1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741928 inlägg · 7967 ämnen

« · 2044214 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Jag kan nästan lova att laget kommer se ut typ så här nästa år:

Ersson - NY

Bertilsson - NY
Sigalet - Ingman
Berglund - Björk
Andersén - Lindelöf

Rödin - Scott - Danielsson
NY - NY - Molin
Descheneau - Sallinen - NY
Persson - NY/Ölund - Mannberg
Alcén

Sv: A proposito de nada
Chris11: men för fan chris11 , skulle vilja se dig på ett par skridskor jämfört med alcen, och se vem som är bäst hockey spelare , så jävla hemsk är han inte , med tanke på lönen ....ja ok., fast skulle tro att många vill ha honom i sitt lag

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: Jag måste bara fråga, är det du som är Roger Ehrngren på Twitter?

Sv: A proposito de nada
Chris11: Tyckte Sunkan gjorde helt rätt som hade Alcén som extraforward. Sen när Ove tog över skulle han av nån outgrundlig anledning bänka Forslund till förmån för Alcén. För mig är det helt uteslutet att han gjorde den rockaden på sportsliga grunder. Forslund har i alla fall EN spetsegenskap och kan bidra med nånting annat än Rohdin och Blomqvist i den kedjan. Nu är Forslund i Färjestad och får kontinuerligt med speltid. Inte jättemycket speltid men han platsar ändå i laget. Nån som tror att Alcén ens skulle ha en mikroskopisk chans att ta en plats i FBK? Hahahaha

Sv: A proposito de nada
Vi bör iaf glädja oss över Björk:

22 år, ett jäkla skott och 7 poäng på 11 matcher i Brynäs. Skulle han fortsätta på samma vis skulle han hamna på runt 30 poäng på 52 matcher.

Han och Ingman kan kommer bli väldigt spännande att följa nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: håller med. Alcen är en hemskt dålig hockeyspelare som levde på att vara en retsticka i Brynäs. Nu är han inte ens en retsticka så han fyller ingen funktion. 100/mån för en spelare som är värd max 30 får vi lasta Dackell för. Herregud vilket amatörmässigt beslut att förlänga med 3 år

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Förlängningen med Alcén är galen. Liksom med Sundquist. Som inte hade blivit av om inte styrelsen och Campese hade gett GM-jobbet till Dackell. Styrelsen och Campese måste verkligen se sig i spegeln nu och fundera hur flera så galna beslut kunnat tas. Detta får inte upprepas!

Sv: A proposito de nada
Berge:Westfeldt, Zetterberg, Solem och Asklöf.”
Dessa måste ju gå att bjuda ut till klubbar, det kan inte vara så dyrt att bli av med dem om vi nu vill det.

Sv: A proposito de nada
Vad tror ni om Birgersson, bör han få kontrakt av Brynäs?

Han är ju inte junior nästa år så isf måste han få ett kontrakt.

Problemet är ju att man är i liknande situation med Solem, Westfeldt och Asklöf redan. Asklöf i synnerhet hade behövt vara skadefri den här säsongen för att kunna utvecklas, men som läget är nu så... Ja.

Kvist och Ljungkrantz har ju år kvar som juniorer så det finns ju en trygghet i att de alltid kan plockas upp vid skador eller om de fortsätter som de slutat den här säsongen.

Jag tycker själv inte Solem eller Westfeldt klarat den utvecklingen som rättfärdigar att de ska ingå i truppen nästa år. Samma med Asklöf med.


Ersson (ny)

Sigalet - ny
Andersen - Björk
Ingman - Berglund
Ny - ny

Rödin - Scott - Danielsson
Ny - Molin - ny
Desch/ny - Sallinen - Zetterberg/ny
Persson - Ölund/ny- Mannberg
Birgersson, Alcén

Sen är frågan vad man ska göra med Westfeldt, Zetterberg, Solem och Asklöf.

På backen har nog skador satt stopp för Ersson och Kilström.

Sundlöv har ett jäkla jobb framför sig.

