1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 758759 inlägg · 7967 ämnen

« · 2535729 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
{9233}: grattis;)

Sv: A proposito de nada
{9233}: Grattis Modo. Lycka till i SHL

Sv: A proposito de nada
Grattis MoDo!

Sv: A proposito de nada
Danne66: Grattis Modo. Lycka till i Shl

Sv: A proposito de nada
{9233}: Stort grattis till er 🥂💪

Sv: A proposito de nada
Blir skansen nästa år alltså! Fick höra att vi försöker jobba på Carter Camper nu också, hade ju varit en rätt fin värvning i AS ;)

Sv: A proposito de nada
Peja: Ingen koll på Karlström, men Berg har jag sett en hel del och tror att hans "grit" skulle vara bra, men kanske inte bra nog för de platser som finns kvar såklart.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Tar hellre Almtunas lagkapten Karlström som redan bor i Gävle än Berg, men helst ingen av dessa.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: se till att cementera både Löven och Dif I HA nu! Kommer nog leta mig 100m bort till Monitor till hösten när ni möter Dif.

På den matchen håller jag på er.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Grattis Modo! Och för vår del ser det faktiskt rätt ljust ut. Det känns jävligt spännande. Bra jobbat i ledning och sponsorer.

Sv: A proposito de nada
Horace76c: Ja, Djurgården dök inte riktigt upp ikväll. Märks att det är ett sargat lag.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs:
Ser ut som alla avgörande matcher i dom slutspel som varit i år konmer sluta med en hållen nolla.

Faktiskt lite besviken på kvällens match.
Hade hoppats på en till gastkramande tillställning... Har blivit bortskämd med det som 6 senaste matcherna

Sv: A proposito de nada
{9233}: Kanske,jag avskyr Berg. Men han är ganska nyttig.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Så. Jävla. Underbart.

Fatta att vi ges en möjlighet att förlänga DIF:s harvande i HA ännu en säsong. Jag hoppas innerligen det är DIF - BIF i final nästa år och vi tar det. Det klimaxet blir svårt att mäta sig med framledes. Det är nästan samma eufori att jämföra med ett SM-guld (bara nästan) att få spela kvar DIF i HA en tredje säsong. Men nu går jag händelserna i förväg.

Kul för Modo dock, dom förtjänar det.

Sv: A proposito de nada
{10299}: nja, duger väl som 7eback som mest haha.

Nu drog han på sig en klantig utvisning dessutom. :/

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: Jaha, då möter vi DIF nästa säsong. Fel serie dock.

Sv: A proposito de nada
{9233}: Är han bra eller var du ironisk?

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: fy fan vad jag har brytt mig, …sen 72, har kostat den senaste 10 åren😬😬

Sv: A proposito de nada
Ja inte fan har diff 5-0 i sig i sista! Nu gör modo comebacken!

Sv: A proposito de nada
Davey85: om vi går upp kanske ni vill ta över Bergs kontrakt? ;)

Sv: A proposito de nada
Noel Nordh gör ett Viktigt 0-2 mål i finalen mot USA 🤩

Sv: A proposito de nada
Gött att se Brodin sänka Berg. Har länge tyckt illa om honom.

Sv: A proposito de nada
J-S: Undrar om hur många mål har Danielsson gjort rent procentuellt på alla sina skott i PP. Det kan inte vara många

Sv: A proposito de nada
lapad: Tycker stommen för nästa säsong ser spännande ut ,
Målvakter: Inga (vill behålla Anders Lindbäck).
Backar: Simon Bertilsson, Johannes Kinnvall, Theo Lindstein, Anton Johannesson (ny).
Forwards: Tyler Vesel (ny), Anton Rödin, Johan Larsson, Linus Ölund, Jacob Blomqvist, Jack Kopacka(ny).Tyler Kelleher(ny), Greg Scott Anton Ohlsson och Noel Nordh från juniorlaget förväntas tillhöra truppen.

