1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741423 inlägg · 7967 ämnen

« · 2014186 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
munkas: Perfekt! Å inte lär det väl komma in något nyförvärv heller så man kan nog fortsätta med shortbusen resten av säsongen.

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Huge: Men nu var det snurrigt (igen!) för farbror Huge. Min morsa kan räkna ut att Brynäs inte kan spela med hög press ikväll.

Att Brynäs har låg skotteffektivitet är :
1. ingen analys
2: inget som min morsa behöver räkna ut eftersom det finns andra som räknar ut den statistiken, framförallt shl själva:
www.shl.se/statistik/lag/shotsforward?season=2019&gameType=regular&count=25&sortKey=SEff&invert=true

Att avläsa statistik kan vem som helst göra. Jag tror att du har lite problem att skilja på analys och fakta, det är 2 vitt skilda begrepp vet du.

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Allmänt trist med så mycket tjafs. Helt sjukt vad folk tänder till på minsta lilla.
Detta trodde man inte när man väl anmälde sig här.
Är från Stockholm och har alltid varit ensam Brynäsare runt mina kompisar.
Så jag trodde verligen att när man träffar en annan Brynäsare så va man vänner och håller ihop.
Dock va den tanken mer när man va mindre.
Hur Som helst så är det match på hovet ikväll och återigen är man ensam Brynäsare. Har med mig mina kompisar och dom är tokiga djurgårdar.
Laddar med öl och burgare.
Hoppas på en bra match för synens skull. :)

Tror Anton blir avgörande ikväll ??

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
{8399}: Blir dessvärre radio i kväll bakom ratten i tradaren 😭

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Ove Myling: En positiv nyhet i dessa bistra tider är att vi kommer spara pengar framöver i samband med bortamatcherna. Tydligen är laget så pass decimerat så de nu ryms i en shortbus. Billigare resor m.a.o 👍

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Ove Myling: Så det solklara konstaterandet av fakta som din morsa redan hade räknat ut, ansåg du vara så intressant och svårhittat att du kände dig manad att berätta det för alla, så att vi andra kunde se hur bra hockeyöga du har?
Ok......

Sv: A proposito de nada
Ska dit å kolla live då ja jobbar i stockholm i veckorna. Hoppas man inte behöver gå hem efter första perren i besvikelse😁

Sv: A proposito de nada
Huge:
Min poäng med jakten på nya backar bottnar sig i riskerna med överbelastningen på våra etablerade backar. Första offret blev tyvärr Andersen. Hur länge håller våra andra två rutinerade backar, Kilström och Sigalet?? Sigalet toppar väl listan gällande is-tid.

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
{8399}: 377? Då kanske du kan kolla ihop med Huge...Själv så sitter jag i värmen på Koh Kradan. VPN fixat och allt för att kunna kolla match, meeeeen näe! Jag är också Comhem kund!

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Huge: att skotteffektiviteten varit låg kan väl knappast anses vara en analys, det är ett konstaterande av fakta.

Annars gillar jag dina analyser, att Brynäs spelade bra under både Melin och Sjödin innan dom båda fick sparken. Där kan man snacka om tränat hockeyöga. Att inte någon shl-klubb anställt dig är ett större mysterium än att sunken sitter kvar som tränare för brynäs.

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Jan Grismöbel: Tro om man ska lyssna på webradio ikväll eller kanske titta på SVT text sidan 377 nu när jag betalar för kanaler jag inte kan se...

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Brynäsgubbe: Frölunda i premiären, låt det ske igen . _/

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Kevin47: Men för helvete människa, du är ju på gränsen hysterisk med dina påhopp! Lugna ner dig för fan!!!

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Kevin47:
#2010338 · Kevin47 20x20-41786_251199266865_4781574_n.jpg · 2019-12-02 19:36
R?dinAGJ: Från en kollega på jobbet som känner personer inom Brynäs han som gav mig sallinen förut


Är du ute och kastar sten i glashus? :)

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
{8399}: Har vi gjort så många på i någon match i år? Bara mot SAIK tror jag.

