1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 770501 inlägg · 7967 ämnen

« · 3007664 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
noBeard: Jag tror att den spelvägen hade funnits oftare om man hade haft en rörlig högerfattad bumper. Man började säsongen med Scott där, nu är det Silfverberg som står där. Det hade varit intressant att se Järnkrok eller typ Träff i mixen.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Minns att jag fick rysningar när han slog den mackan i Hudik till Silfverberg.
Även om motståndarna läst av det mycket så hade man hoppats på åtminstone 5-6st sådana Ovechkin-mål i vinter. 😅

Sv: A proposito de nada
Alltså fan vad jag hoppas att Bäckström ska ha tagit det lugnt under säsongen för att inte slita ut sig och ”sparat” stora delar av sitt vapen som är hans hockey IQ till slutspelet.

Vet att det är ett enormt önsketänkande att han helt plötsligt ska växla upp rejält.

Men tänker tillbaka på PP spelet mot Timrå i träningsmatcherna och tänker fortfarande varför han knappt aldrig ens försökt sig på det passet under serielunken.

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: Vi har väl ”Gästrikemodellen” här.

Sv: A proposito de nada
lapad: Det här med att domarna har favoritlag som de ger fördelar till tror jag inte ett dugg på - Däremot så är de så fruktansvärt untouchable att de blir helt verklighetsfrånvända.

Man tar ingen feedback utifrån, för det ser man som "hat och hot", eller på sin höjd "irrelevant svammel", utan man sitter i sin lilla arbetsgrupp och justificerar sina misstag gång på gång. Sättet som domarna hanterar matcher där man lyckas sätta en helt felaktig nivå eller ta felaktiga beslut tyder på en totalt havererad arbetsgrupp, där man klappar varandra på axlarna och berättar hur duktiga man är trots att det går käpprätt åt skogen. Alla andra ser det här, men eftersom att domarna ALDRIG får höra någonting annat än deras egen version av matcherna så kan de aldrig ta till sig något och göra någon förändring.

Det är väl bara att titta på situationen när Djurgården får avgöra trots att målet klockrent ska dömas bort enligt regelboken - vilket SHL sedan går ut med och aktivt säger att domarna gör fel - Då står domaren i TV och justificerar sitt beslut, helt utan belägg. För i deras lilla domarvärld så ÄR DET KORREKT. Det är det som är så sjukt, de har lyckats förvränga verkligheten till en sådan situation att de faktiskt tycker att det ska dömas bort - Trots att ALLA som har sett en enda hockeymatch under säsongen förstår att det där aldrig är mål.

GD hade ju några domarna med i en podd under säsongen, och då justificerar man det här med "Nämen alla lag och tränare kan komma med åsikter - Men då bokar vi möten någon annan dag i sådana fall. Det är det aldrig någon som vill, så därför drar vi slutsatsen att vi är superduktiga och gör rätt! De är bara arga och upprörda efter matcherna, sedan förstår de att vi har gjort rätt dagen efter när de lugnat ner sig!" (Jag parafraserar).

Problemet med det är ju att verkligheten egentligen är - Vilken huvudtränare i SHL orkar lägga tid på att boka någon jäkla videokonferens med en domare för att påpeka att de har gjort fel i gårdagens match - När domarna till 110% ändå inte kommer att lyssna och faktiskt göra någon förändring?

Då skiter man i det istället, för att man vet att det ändå bara är bortkastad tid.
Men det här ser man ju inte som domare, just på grund utav att man ser sig som totalt ofelbara...

Sv: A proposito de nada
Mrjsamme:
Det är väl så för de flesta klubbar?
I större städer kanske det blir lite tydligare eftersom det finns flera lag.

Några exempel på riktiga toppspelare Sverige fått fram:
Bäckström = Valbo
Dahlin = Lidköping
Bröderna Sedin = Järveds
Bröderna Lundqvist = Järpens
Sundin = Sollentuna


Vilka klubbar i Sverige associerar du ovanstående spelare till?

(För övrigt som jämförelse är säkert Brynäs bäst på att locka till sig spelare från Gästrikland.)

