1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 761051 inlägg · 7967 ämnen

« · 2750957 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Peja: Håller med helt. Jag tycker Lindstein gjort det väldigt bra. Gillar det jag ser av honom. För mig är han nog högre än Kinnvall, men det är med hårsmån. tycker väl kanske att Lindstein ser bättre ut defensivt ut än vad Kinnvall gör. Men är osäker. Sen kanske man ska tänka på vem som är mest utvecklingsbar?

Sv: A proposito de nada
Peja: menar nog framförallt att man förväntade sig fler kliv än han tog i HA och att utvecklingen stangerat.
Jag håller Kinnvall högre i nuvarande form men potentialen fortsatt högre med Lindstein givetvis! Inget lätt nöt att knäcka för Gälla. Sen är det ju sällan som vi lyckas gå skadefria så valet kommer säkerligen inte behöva göras ändå.

Sv: A proposito de nada
Peja: Lindstein är dessutom högt upp i antal skott mot motståndarens mål kontra skott bakåt. Plats 15 av alla i SHL (de 7 första har spelat 1-5 matcher bara också) 61% så även om han kanske inte är så offensiv själv (Kinnvall skjuter t.ex. mer) så tillåter han sin femma att vara mer offensiv.

Lite kul annars att på topp 15 så finns det 4 Brynäsare.
Larsson på 63% (högst av alla som spelat fler än 7 matcher).
Silfverberg har 62%.
Rödin har 62%
Lindstein har 61%
Indrasis har också 61% men är först på plats 17 (delad 16e plats).

Något annat kul jag såg när jag kollade lite statistik är att Söderström bara varit in på 1 mål bakåt. Skapligt imponerande sett till hans speltid.

Sv: A proposito de nada
Peja: tror dem flesta av oss har samma ögon som dem flesta av oss hade med Björk också.

Man ser ofta bara dem konstiga misstagen p g a backarnas ringa ålder.

Hade Bertilsson och Lindstein gjort exakt likadana matcher, med både framgångar och misstag. Så är jag relativt övertygad om att Lindstein hade fått mer skit och mindre beröm än Bertilsson😬

Tror 90% brynäsfans blev chockade när Björk fick NHL kontrakt efter all jäkla kritik han fick match efter match sista säsongen i Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Det jag menade med Katastrof start för Kinnvall och katastrof senaste matcher för Lindstein är ju att jag tycker Lindstein började 5 första matcherna jättebra och har gått ner sig dem senaste matcherna med mycket felpass och klent fysiskt spel.

Men med Kinnvall har det vart tvärtom.

Så vad är mer värt att ha som 7:e back.

Jag gillar ju det spelet Lindstein och Andersson fått tillsammans.

Sen tror jag väl att Kinnvall kan vara det säkraste kortet att slänga in i alla backpar ibland+PP

Medans Lindstein är mindre säker på den fronten, men tror han kan utvecklas av att spela med flertalet backpar.

Sv: A proposito de nada
{10753}: Lindstein har haft någon enstaka dålig match men har annars varit en stabil del av en av SHLs bästa defensiver. Hur är det att ta ett kliv bakåt från hans relativt undanskymda roll i HA?

Sv: A proposito de nada
JawKee: håller med, Lindstein har väl nästan tagit ett kliv bakåt skulle jag säga. Kommer säkert prova på AHL och hur hockeyn där borta funkar för honom dock.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Jag har väldigt svårt att se hur Lindstein ska ta en plats i St Louis. I mina ögon är Samuel Johannesson före honom i utvecklingen och inte ens han tar en ordinarie plats i NHL laget. Enligt mig går ju Johannesson före och han är ju just nu i AHL laget. Och senast var Johannesson en toppback i SHL. Sen om man vill få över Lindstein dit ändå för att harva i Ahl, ja kanske. Men en plats högre upp har jag svårt att se. Så frågan är om han verkligen åker över. Återstår att se.

Sv: A proposito de nada
Gavve: svårt att veta hur de tänker inför nästa säsong, beror väl bland annat på budget och tillgång till spelare. tycker bara att det är intressant att fundera över uttagningsprinciper. Jag är lekman och har ingen erfarenhet av att bygga lag eller ta ut ett lag inför match

Sv: A proposito de nada
Tommy: Kinnvall är självklar i min bok!

