Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Det fick vi även med oss i några omställningar där man såg glimtar av det spel som vi var så bra på ifjol.
Tycker överlag att backarna gjorde en bra match där man var snabbare till puck och hittade enklare alternativ för urspel till forwards som hade en bättre rörelse.
Det var kul att se Lindblom tillsammans med Rödin igen, där Lindblom tog chansen och med tanke på att Pettersson försvinner till J-VM så var det behövligt. Bellows ser bättre och bättre ut och han och Kopacka hade ett bra samarbete där Kopacka har fått upp farten igen. Ska Kopacka vara bra så behöver han kunna nyttja sin fina skridskoåkning för en mer stillastående Kopacka är inte bra där han är för svag på puck.
Sen jobbar både Bobby och Larsson bra och den formationen har potential att bli ännu bättre.
Alla tre med Silfverberg är normalt starka över puck och tillräckligt skickliga för att kunna bygga mycket zontid i motståndarnas zon. Som fler varit inne på så kunde man dock önska att Larsson och Silfverberg sparades i BP-spelet.
Nu har vi mött många lag på nedre halvan men det har gjort att vi även skapat oss ett behagligare avstånd och en större trygghet i laget. Jag hoppas att vi kan fortsätta och bygga vidare på det här försvarsspelet och vara lika beslutsamma mot Frölunda i eftermiddag för då tror jag att vi kan vara med och bråka på riktigt.
Nu får vi dock ett kvitto på om det finns tillräckligt med krut kvar i kropparna efter ett tätt matchschema.