Sv: A proposito de nada
Tekvarianten: Svågerpolitik gällande Alcén. Å Ölund, by the way.

Sv: A proposito de nada
Chanzone: Bryta eller inte bryta då..

Sv: A proposito de nada
Mrassarson: Behöver inte fundera om förlängning då han har kontrakt över nästa säsong oxå.

Sv: A proposito de nada
Skrubben:

Ja, herregud.

Någon mer än jag som fick lite samma känsla av juniorkedjan idag, som när Boqvist, Öhlund och Asklöf kom upp? Bara körde.

Även om Öhlund haft en svag säsong så blev det ju skapliga spelare av både Öhlund och Boken.

Synd att Sundlöv redan paxat fjärde till nästa år med Mannberg, Persson och får ärva Alcen.

Att ha fjärde bestående av typ 2 juniorer kan tyckas vanskligt, men ärligt, jämför med vår 4e i år. Ligans svagaste, och kanske dyraste.

Nä lägg pengarna högre upp i laget.

Sv: A proposito de nada
Tekvarianten: Agenten måste lurat brallorna av Dackell. Påstått att Alcén hade en massa andra anbud.

Sv: A proposito de nada
Tekvarianten: Man kan ju fundera på om Dacke hade tagit samma beslut om han verkligen använt sig av avancerad statistik och låtit det ha inflytande över sina beslut. Tror rent spontant att man hade agerat annorlunda som så varit fallet, att erbjuda honom ett för en så begränsad spelare fett kontakt måste ha varit ett känslomässigt grundat beslut, typ. Det var inte rationellt sett till vad han tillför på isen. Ett av många dåliga beslut de senaste åren.

Sv: A proposito de nada
Skrubben:

Snyggt mål av Bäckström nyss mot Pittsburgh

Sv: A proposito de nada
Skrubben:

Någon här inne som tror Alcen hade ”tackat nej” till ett år med 40 i månaden, istället för 3 med runt 100?

Vilket lag hade betalat honom mer? Ärligt.

Ska man promt ha äldre, sämre spelare kan man väl för f*n inte skriva mer än ett år i taget. Och lönen ska man ju inte ens prata om.

Sv: A proposito de nada
Chris11: Tittade lite extra på Alcén idag. Fy fan vad han är dålig! Klappkass rakt igenom. Kommer inte stå ut o se han lira i vårt lag två säsonger till och dra in 100 lök i månaden. Gör nåt Sundlöv!

Sv: A proposito de nada
Charles: håller med. Tycker dock man ska låta juniorerna spela pp istället för Blomqvist och Alcen???

Sv: A proposito de nada
gillar hur man ställt upp laget idag, nu när vi inte har något att vinna eller förlora.
Ge några talanger erfarenhet som kan bli nyttig i framtiden, Ge större roller till spelare på gränsen eller som har kontrakt nästa år men är lite 50/50 om man vill bryta (desch, Lindelöf). Sen hoppas jag att spelare man redan bestämt att inte förlänga med inte får speltid, förhoppningsvis Rohdin, Eriksson, Norin.

kan gissa på att Blomqvist är en sådan spelare som man avvaktar med för att se "vad kan vi få in" innan man tar beslutet att släppa han eller ej.

och sen låta halvskadade spelare vila.

måste faktiskt medge att Lindelöf var rätt bra idag, men en sådan match som man inte kan dra några stora växlar av

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Ah! Tolkade det annorlunda...

Sv: A proposito de nada
bradberry:
Signa och riv med sundlöv - dvs han signar vissa och river förhoppningsvis kontraktet för andra.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Riv med Sundlöv? Är du på riktigt?

Sv: A proposito de nada
Scott, fan va grym, rakt igen hela säsongen.
Rödin har visat vart C;et ska sitta - hade önskat han fick jagat klart i poängtoppen
S. Erson, i ett bättre Bif till hösten, kan göra under. Hoppas han inte längtar till andra sidan..

Men äntligen har man nu också fått sett junisar på banan som plockat någon pinne och som kan växa in i kavajen redan till hösten.