På gång in: Oskar Kvist samt ytterligare minst tre forwards och tre backar för att nå upp till 14 forwards och sju backar. Den åttonde backen kommer att alterneras från juniorlaget.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: har ingen koll på Difs ekonomi, men vår ekonomi är otroligt stark för att vara ett lag i Hockeyallsvenskan. Sist jag kollade vår ekonomi (21/22) omsatte vi 100 miljoner och har ett eget kapital på runt 18-20 miljoner.

Har för mig att jag läst att om Dif inte går upp, kommer de behöva skära ner på truppen jämfört med årets satsning medan vi kan satsa lika/hårdare än i år.

Sv: A proposito de nada
Chanzone: Vänta bara, snart värvar Alcén honom...

Sv: A proposito de nada
Vem har bäst ekonomi av Modo och DIF?
Vem skulle kunna utgöra störst hot mot BIF nästa säsong av de två lagen?
Känns det inte som det vore säkrare att DIF går upp, även om DIF hemma troligen fyllt ladan bättre än Modo?

Sv: A proposito de nada
Nicklas Danielsson, 147 år men ändå så orutinerad och korkad att ta en sån onödig utvisning i kritiskt läge.

Ingen comeback i Brynäs får man hoppas.

Sv: A proposito de nada
Bulten:
Sponsorerna har ett ordinarie åtagande också och chippar in extra?
Eller är det random företag som skickar in 5000?

Sv: A proposito de nada
Så sjukt att SM-finalen är färdigspelad innan allsvenska finalen. Är det öht någon som brytt sig om SHL?

Sv: A proposito de nada
willyyoung : Nej det sa jag inte va? Men att skänka 5 000:- och få den publiciteten är orimligt. De skulle egentligen omgående gå ut med att de tiodubblar gåvan. En annan sak, tycker du att varje säsongskortsinnehavare ska få en unik artikel också?

Sv: A proposito de nada
willyyoung :
Gör ett sista inlägg sen i frågan, sen focar jag på Modo - DIF.
För mig handlar det om dom ursprungliga 5 byggföretagen som fick enorm exponering både i GD och hos Brynäs för deras "gåva" (gåva ej avdragsgillt, spons är det) på 5000 som dom naturligtvis bokför som spons.
Snacka om billig PR...
Alla andra företag som "skänker" kan ju säga "spons" om dom vill, men den lilla exponering dom får är jag tvek till att skatteverket skulle godkänna som just spons...alltså blir det en ren kostnad för alla andra företag... (om man inte vill riskera bakslag på ev revision).
Meeeen som jag sagt tidigare... 5000 är 5000 oavsett om det är Karl-Håkans rör eller Sandvik som bidrar med det...

Sv: A proposito de nada
willyyoung :
OBS mitt sista inlägg i sponsorfrågan, inget jag vill älta vidare

Sv: A proposito de nada
Bulten:
Är det fel eller fult att företagen får tillbaka något i goodwill vid sponsring?
Om jag förstått det rätt så är detta i första hand något mindre företag?
Som det ser ut i dagens samhälle idag så tycker jag att varje krona som skänks är oerhört positivt.
Anser man sig ha råd eller får så otroligt mångfalt tillbaka så tror jag nog att det ramlar in några tusenlappar till.
STORT tack till varje krona som kommer in till världens finaste förening.
Fortsätter vi på detta spåret har vi både skridskor och klubbor...och tillslut kanske ett nyförvärv t.o.m.

Sv: A proposito de nada
{10299}: Jaja det går ju bra för dom 2 lagen i PL i år :D

Sv: A proposito de nada
Tarasov: Jag håller båda mina tummar för Modo ikväll 👍👍Hoppas ni fixar det...

Sv: A proposito de nada
Peja: Komiskt att moderatorer får håna fritt i forumet.

Sv: A proposito de nada
Tarasov: Ja, vi får se. Ska bli spännande att följa matchen ikväll. Men att hitta nya Bernhardts, Dickinsons och Woods varje säsong är inte självklart eller enkelt.