Sv: A proposito de nada
Mattson: De kanske är bäst i Sverige på att locka till sig talanger från andra klubbar i Stockholms-området, hur många har Djurgården som moderklubb....?
Stockselius har Norrtälje, Frondell- FOC-Farsta, Björk- Täby bara för att nämna några :)

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Kan ju va så att Söderström och familjen tagit ett beslut han har väl 8 matcher i NHL den här säsongen och han har väl harvat runt i AHL innan

Sv: A proposito de nada
IronKrook:
Jo Victor är skickligare på sargdueller, bättre på skridskorna och mer energisk. William är väl lite mer av en playmaker och spelade vad jag minns lite mindre på chans. (Färre felpass)

Sv: A proposito de nada
Äntligen är vi där idag ! Slutspel för våran del =)

Sv: A proposito de nada
Alvin : Alltså, Söderström tog precis beslutet att ge Nordamerika ett nytt försök, det skulle snarare förvåna mig väldigt mycket om han kommer tillbaka redan till nästa säsong. Boqvist känns mer trolig även om han säkert kan få ett par år till i NHL.

Tycker folk bör dra ner sina förväntningar rejält på dessa två.

Sv: A proposito de nada
Alvin :
Såg det samma men den individen har uttalat sig felaktigt förut.

Har svårt att tro att Alce'n skulle gett upp LC om ingen/inga andra är klar.

Sv: A proposito de nada
ME88x: Jag som hockeynörd tittar en del på AHL, han har haft en riktigt bra säsong i ett väldigt dåligt lag.

Sv: A proposito de nada
Varför sitter folk och bölar över Gunler för? Medioker är hans förnamn.

Sv: A proposito de nada
Små rykten på Twitter säger att Söderström inte spelar i Brynäs nästa säsong ….. förmodligen bara någon som snackar strunt men man blir ju endå orolig

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Kanske dags att ta in utländska domare nästa säsong? Dom svenska domarna har en heltidsanställning men är totalt odugliga. Det är väldigt mycket maktspel, man har sina favoritlag/spelare. Sånt skulle antagligen inte förekomma med utländska domare.

Sv: A proposito de nada
lapad:

Domarna i gårdagens match mellan Leksand - HV gjorde en klockren insats, man drömmer ju om att de flesta matcher skall se ut på det sättet men tyvärr så är nivån på domarna i SHL alldeles för dålig, borde ju kunna gå att ställa större krav på domarna, de är ju trots allt heltidsanställda.

Sv: A proposito de nada
Jugge: man ser fram emot vad dom kommer dra ut ur hatten imorgon 🙃

Sv: A proposito de nada
Cardigan Daffipoff: Märkligt att kommentatorerna låter Olsson vara oemotsagd när han tycker att Nilssons ännu klarare utvisning var så otroligt fel.

Sv: A proposito de nada
dabif: Det är ju en tripping men den situationen borde ju inte uppstått om domarna följt regelboken. På reprisen ser man att domaren ser situationen väldigt tydligt men släpper den.

Det är för dåligt.

Sv: A proposito de nada
lapad: Skandalösa dommarinsatser i detta slutspel.

Sv: A proposito de nada
Cardigan Daffipoff: skådespelerskorna har zebrorna på sin sida. Det är inga små misstag zebrorna lyckas med i det här slutspelet, det är direkt matchavgörande saker i match efter match…

Sv: A proposito de nada
Cardigan Daffipoff: Inte solkar enligt Robban Olsson, den var ju ute i ett hörn... Hahah tydligen ska man få trippa i hörnet.

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Alltså, usel domarnivå återigen. Hela slutspelet inkl kvalmatchen har präglats av katastrofala beslut som var direkt avgörande och skadade motståndarlaget. Att spela en hel match och förlora på ett sånt sätt är brutalt frustrerande

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Det är ju fan att de inte kan lyckas sköta sig. Den sista utvisningen är solklar, men den de missade på Cederqvist är lika klar.

Sv: A proposito de nada
Erat:

Ja det stämmer, riktigt vidrigt gjort att ge sig på honom på det sättet

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Domarna missar ju en solklar tripping och sen gör den spelaren dessutom det avgörande målet.

Bra där domarna!

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: Tycker de är långtifrån samma spelartyp (bröderna)

Sv: A proposito de nada
Luleå avgör match 1 men segermålet blir kontroversiellt

Sv: A proposito de nada
bänknötarn: Domaren i fokus igen nu..

Sv: A proposito de nada
Fuleå filmar vidare. Vilka skådespelare! Usch.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Förstår att du inte vill skriva vidare eftersom ditt resonemang inte hänger ihop.

Svara bara på frågan. Om Brynäs hade kommit sjua den här säsongen, hade Alcen gjort ett dåligt jobb den här säsongen? Gjorde han ett dåligt jobb säsongen vi åkte ut när vi minst sagt inte nådde våra sportsliga målsättningar?

