1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 771992 inlägg · 7967 ämnen

« · 3012294 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
bänknötarn: Hade Frölunda inte varit så trubbiga så hade man dödat denna matchserie på max 5 matcher.

Sv: A proposito de nada
bänknötarn: Det som Luleå verkligen har är fyra starka kedjor med många potentiella matchvinnare. När det blir jämna matcher, kanske rent av förlängningar, har de många spelare som kan kliva fram och avgöra. Filip Eriksson och Ben Tardif i fjärdelinan idag säger allt och lite till. Frölunda har också bra forwardsbredd men ändå lite trubbigare överlag.

Sv: A proposito de nada
Supportern: Kan inte hålla med mer.

Sv: A proposito de nada
Chanzone: "Följt seren med Frölunda och Luleå, räknar man bort Malmö så känns dom två lagen som slutspelets, just nu, sämsta lag. Väldigt dålig och tempofattig hockey."

Frölunda är mycket mer kompetenta och gör bara det som behövs mot ett rätt svagt Luleå. Luleå har egentligen ingenting att komma med om man spelar 5v5 så antagligen kommer man fortsätta filma. Oförtjänt flytmål nu men det ändrar inte analysen.

Sv: A proposito de nada
Chanzone: Luleå är verkligen ett avskyvärt lag.

Sv: A proposito de nada
Följt seren med Frölunda och Luleå, räknar man bort Malmö så känns dom två lagen som slutspelets, just nu, sämsta lag. Väldigt dålig och tempofattig hockey.

Sv: A proposito de nada
bänknötarn: Jaha 😆 fan! Hahahahah blev komiskt att inte jag fatta, jag är ändå uppväxt på 90/00 talet 😅 borde ju fattat.

Sv: A proposito de nada
dabif: "Tror inte han menade att han faktiskt är 11 år men att det hade varit bra skrivet om han varit 11 år"

Ja ironi är svårt att få fram ibland.

Sv: A proposito de nada
SaggeBoy: Allt annat vore helt sinnessjukt😀

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Japp!

18:00 på Stortorget.

Sv: A proposito de nada
Luleås hejjaramsa är sämst i SHL! Tror Sven Savage spelar trumman ..

Sv: A proposito de nada
Grin-Olle: Ja såklart, men jag har helt räknat bort malmö och rögle. 99% risk att det blir saik eller hugga slå

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: Malmö om möjligt

Sv: A proposito de nada
Om vi går vidare till semi, vilka önskar vi möta?
Allt hänger ju på frölunda-fuleå. Vill vi ha saik som ser starka ut? Man känner sig ju inte jättesugen på hugga-slå å deras ryggsäckshockey mot våra åldrande gubbar.

Sv: A proposito de nada
Är det idag det är guldfirande för Brynäs damlag på torget?

Sv: A proposito de nada
Clara i mål på måndag 😀

Sv: A proposito de nada
Tror inte han menade att han faktiskt är 11 år men att det hade varit bra skrivet om han varit 11 år. Det är mer troligt att skribenten är densamma som skriver för Smålandsposten.

Sv: A proposito de nada
Cardigan Daffipoff: Fjällby hade ett pass rakt in framför eget mål till en Växjöspelare också.

Sv: A proposito de nada
Peja: Ser ofta Järnkroks matcher, tycker att han fortfarande ser ut att ha bra fart och rörelse i sitt spel.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Tror ändå man skulle kunna presentera/lova en lite mer konkret roll för Träff i och med att han har en utpräglad position som skytt till vänster i powerplay.

Tror många kommer bli positivt överraskade av Järnkrok om han återvänder, i motsats till en del andra hemvändare är det mycket möjligt av att han kan gynnas av att spela på stor is.

Sv: A proposito de nada
Peja: Apropå Träff, undra om Anaheim fortfarande är nöjda med utlåningarna. Pettersson har under en längre tid fått alldeles för lite speltid utifrån konkurrens och förmåga. Farhågan är nog att Träff inte heller skulle få särskilt mycket speltid. Gällstedt förordar rutin framför talang, oavsett prestation på isen.

Sv: A proposito de nada
bänknötarn: Va? Är han 11 bast ? Grymt! My bad. Tänkte att det var en vuxen. Jag pudlar!

Sv: A proposito de nada
Lemp: Jo, samtidigt är det ju en lurig situation i och med att tågen avgår utan att vänta på någon sportchef-passagerare. Aho redan klar för Växjö, Carlsson för Djurgården etc.

Exempels den här snubben som verkar vara god vän med Bobby och Bellows bör rimligtvis vara intressant om han blickar mot Europa.

På fw-sidan skulle man egentligen vilja ha en högerfattad skytt (typ Träff) men också fler drivande spelare, hade gärna sett ett ”skithus” som är stark i det fysiska spelet och framför kassen också. Men om man kan få tag på rätt stommespelare kanske man inte kan vara kräsen på spelartyp i det här läget.