Sv: A proposito de nada
Tommy: "Kinnwall är det(?)"

Kinnvall har väl bara kontrakt denna säsong? Betyder så klart inte att han inte kan få förlängt för det men kanske inget man ska ta förgivet om han inte spelar upp sig och/eller är billig.

Hur fungerar det förresten med Lindstein? Kan han lånas ut ännu ett år om han inte bedöms vara redo hos St Louis?

Edit: Vet ej vad Kinnvall tjänar nu men 2022 låg han på 200-250k i månaden i Brynäs (enligt Expressen). Ingen egen värdering i om han tjänar mer eller mindre än det i dag.

Sv: A proposito de nada
bradberry: jag tycker också att kinnwall steppat upp lite. Sen skulle det vara kul att veta om något annat än ren standardbedömning finns med i laguttagningar inför matcher. Lindstein är inte här nåsta år(?) Kinnwall är det(?)
lindstein ska matchas mot J-VM(?) nån annan inte

Sv: A proposito de nada
bradberry: Nästan hela laget var bra mot Leksand (utom Kopacka, Ölund och Bobby) sett till statistiken (räknar bara in de som fick över 10m istid nu). Mot Malmö var Kinnvall tillsammans med Bertilsson de enda backarna med negativ Game score (Lindstein hade +0.57 som jämförelse). I Leksandsmatchen hade Bertilsson 1.58, Kinnvall 0.67 och Lindstein 0.61. Säger inte allt men ändå en indikation om det är över tid.

Sen beror det ju på vad man menar med "fått igång det" också. Om han har fått igång det har han ändå sämre IxG än Lindstein i Leksands och Malmömatchen t.ex.

Kinnvall mot Leksand: 0.05 IxG (förväntade mål av spelaren), 22 CF (skottförsök framåt när han är på isen), 14 CA (skott emot).
Lindstein mot Leksand: 0.11 IxG, 24 CF, 12 CA

Kinnvall mot Malmö: 0.06 IxG, 16 CF, 20 CA
Lindstein mot Malmö: 0.14 IxG, 20 CF, 7 CA

Tar med Modomatchen också för att visa att Lindstein inte alltid är bättre:
Kinnvall mot Modo: 0.07 IxG, 15 CF, 10 CA
Lindstein mot Modo: 0.01 IxG, 12 CF, 8 CA

Sen är det så klart inte rättvist att jämföra 1 till 1 då Kinnvall (kanske, har inte 100% koll) får spela mot motståndare som är bättre. Att han släpper till fler skott är ej heller så konstigt i och med att han mer istid. MEN Lindstein och "hans femma" är inne på fler skott framåt än Kinnvall trots mindre istid i 2 av dessa matcher (Modo undantaget). Det kan ju vara för att han får spela mycket med Bobby och Kopacka (ren gissning men osannolikt då de inte har fantastisk CF% heller).

Utöver det har Lindstein och Kinnvall lika många poäng (1 assist) men Lindstein ligger på +1 medan Kinnvall ligger på -1 (åter igen, inget konstigt om Kinnvall möter bättre motståndare). Lindstein ligger dessutom på 15e plats i CF% i ligan (D'Astous på plats 45 som jämförelse) och Kinnvall på plats 68.

Jag vet faktiskt inte alls vem jag skulle peta om jag ska vara ärlig och hur jag skulle ställa upp. Lindstein är ju mer av ett framtidsnamn som (statistiskt) gör det minst lika bra som Kinnvall både sett till poäng och underliggande siffror. Men känns också konstigt att en (förmodat) rätt dyr Kinnvall är sjundeback. Men samtidigt tycker jag ju man ska spela de som är bäst också. Är skönt att jag inte behöver bestämma!

Sv: A proposito de nada
GregerSkott: Kinnvall HAR väl ”fått igång det”? I matcherna mot Leksand och Malmö var han riktigt bra…

Sv: A proposito de nada
Farsang: Istid i senaste matcherna för Lindstein (alltså ingen värdering från min sida om bänkning osv):
Växjö - Brynäs: 14.8 minuter
Brynäs - Leksand: 17.5 minuter
Brynäs - Malmö: 12 minuter
Brynäs - Modo: 12.5 minuter

Fått helt okej med speltid i.a.f. :)

Edit: Själv vet jag inte riktigt hur jag skulle ställa upp laget. Lindstein är bara 19 år och Kinnvall är 27 (karriären pekar ju inte spikrakt uppåt för honom heller). Kinnvall känns spontant mer som en high risk, high reward-spelare medan Lindstein känns som en low risk, low reward-typ av spelare (bara 19 år som sagt så inte fullt utvecklad än heller kanske).