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
{8399}: blir det 5-1 vinst till Brynäs idag så swishar jag 500kr till dig :)

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
mk: Idag har jag en bra känsla, jag tror att vi tar detta med 5-1 !!

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Samsung:inte för att vara den som är den men ja bidrar inte med falska rykten allafall som du och en viss sama :)

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
nyb: tylor spink skulle aldrig Brynäs värva så jag Vetinte varför du får för dig att Brynäs ens är intresserad av han

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Kevin47: Inte för att vara sån med vad bidrar du med själv hit? Tycker du inte gör annat än grinar och gnäller.

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Kevin47: Vill du ha Tylor Spink?

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Ove Myling: Vad är din analys då?

Blända oss med nått som inte är uppenbart.
Kom igen. Visa vilken stor analytiker du är..

Kom nu inte med att Dif kommer pressa, eller Brynäs kommer backa hem.
För det kan jag oxå räkna ut att det är stor möjlighet att spelet blir så.

So bring it on..

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Sama: sama va ska du säga på torsdag när inte Brynäs värvar nått ? Ska du skylla på att papperna är borta?

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Ja, Ingman har ju i princip varit på hjärntrappan i 10 dagar nu, så där känns det iaf som en snar comeback. Mer orolig för Andersen då ljumskproblem brukar vara luriga. Är väl inte osannolikt att man låter honom vila extra länge för att minska risken för ett snabbt återfall.

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
{8399}: Tror Charliefejz syftade på att om Högström inte lägger en riktigt feg vänster rakt i fejat på nån Brynäsare, så kanske det kommer gå bra.

Konstig analys.
Men eftersom han håller på Rögle så är det nog inte omöjligt

Sv: A proposito de nada
Huge:
Vi får hålla tummarna för ett snabbt tillfrisknande på Andersen och Ingman.

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Charliejfz: "Hoppas Högström inte ställer till det ikväll. Men med bra spel så vinner ni."

Vad menas? Vad skulle han ställa till med? Det verkar inte vara en målfarlig spelare direkt med 19 mål på 229 matcher i SHL..

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Vet inte om det är ett så väldigt stort ok att bära när det gäller ett par matcher innan Andersen och Ingman förmodligen är tillbaka.
Och det är väl ändå nuläget på bl.a backsidan som är det intressanta och inte hur Gundersons skridskoåkning står sig i förhållande till Sigalet och Kilas.
Dessutom har väl både Sigalet och Kilas andra bra egenskaper som väger upp och där Gunderson kanske inte är lika bra utrustad.

Sv: A proposito de nada
Pilen32: riktigt bra speciellt under JVM, föredrar tsns sändning istället för svts

Sv: A proposito de nada
Huge:
Varken Sigalet eller Kilström har Gunderson´s skridskoåkning,
Är inte helt säkert att dessa två backar klarar av det tunga oket, att bära på grund av den "tunna" backsidan.

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Ove Myling: ”för hittills har ju skotteffektiviteten varit pinsamt låg”

Wow, vilken analys...
Det har nog ingen noterat.
Inte ens din morsa.
Bra hockeyöga du verkar ha.....

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
{8399}: Densamma som vevade så Everberg fick hjärnskakning. Ni bör hålla koll på honom under matchen.


Sv: A proposito de nada
{8399}: Är väl inte lagligt längre, men ungefär lika olagligt som att gå över vägen där det ej är övergångsställe.
De enda som åkt fast är leverantören, vad jag vet iaf.
Billigt som snor är det, och du får i princip alla tv kanaler du kan tänka dig.

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Charliejfz: Vem är Högström?

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Huge: "Med tanke på vår korta backsida så tror jag inte på taktiken med hög press i 60min, då lär orken tryta mot slutet."

Wow, vilken analys, det hade min morsa kunnat räkna ut för flera dagar sen.

" effektiva avslut" Tillbaka till taktiken "vi skjuter bara när vi vet att det blir mål" för hittills har ju skotteffektiviteten varit pinsamt låg.

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Hoppas Högström inte ställer till det ikväll. Men med bra spel så vinner ni.