"Det var du som tyckte dina och pejas åsikter och fiktiva parallellvärldar är otvivelaktiga sanningar som vi andra ska köpa rakt av, och att det är just era mål som skall gälla över Brynäs egna mål.
Det dummaste åsikter jag hört men jag behöver inte stå för dem,
det får ni göra."

Det är där du har fel. Jag kan inte tala för Peja, men för mig avgörs inte min syn på Alcens arbete enbart av Brynäs målsättningar. Jag menar att han kan göra ett bra jobb även om laget inte når sina mål – alltså tvärtom mot vad du hävdar. Skillnaden är att jag kan hålla två tankar i huvudet samtidigt: att någon kan göra ett bra jobb, men även ta beslut som jag anser är fel.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: missade jag dom? Järnspiksr

Sv: A proposito de nada
IronKrook:
Hans brorsa var inte bättre vid samma ålder och har ju spelat en del matcher därborta nu. Däremot är det väl inte troligt att han blir en spelare för en förstakedja.

Sv: A proposito de nada
Lemp:
”Ens sekunden är den sportliga målsättningen allt som räknas, sen när det inte passar så verkar det vara orelevant.”

Hur menar du nu? Vad passar inte?
Jag säger ju att målen för verksamhetsåret sätter klubben om inget annat framkommit på årsmötet, och det är det som gäller - och vi nådde målet..
Kommer vi 6a med 50p marginal till 7an eller om det är med hjälp av målskillnad, inbördes möten eller va fan som helst så är målet nått.
..vad du babblar för skit ut över det förstår jag absolut inte.

Det var du som tyckte dina och pejas åsikter och fiktiva parallellvärldar är otvivelaktiga sanningar som vi andra ska köpa rakt av, och att det är just era mål som skall gälla över Brynäs egna mål.
Det dummaste åsikter jag hört men jag behöver inte stå för dem,
det får ni göra.

Finns ingen anledning att dravla det här längre,
vill du veta mer (om min syn/vilket är samma som den som ff lärs ut på universit) kring mål och målstyrning, skillnad mellan mål och vision, osv osv, så kan du gå tillbaka till diskussionerna då campese försökte leda klubben.
Jag har samma nu som då.
Lycka till..

Sv: A proposito de nada
Silfver: Eklund har definitivt skallen för det, frågan är om han har rätt skills. Tycker inte han är särskilt snabb eller spelskicklig som de andra två

Sv: A proposito de nada
Haha avslutningen Frölunda-Fuleå är helt crazy. Heja Frölunda!!

Sv: A proposito de nada
Vilken jävla köttmur Fuleå ställde upp med sista minuten! Hela laget parkerade bussen framför keepern

Sv: A proposito de nada
Galen avslutning av tredje i Göteborg. Vilka chanser

Sv: A proposito de nada
Kkar på Fröludna - Luleå, satan vilken press sista min från Frölunda i PP.

Sv: A proposito de nada
Silfver: Tror alla tre slår sig in i NHL men vilken nivå är oklart.

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: Om man bortser från superdupertalangen Björck så är Frondell den som har chansen att slå sig in i NHL inom ett par år. Eklund däremot, tveksamt om han har skallen för det.

Sv: A proposito de nada
Greatredwing : Dam U19?

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Frondell blev vald som trea så det är inte alls säkert. Björck är dessutom rätt liten så jag tror han skulle må bra av att växa på sig lite.

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: just ja.. vill minnas att hans barn blev utsatta på skolan? Helt förfärligt.

Sv: A proposito de nada
Om hockeygudarna vill väl kan alltså Brynäs vinna 5 guld.. U16 u18 u20 sdhl och herrar.. De vore väl nåt

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Ja de är ju som föder framgång! In med pengar bygg långsiktigt o håll topp 6.

Sv: A proposito de nada
Erat:

Man är ju van att spelare lämnar för bättre klubbar när inte Leksand går så bra så jag tänker inte så mycket på det som jag kanske borde göra

Minns hur det var när Pajen skrev på för LHC mitt i kvalserien för Leksand

Många Leksandsfans ser fortfarande honom en Hora " ursäkta ordvalet "

Sv: A proposito de nada
Charles: Ju bättre ekonomi man har så kan man bygga på sikt. Fbk Frölunda Rögle. Finns ett jättestort undantag de heter HV71

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: Björck är ju klassen bättre än Frondell och Eklund. Men det kan bli som du säger. Vi får se. Lutar åt NHL. Blir man draftad topp fem så spelar man för det laget nästa säsong…

« · 3007664 · »