Sv: A proposito de nada
Peja: Ska man vara försiktigt positiv finns det ändå en hel del namn som skulle passa in på den beskrivningen. Risken är bara att alla dessa namn försvinner från marknaden innan Söderström, A. Andersson (NHL-intresset) och Boqvist situationer klargörs.

Är övertygad att spelskicklig är att förorda, det driver puckinnehav, uppspelen och offensiv produktion framåt. Nu har vi dessutom en del fysisk i Bertilsson och Hägg framöver. Det bästa hade varit spelare som bemästrar båda, så som Dastous, men dom är svåra att hitta.

Djoos är svår också, man tvivlar på kapaciteten samtidigt som han presterade i Schweiz, så något måste finnas där. Dock måste man få in fart i den här backsidan. Bara Norlinder och Andersson som har någon form av fart.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Rosén, Lundqvist, Fransén och enstaka AHL-svenskar (typ Wallinder) känns som backar som skulle kunna komma in och utvecklas. På nåt sätt måste man ju ha fler spelare som är redan är bra men som även kan utvecklas i Brynäs. Det är egentligen en ganska lurig situation där man måste hitta nya drivande spelare som samtidigt helst ska vara utvecklingsbara för att få rätt balans i truppen.

Om Djoos hittar formen igen kanske det skulle gå att bara ta in en toppback och därefter en lite mer formbar back, men samtidigt känns det okristligt att Lucas Carlsson hamnar i en annan svensk klubb… men vi vet ju heller inte om Boqvist eller Söderström verkligen kommer att spela i Brynäs nästa säsong.

När det gäller den fysiska biten tycker jag att man ska bli mer spelskickliga (eventuellt på bekostnad av fysiken) på backsidan men mer fysiska på fw-sidan, det borde inte vara så svårt att justera med tanke på att Vesel, Scott och Kopacka antagligen lämnar och de tillför inte mycket i den biten.

Sv: A proposito de nada
Peja: Känns som Rosén antingen hamnar i Finland eller som en billig lösning i ett SHL-lag. Hade inte haft något emot om Brynäs värvade honom, duktig spelare som kan få ett genombrott.

Sv: A proposito de nada
Peja: Funderar på hur BP hade sett ut igår, det är ju svårt att veta. Helt klart fanns det en helt annan inställning till att göra jobbet och spela enkelt och rejält i egen zon igår. Det ligger väl nära till hands att tänka att BP inte skulle vara fullt lika illa som det varit heller. Men det får vi ju aldrig veta.

Sett till gårdagens match finns det åtminstone lite hopp om fortsatt avancemang. Tar vi matchen imorgon, tror jag vi har god chans att stjäla en borta också. Kan vi kopiera hur vi spelade igår, och genomföra det varje match tror jag vi knycker båda i Växjö.

Sv: A proposito de nada
Cardigan Daffipoff: Håller med, men samtidigt var det också en nyckel att lyckas undvika boxplay och ärligt talat kanske också att Rafferty inte spelade.

Spännande att se vart Rosén hamnar förresten, ska ha lämna Växjö och borde vara intressant för många.

Sv: A proposito de nada
Silfver: Absolut, kontinuiteten är nyckeln.
Grejen är att när försvarsspelet är tillräckligt bra, ordnar det sig, för det mesta, om en man går bort sig litegrann. När vi sitter ihop som sämst straffar det sig varje gång. Se de flesta matcher mot Växjö denna säsong.

Det är matchen igår vi skall bygga på.

Sv: A proposito de nada
Cardigan Daffipoff: Rödin var lagets hjärta igår. Plus även till LP, AJF och Svrcek framåt samt Norlinder och Hägg bakåt. Även Bellows och AA lyfte sig från tidigare mediokra insatser.
Håller med om att försvarsspelet var bättre, men även forwards tappade markeringen vid ett par tillfällen (trots Kopackas idoga viftande med klubban) där det åtminstone vid ett tillfälle blev mål bakåt.
Sen har vi det där med kontinuitet. Det har knappast varit den röda tråden den här säsongen tyvärr.

Sv: A proposito de nada
Silfver: Jag tror att hela Växjös backspel kommer att ha ögonen på sig. Bra av tv4 att fånga upp Granbergs hak-crosschecking igår. Den var inte jättetydlig under spelet, men föredömligt med repriser där det framgår med all önskvärd tydlighet att det är ett fult tilltag. Två matcher i rad nu har det crosscheckats i ansiktshöjd, domarna har missat/blundat och det har blivit rabalder. Givetvis kommer domarna att ha med sig detta imorgon.