Sv: A proposito de nada
Gavve: han blev väl dock delvis bänkad i matchen mot Malmö. Eller var det mot Leksand?🤔🤔 för mycket matcher nu😂

Sv: A proposito de nada
Gavve: Svårt val oavsett. Man vill att Kinnvall ska få igång det helt klart.
Såg förresten att han bara är 27, blev lite fel i mitt huvud, känns som han varit med länge!

Sv: A proposito de nada
Farsang: "Kinnvall med katastrof dålig start.
Lindstein med Katastrof 2 senaste matcher."

Lindstein har 1.05 och 0.57 i Game score senaste 2 matcherna.
Kinnvall har 0.33 och -0.17 (ja, minus är korrekt).
Självklart säger det inte allt (D'Astous hade t.ex. 0.09 senaste matchen).

Men även Lindsteins CF% (andel av skott framåt när spelaren är på isen) ser bra ut senaste 2 matcherna.
74.07% mot Malmö och 60% mot Modo.
Att jämföra med Kinnvalls 44.44% mot Malmö och 60% mot Modo.

Mot Malmö var det bara Lindstein, Ölund & Kopacka som låg över 70%. Sen bara Bobby & Axel över 60% (60.87% & 63.89%), resten har lägre än 60 och till och med lägre än 50% och några få på under 40%.

Lindstein gjorde alltså enligt denna statistik en rätt bra match mot Malmö.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Ganska logisk, dumt att splittra något annat par dagen innan match. En match Djoos inte ens ska spela.

Sv: A proposito de nada
Blev förvånad över att man delar på Bertilsson och Kinnvall.

Men vad tror vi, blir Lindstein eller Kinnvall extra back då?

Kinnvall med katastrof dålig start.
Lindstein med Katastrof 2 senaste matcher.

Men kanske enklare att kasta in Lindstein i olika backpar och få han att inse att ta ansvar och utvecklas mycket med olika sorters backar🤔
Uppladdat:

500x0-img8687.jpeg


Sv: A proposito de nada
GregerSkott: jag har tidigare skrivit ”skeppa Schroeder” baserat på hans prestationer vi hade sett dittills under säsongen.

Han har absolut spelat upp sig senaste tiden.

Ingen blir gladare än jag när jag har fel/blivit överbevisad.

Starkt jobbat Schroeder 💪💪🇧🇪🇧🇪

Greg: börjat närma sig legend-status i Brynäs, en jävla krigare som köper sin roll oavsett.

DET är respekt.

Sv: A proposito de nada
Tror vi det kan ha lossnat lite för Schroeder nu?:) Såg bättre tendenser senast.
Fint att läsa om Scotts acceptans. Håller dock honom fortsatt högt och tror absolut vi kommer se honom i mer framskjuten roll under säsongen

Sv: A proposito de nada
www.gd.se/2024-10-16/djoos-besked-om-veckans-matcher/

Djoos blir inte med till Norrland.
"Jag har lite kvar innan jag kan spela, säger Djoos"

"Men när bussen beger sig av för roadtrip mot de nordligaste lagen, både i tabellen och geografiskt, finns inte Djoos med."

Handlar mest om att komma in i matchtempo och få igång hjärta och lungor (enligt Djoos i artikeln), alltså ingen skada som stoppar längre.

Sv: A proposito de nada
JawKee: Grabbarna fick spela mycket också. Båda såg riktigt bra ut. Tror inte Jesper förlorade en enda sargduell. Inga poäng ikväll dock men dom skapade lägen tillsammans. Båda spelade i samma femma, tredje. Jesper har blivit bra mycket bättre på att teka också verkar det som.
Kan det finnas något större för bröderna är att få spela tillsammans, inte bara i samma lag, utan också i samma femma? I regerande mästarnas lag dessutom i soliga Florida?