Sv: A proposito de nada
Davey85:
Det beror ju lite på vad man menar.

Missa SHL när man är så här nära? Ja det vore ju otroligt tungt.

Kommer vi kunna utmana i allsvenskan nästa år? Ja högst sannolikt.

Sv: A proposito de nada
willyyoung : Som JFK sa: “Ask not what your country can do for you – ask what you can do for your country.”

De som förstår, förstår.

Lite då och då ser vi den här tydliga gränsdragningen mellan Brynässupportar och Brynäskonsumenter.

Sv: A proposito de nada
Tarasov: På juniorsidan har vi ju också Theo och Umegård. Umegård som dominerade i j20 detta år. Sen har vi också Ville på backsidan också.

Sv: A proposito de nada
Tarasov: Haha..ok. Fan vad gott, ingen big deal om ni skulle torska ikväll då. Allt är frid och fröjd.

Sv: A proposito de nada
willyyoung : Ja du missade poängen.
All publicitet dessa företag fått för ynka 5000:- har betalat sig mångdubbelt redan.
Om dessa företag skänker 5000:- var kommer det räcka till skridskor till laget på sin höjd.

Sv: A proposito de nada
Berge:
Det tror jag inte även om såklart allt ”kan hända”, Niederbach/Aagaard stannar. Näsen tror jag också stannar. På juniorsidan har vi inte så mkt leka med mer än Norén men det är en rätt bra pusselbit.

Halloran lämnar med säkerhet. Har man klarat av att bygga ett slagkraftigt lag två säsonger tror jag man klarar det en tredje, sen om hur långt det räcker är svårt att säga.

Sen är frågan om man som förening klarar det mentalt, vilket jag tror att man har goda förutsättningar att göra vi är på väg från något känns det som, plus att slutspelet förbättrar de ekonomiska förutsättningarna.

Sv: A proposito de nada
Det finns folk till allt 😂

Sv: A proposito de nada
Om Modo förlorar ikväll kommer de vara helt knäckta.

De har haft champagnen på kylning i tre raka matcher, de hade allt att vinna men har nu allt att förlora. De kommer tappa alla sina bästa spelare och har ingen grym juniorverksamhet med 5 färdiga talanger att ta in. Men värst stryk kommer lagets moral ta. Om de inte går upp nu, när fan ska de då göra det!?

Jag har svårt att tro att de kan ersätta Bernardt, Woods och Dickinson med lika kvalitet. Sen skulle jag inte bli förvånad om spelare som Nässen, Aagaard, Halloran och Niederbach lämnar heller.

Om Modo vinner ikväll så kan de börja en ny framgångssaga, förlorar de är de ett lag i spillror.

Sv: A proposito de nada
Bulten:
Hur fan har man mage att klaga på folk/människor/företag som skänker pengar??

Med motivering att dom borde skänka mer???

Hoppas jag missat något i konversationen

Sv: A proposito de nada
mk: Det är så mycket konstigt om Silfverberg… När han väl kommer så är lönen inte nån big deal. Han är ekonomiskt tryggad för flera generationer så tror ni på allvar han kommer kräva hög lön i Brynäs? Vissa vill starta swishkampanjer riktade till att få hem Jakob. Hur dum får man bli allvarligt talat…?

Sv: A proposito de nada
Silfver: ”Bättre ekonomi”?

Å vad väger du in för parametrar då undrar jag….(?)

Eget kapital? Man måste ju väga in vad klubbarna omsätter också och här har ju Brynäs varit milsvida större med större omsättning, större budget och därmed mera löneutrymme till bla spelartrupp. Nu går ju Brynäs dock igenom ett stålbad men när du skriver att Modo har ”bättre” ekonomi blir jag intresserad av dina kriterier…

Sv: A proposito de nada
dempa: Har nu kollat : en öl kostar cirka 15 USD plus dricks.
Inte direkt billigt. Men grymt kul!

« · 2535729 · »