Nä spela klart, håll Linköping bakom, årsmöte, fäll en vårbock, följ signa och riv med sundlöv, fäll en höstbock och sen åter game day. Inte långt borta alltså..
Klämmer in Campeses sanning-eller-kånka-summering någonstans där också. Är han chef, ledare eller manager - man eller kärring - gäller förtroende eller fördärv - kamrat eller kompetens. Väntar spänt på sanningens ögonblick!

Go Brynäs!!

Sv: A proposito de nada
{8889}:

Instämmer 👍🏻

Sv: A proposito de nada
{8846}: Tackar! Och som jag var inne på så är det väl att er "förstamålvakt" eller dyra målvakt inte presterat tillräckligt bra. En ung talang ska inte ha samma krav på sig. Lite väl låga siffror i skottsektorn vem som än tränat. Lägst av alla i serien som spelat lite matcher.

Men med tanke på hajpen som var innan säsongen så tycker jag ändå att det är en liten flopp.

Fan vad skönt att Frölunda torksa idag! Tar vi tre poäng är de så gott som klara för play-in.

Sv: A proposito de nada
Skrivit det förr. Men Scott är galet bra . Man Crush varning . Scott å Rödin ska ha en del i hur laget ska se ut nästa år . Dom är bästa paret i serien . Motorn i laget . Tack för en meningslös men mycke underhållande match .Ingman är en klockren värvning . Desch börjar vakna tycker jag ,igen .!!

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: Saknar Granis!

Sv: A proposito de nada
SH: haha kommer aldrig glömma 6-0 målet granis gjorde mot frölunda match 6, 16/17🙌

Sv: A proposito de nada
Tack till Sjöberg 👍

Sv: A proposito de nada
en Granströmvariant :)

Sv: A proposito de nada
Att förnedra Leksand sådär var värt den sena kvitteringen. Helt underbart.

Sv: A proposito de nada
Bra Scott!!!!

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: Den där straffen är olaglig

Sv: A proposito de nada
Vilken jävla lirare!! Scott har varit helt fenomenal idag

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Härligt!

Sv: A proposito de nada
Hhahahahah!!! Scott!!!

Sv: A proposito de nada
Scott är för bra för det här laget.

Sv: A proposito de nada
JonteD: Yeeeesssszzz zå bra Brynäs!!😎👍👏👍👏👍👏

Sv: A proposito de nada
lapad: Detta fixar ni!!

Sv: A proposito de nada
Underhållande sudden death.

Sv: A proposito de nada
{8846}: Sigalet??? Ser väldigt trött ut

Sv: A proposito de nada
Ständig: han är så jävla slarvig o nonchalant

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: nej det går tyvärr inte för du slutar klubben existera, jag kan leva med en sommar utan hockey men inte resten av livet

Sv: A proposito de nada
Nr 56...

Sv: A proposito de nada
Sigalet visar klass...

Sv: A proposito de nada
majk:
S.Ersson under M.Sundquist
5mot5 = 90,15%, totalt 88,95%

S.Ersson under O.Molin
5mot5 = 91,67%, totalt 90,38%

Sen har han även höjt sig med ca 0,7% vid skott från skottsektorn under Ove Molin.
Till 82,18%

På det så har Brynäs BP % på 73,25% över säsongen.

S.Ersson började säsongen lite osäkert, men har växt mer och mer i takt med förtroendet han har fått genom att stå många matcher i rad och slippa hattandet.

Tycker snarare det är Jocke Eriksson som man kanske ska vara lite besviken på denna säsong.

S.Ersson tror jag kommer att växa ut till en gigant, han har det i sig. 👍

Sv: A proposito de nada
Kan inte bara alla säga upp sig i denna jävla föreningen!

Sv: A proposito de nada
Captain_fantastic: Det har han inte lyckats med på 3 säsonger.
Där har vi ett kontrakt som skulle rivits för länge sen.

Sv: A proposito de nada
Lindström: -3 i kväll......

« · 2044214 · »