Noterar även att Elias Lindholm hittills är delad etta i interna poängligan i Boston med 5p på 4 matcher.
Uppladdat:

500x0-screenshot20241016-034824.png


Sv: A proposito de nada
Panthers vs Columbus Blue Jackets i Columbus. Dom hyllar Johnny Gaudreau, satan vad fint det är, med familjen Gaudreau på plats.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Greg, vilken hjälte! Man ser ju knappt honom som en import längre utan en av ”våra” spelare. Även om den offensiva spetsen klingat av med åren (fullt tillräcklig i HA) så är arbetsinsatsen alltid 100%.

Han är verkligen ett föredöme i vad det innebär att representera Brynäs och en av de stora kulturbärarna!

Sv: A proposito de nada
Vet inte om denna varit uppe här tidigare, ursäkta isf. 😳

Men störtskön intervjuv med Söderström i ”Shoot the Puck”

youtu.be/dLqt8NkmuY4

Sv: A proposito de nada
Gavve:
Det är där jag tycker Schroder ska ha cred. Även om han inte gör asmycket (ännu) poäng så tjuvrusar han inte om han ser att en back vill gå fram. Då backar han hem direkt.

Sv: A proposito de nada
Bisset: ja, och det var väl en rad svajiga målisar under flera år

Sv: A proposito de nada
Greatredwing : en faktor som vi inte får glömma är målvaktspelet. Dem ger laget en helt annan trygghet och gör att hela laget vågar göra mer.
Tänk när vi hade lindbäck, varje skott trodde man ju skulle gå in.

Sv: A proposito de nada
Greatredwing : inte bara backarnas förtjänst är viktigt att komma ihåg. De tillåts också vara mer offensiva om andra (centrar t.ex.) gör ett bra defensivt arbete också. Sånt som kanske inte syns i poängproduktionen alla gånger.

Sen är vi faktiskt "bara" näst bäst i minst antal mål på 18 då Timrå släppt in 17. Men vi har så sent som i dag fått beröm för vår backsida och att den är en av de bästa i SHL och kanske bara Frölunda, FBK och Skellefteå som kan mäta sig med den (Nedsläpp Hockeypuls sa detta).

Ett ytterligare exempel på att defensiven inte bara är backarnas förtjänst är Timrå tycker jag. Där är det hela laget som anammat spelstilen och gör det bra tillsammans med oerhörd backchecking och de släpper till väldigt få lägen för motståndarna.

Sv: A proposito de nada
Erat: Intresset för Hawel handlar om nästa säsong, inte nu. Oskarshamn har god ekonomi och lär inte släppa sina bästa spelare mitt under pågående säsong.

Tycker det känns helt givet att försöka med Hawel och Blomgren till nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
Greatredwing : Samtidigt är det lätt att slå sig på bröstet och vara nöjd över hur laget ser ut. Det kunde man ha gjort efter förra säsongen också, men då strukturerade man om backuppsättningens dynamik rejält.

Om Brynäs skulle få möjlighet att värva en högkalibrig defensiv back med en fysisk dimension - som exempelvis Patrik Nemeth - så tror jag att man skulle ta den. Då till nästa säsong, inte nu.

En skridskoskicklig tvåvägsback som jag är nyfiken på inför nästa säsong är Björnfot. Kanske dags för honom att få en omstart i Sverige om han fastnar i AHL den här säsongen.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Våra backar måste vara bäst i shl var de bara jag som såg rutan i tv4? Bif bästa defensiven i shl.. 1a i minst insläppta mål 1a i minst antal farliga chanser.. 2a i målvaktsräddningar.. Sen måste vi göra mål också..

Sv: A proposito de nada
Greger Scott ! Brynäs hjärta eller vad säger man ??

Sv: A proposito de nada
Lunkan:
”Längesedan vi hade en så här spelskicklig backsida. Hade önskat lite mer fysik men de kompenserar med spelförståelse.”

Tittar man på hur det ser ut så är det ofta tomt med våra backar på motsatta sidan än pucksidan, speciellt i BP. Vi spelar inte ett fysiskt spel. Vi har en back på pucksidan och den täcker primärt puck och sliter i kropp nära målvakten. Det funkar sålänge inga passar puckar rakt igenom för då har man öppen kasse utan back på den sidan eller om målisen håller för tappade returer till annan än egen spelare. Men vi vinner samtidigt en back som jagar puckhållaren och som också har offensiva kvaliteer om den lyckas få pucken - vilket tycks gynna oss bra utifrån insläppta mål.
Men samtidigt, som när Berra vid ett tillfälle själv lyfte bort två motspelare gick på vårt mål och satte dem i ogynnsam position. Det fysiska spelet saknar jag, spelar ingen roll hur gärna jag ser snabba vändningar och puckkontroll fast under press/stress. Charlie är ju fysisk också men iaf igår räckte han puck mer än tog kropp framför mål så jag tror det är ett spel man har. Och då hjälper det inte att värva fysiska backar.