Såg matchen i sin helhet i efterhand och anser att vi gör en riktigt bra match. Vi har fullt tillräckligt med lägen för att avgöra tidigare, med lite flyt hade vi haft 4-5 måls överläge.

Perioderna av bottenlös kollektiv uselhet existerade inte igår och vi spelade avsevärt mycket rejälare i det mesta. Ett par isolerade händelser som är hål i huvudet i egen zon, tror Kinnvall och Kempny hade varsin. Men det var allt.

Håller vi ihop det som igår tar inte Växjö oss i en serie om sju matcher. Aldrig någonsin. Då är undantaget som igår att de lyckas vara effektiva samtidigt som vi är ineffektiva. Återstår dock att se hur det går när vi mer eller mindre bjudit på de två första matcherna.

Rödin magiskt bra igår och jag gläds också åt att det kollektiva försvarsspelet som var avsevärt bättre. Tycker heller inte att PP egentligen var så dåligt, det skapades lägen för ett eller två mål tycker jag.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Och det blir nog (för?) svårt att se oss få. Liksom de utespelare Alcén ska (läs måste) försöka få in. Annars blir det en ny säsong av lätt- eller surmjölk.

Sv: A proposito de nada
Bengt Ramen: Cooper är en av ligans bästa defensiva backar och har varit det i flera år. Får se vart han spelar nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
Bengt Ramen: Växjös förstalina åt upp vår motsvarande med lätthet.

Sv: A proposito de nada
Silfver: Cooper verkar spela bättre än någonsin när det buas i alla fall. Han var ett monster igår. Vilken spelare!

Sv: A proposito de nada
Nufcbifcaps: "Om ni vill ha ett gott skratt så kan ni gå in på svenskafans och läsa växjöredaktionens senaste krönika"

Är det den av Arvid Edström? Tycker han skriver ganska bra för att vara 11 år.

Sv: A proposito de nada
Grin-Olle: No pain, no gain 😉
Undrar om inte publikens buande igår får effekten att domarna håler ett litet extra öga på Cooper. Lite som dykarn i Luleå.

Sv: A proposito de nada
Peja: Tabellsexan har bara vunnit sm-guld två gånger i historien sedan typ mitten på 70-talet. Båda gångerna Färjestad. Avdelningen värdelöst vetande. 😀

Sv: A proposito de nada
Peja: Vi lyckades göra de inledande två borta mot Växjö genom just det. Trafik och lite turliga studsar.
Sen behöver det inte bli lika extremt som Bobbys mål igår men det viktiga är att man bryter mönstret mot Växjös strukturerade försvar. De fick myror i huvudet när Svrcek vände och vred.
Vi hade ett stort spelövertag i andra perioden som vi absolut borde utnyttjat bättre.

Sv: A proposito de nada
Om ni vill ha ett gott skratt så kan ni gå in på svenskafans och läsa växjöredaktionens senaste krönika. Den var väldigt enögd och underhållande.😅

Sv: A proposito de nada
Peja: Då får du ursäkta men det såg ut som ett helt vanligt resonemang du har haft sen starten av serien...

Sv: A proposito de nada
Silfver: En hel del av avsluten på skottkartan är från positioner där man kan göra mål oavsett trafik. Sen håller jag med om att trafiken borde ha varit bättre i vissa sekvenser, men det var också många gånger där man hade trafik men där pucken inte gick igenom. Det är ändå ganska små marginaler ibland som gör att ingen av de ”myrorna” letar sig in.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Utgångspunkten i diskussionen var Brynäs som ett potentiellt guldlag och som du säkert vet vinner tabellsexan sällan guld i SHL. Så din ”feedback” är synnerligen offside i sammanhanget.

Sv: A proposito de nada
Silfver: Framför mål...Det är väl där Cooper står och crosscheckar folk i ansiktet?

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: sen skall man nog väga in att de flesta avsluten hade Växjös keeper fri sikt på. Ännu viktigare med lite kalabalik framför motståndarnas mål i ett slutspel.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: nye Saida...

Sv: A proposito de nada
Peja: ja det är ett jävla under att vi har gått till kvarten o klarat top 6...
Vi måste ha med oss fru fortuna hela serien..
Det går liksom inte att tänka att vi är ett ganska bra lag ....nä vi tycker alla andra lag är bättre o vi har bara haft förbannat tur.....

Sv: A proposito de nada
havre: Det behövs fler spelare som gör det Rödin gör ibland.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Utan en toppmålvakt, alltså typ bäst i SHL, så är nästa säsong helkörd. Garanterat.

Sv: A proposito de nada
havre: Kollar man på skottkartan idag så kom Brynäs ändå till avslut i ganska bra lägen. Tycker definitivt att man förtjänade att göra 1-2 mål till, men deras målvakt gjorde det bra.
Uppladdat:

500x0-img0080.jpeg


« · 3012294 · »