övrigt så bra lag? Gnugga försvarsspel och 4-5 spel extra på träningarna.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
nittontolv: På dörrkarmen till baren på plan 3 hade man hängt en lapp med texten Nick Johnson med något klockslag som jag inte minns. Pratade med honom dock på plan 1 efter period 1.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Treklövern1912: Det var oväntat med tanke på bara spelat en säsong :)

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Gavve: Tack Gave;)
9 av fw...
Även om vissa tycker domarna har varit dåliga så stör det nig mer om fw inte gör jobbet ...disiplin ..o drar på sig onödiga utv.
Too many players ...också ofta disiplin..Kopacka säger det själv...o bäckis var seg av isen vid ett tillfälle . Sen uppstår situationer i matcher när det blir tokigt så är det för alla lag

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
nittontolv: yes, han var där med frugan sin 👍

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Det som saknas så tydligt från förra säsongen är då hade vi två backar( läs chucky söderström) som kunde hålla bort spelare och spela undan pucken utan press och dom var också väldigt effektiva och kunde vända ut med pucken snabbt... Tycker tyvärr inte vår nuvarande back uppsättning har dessa egenskaper.. förutom axel andersson...

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
parks: kommer bli svårt för ledartrojkan att ducka för vårt genomusla bp nu när smekmånaden är över i pressen.
Haveri och katastrof är väl ord som sammanfattar det rätt bra.

Sen undrar man om JA samlat på sig tillräckligt med CV’n på spelskickliga backar?

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Stefan R 63: "Har du möjlighet att se på våra utv?"
Absolut!

"Hur många har vi haft?"
16 stycken 2:or. Inga fler än så. 3 lag har fler tvåor än oss. Malmö, Färjestad och Leksand.

"Tagit i egen zon? Anfallszon?"
Tror inte det dokumenteras någonstans. I så fall måste jag titta på alla matcher och det orkar jag inte.

"Av backar o av fw?"
3 stycken Too many players. Kopacka står för den ena av dem. De andra 2 vet jag inte.

Fws:
Bellows: 4 stycken
Rödin: 2 stycken
1 var:
Larsson
Lindblom
Trivigno

Backar 1 var:
Kinnvall
Hägg
Norlinder
Dahlqvist


Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
spolaisen: får man ens sparka en skadad spelare under kontrakt?

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Stefan R 63: Här och nu, till den här säsongen.

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
spolaisen: Tror du att man får behålla pengarna om man ”sparkar” Källgren?

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
BrynäsMotRubb_: Här och nu eller till nästa säsong?

Sv: Matchtråd 2025-09-20 Brynäs - Örebro
Gavve: så kul att läsa dina inlägg Gave o det blir tydligt Hur vissa härinne tror sig veta o hur statistiken säger något annat.
Har du möjlighet att se på våra utv?
Hur många har vi haft?
Tagit i egen zon? Anfallszon?
Av backar o av fw?

« · 2906480 · »