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Huge: Yes, riktigt "bortaspel" som lär gälla ikväll. Gärna en Brynäsmålvakt som står lite på huvet om vi blir för pressade. Ersson?

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Davey85: Ja, det blir förstås riktigt tufft ikväll. Är mer oroad över att Axelsson verkar ha kommit igång ordentligt än att en matchotränad och förmodat rinkrostig Josefsson är tillbaka.
Känns tyvärr som att hela Djurgården som lag har fått medvind iom Axelssons inträde. Vi får hoppas att båda lagen är lika rinkrostiga och att dom blir lite övermodiga/ivriga att prestera framåt, nåt vi sen kan utnyttja via spelvändningar och effektiva avslut. Med tanke på vår korta backsida så tror jag inte på taktiken med hög press i 60min, då lär orken tryta mot slutet.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: "Varför måste denne nye spelare vara en forward, skulle det inte gå att ersätta den förlorade sonen/forwarden med en bra back i det skadeläge på backsidan som Brynäs just nu befinner sig i?"

Jo, men frågan är ju hur mkt backskadorna verkligen kommer att försvaga vår backsida? Tror att man realistiskt sett räknar med att både Ingman och Andersen är tillbaka relativt snabbt och att skadorna inte kommer att påverka försvarsspelet tillräckligt mkt för att motivera valet av en ny back istf en ny forward.
Under en kortare period känns det helt Ok att gå runt på 6 ordinarie backar, det brukar dessutom gynna de backar man har iom att dom får mkt istid, nåt som alla spelare vill ha för att lättare komma in i matcherna och därmed maxa sitt spel sas.
Dessutom är det väl lättare att hitta en någotsånär bra forward på en tunn marknad än en likvärdig back, iom att tillgången på forwards generellt sett alltid är större än tillgången på backar.
Mao: tror att vi klarar att hålla en bra nivå på försvarsspelet med de backar vi redan har (trots skadorna och Söderströms frånvaro) så jag ser hellre en ny forward än en ny back i dagsläget.

Sv: A proposito de nada
Samsung: Vad är IP TV? Är det lagligt?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Ip tv såklart.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Vilken bredbandsleverantör har du?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Jag kör sappa sen har jag cmore streaming tjänst och jag är nöjd.
Jag har bredband.

Sv: A proposito de nada
På grund av strulet med Comhem så skulle jag behöva tips på en bra bredbandsleveratör. Min bindningstid går ut i februari 2020 och jag vill markera genom att dumpa ComHem....lite smått hockeyrelaterat då Cmore nu är släckt så jag kan inte så hockeyn jag betalat för..

tips?

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Samsung: Jag förstår, inte lätt att stå rakryggad när det blåser härinne.

Eric Tangradi hade varit grymt, han är ju snudd på en legend.!!!

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
{8399}: Håller med. Ja men man har tappat lusten att dela med sig saker här för tex sånna som ..inga namn.. men sånna som har lätt till gråt :)
Vi var nära Tangradi. Han vantrivdes i Kazakstan. Men sluta med att han ville hem till Fru & hund tydligen...

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Samsung: Detta har för mig vart självklart (nåväl, till 80% kanske) sedan i somras.
Det är så tragiskt för såhär blir det ju när man går in med en tunn trupp och hoppas på detta vis. Den tunna truppen tar stryk och marknaden dör medans ledningen sitter och väntar, och väntar och......väntar....

Har du hört nåt nytt förresten för den där amerikanen verkar det ju inte bli nåt av.

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Där rök väl sista hoppet om Boken tillbaka till Brynäs likt ala Lundeström i Februari.
Hall till Arizona mot enbart prospects & pics , bästa som kunde hända för Jesper , kul för han såklart. Nu blir han garanterat ordinarie resten av säsongen.

Sv: Djurgårdens IF - Brynäs IF 2019-12-17
Forsberg 1978: Ja, det blir tufft idag. Djurgården har ju fått in Axelsson och sen gör väl Josefsson comeback ikväll med, medans vi som bekant istället saknar viktiga pjäser.

Tror dock på poäng. Desch, Rödda och Forslund målar. 3-2 efter OT

« · 2014186 · »