Jag backar lite från min trad. syn på att ha stora fysiska backar (även om de har sin plats på isen) om men nu bygger försvaret mer på att jaga puck, täcka skott/skottlinjen m.m. på bekostnad av att flytta på kropp från returer och skymning av målvakt m.m.

Sv: A proposito de nada
Huge: Lejon på lån kan vi kasta med också. Han behöver spela seniorhockey ändå.

Sv: A proposito de nada
Peja: för den här säsongen eller inför nästa?

Sv: A proposito de nada
Peja: Kanske kan våra 6 st transatlanter i laget få Hawel att skriva på för oss.
En trade/byte mot Larsen plus lite pengar till Oskarshamn som plåster på såren...

Sv: A proposito de nada
Enligt Hockeynews är Brynäs, Linköping och Växjö de tre SHL-klubbar som är intresserade av och kollar extra noggrannt på Liam Hawel. Spännande.

Sv: A proposito de nada
Cardigan Daffipoff: Det där är en stor grej i NHL, men kanske inte lika stor här hemma (se länkar). Jag antar att man vill att de flesta ska spela på sin starka sida men eftersom det finns fler vänsterfattade än högerfattade är många leftare vana att spela till höger. Däremot är det förmodligen ganska få rightare som är vana att spela till höger, även om Viktor Söderström fick göra det när han spelade Ihop med Viktor Persson.

Nu när vi har så många rightare tycker jag att det verkar vettigt att sätta ihop varsin right med varsin left.

Sv: A proposito de nada
Intervju med Greg.

"... Oavsett vilken roll jag har försöker jag göra mitt jobb så seriöst jag kan... Jag fokuserar inte så mycket på när eller hur jag spelar, utan ska bara ge hundra procent varje gång jag får höra att jag ska in på isen. Oavsett var coachen sätter mig kommer jag komma häcken av mig"

För evigt en av oss!

Sv: A proposito de nada
Jugge: Hur tänker du med vikten av leftare och rightare i varje backpar? Jag tänker att det finns fördelar med båda fattningar på båda sidorna, antingen har man fattningen inåt och bra läge att avlossa storkanonen på direktskott, eller så har man bättre möjligheter vid spelet längs med sargen🤔

Tänker att det kanske inte behöver vara styrande🤔

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Håller med. Bätte att låta Chucky fortsätta ha en defensiv klippa med sig som han har i Söderström. Det gör ju att Chucky kan gå för det ännu mer. Tror även att Andersson kan växa av att spela med Djoos och lära sig av honom.

Sv: A proposito de nada
Lunkan: har hellre spelskickliga backar som nu än några tunga klossar. Spelskicklighet går enligt mig före alla dagar. Riktigt fin backida, bästa jag kan komma på vi haft!

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Längesedan vi hade en så här spelskicklig backsida. Hade önskat lite mer fysik men de kompenserar med spelförståelse.

Känner nästan en uns framtidstro!

Sv: A proposito de nada
Jugge: Jag tänker att nu har ändå D'Astous och Söderström hunnit spela ihop sig en del så vore naturligt att låta dem fortsätta göra det. Vet inte heller om jag upplever Söderström som så mycket mer fysisk i spelet än Andersson.

Sv: A proposito de nada
saile39: Jag tänker att Djoos och Andersson kanske blir lite tunna fysiskt, samtidigt vill man gärna ha en left/right i varje par. Då blir de 2 första backparen så här:

Djoos - Söderström
Charlie - Andersson

Alla backarna är så pass skickliga så jag tror nog alla kan spela med alla. Men det här känns ”optimalt”. I övrigt håller jag med.

Sv: A proposito de nada
saile39: Det ser bra ut tycker jag. Kanske att man kör Djoos - Andersson som andra backpar i början iallafall, och kör Söderström - Chucky som första.

Sv: A proposito de nada
saile39: tycker det ser ut som det rimliga och vettiga!

« · 2750957 · »