1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 740552 inlägg · 7967 ämnen

2919043 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
spolaisen: Med all respekt för Ove Molin som spelare, hur har det gått för honom som huvudtränare? Tränat ut Karlskrona och Brynäs ur Shl. Han ska inte träna Brynäs som huvudtränare. Tycker ansvaret ligger på Alcen att värva en stabil back och därmed ge Gällstedt en tid till. Denna back måste presenteras mycket snart. Om Gällstedt inte lyckas vända skutan ändå ska en bevisat duktig tränare värvas som själv får välja assisterande. Varför inte Tommy Sjödin som så märkligt fick sparken efter två raka vinster? Alternativet är att ta in Sjödda för att styra upp försvarsspelet. Det är något som måste göras idag inte imorgon. Nu gäller det att agera.

Sv: A proposito de nada
Det fanns väl ingen annan som ville hoppa på det självmordsuppdraget?
Jag gillar Ove som fan, men någon huvudcoach är han inte
Vem finns ledig som styra upp denna just nu sjunkande skuta?

Sv: A proposito de nada
parks:

Ove Molin har varit huvudtränare ett antal säsonger...

Gällstedt har endast fungerat i rollen som assisterande innan han kom till Brynäs

Sv: A proposito de nada
parks:
Tror säkert att Gälla kan rodda laget som headcoach med snusmummrikarna som hjälpredor men de behöver HJÄLP med defensiven här & nu för det är den som krisar totalt.

Motståndarna vet att de får minst 2 - 3 PP mot BIF & då är det målgaranti.

Btw den tilltänkta Kanadicken som de väntade på skrev ett AHL kontrakt igår.
Det blir inget nyförvärv och här har Alce'n misslyckats kapitalt tyvärr.

Sv: A proposito de nada
Ove molin ska verkligen inte ta över.. han har inte visat nåt som förste tränare i brynäs.. han och masken bör försvinna däremot.. och angående Sasse som togs upp tidigare här så är han fel man på fel jobb...

Sv: A proposito de nada
Det är ju inte bara att vi förlorar en match till utan vi är tillbaka i gamla synder igen, mål i röven i varje BP, målvakten läcker, vi släpper åter in 7 mål (MOT LHC) på hemmaplan, nä damer och herrar detta håller inte tyvärr.

Sv: A proposito de nada
Peja:

liverapporten från träningarna?
vad har det för betydelse?

Gör något radikalt innan det är för sent, byt tränare låt Ove Molin ta över rollen som förstetränare.

Gällstedt kan gå och ta med sig Djoos.

Hitta någon annan än snusmumriken till stöd för Molin. Hockeyn som spelades på Maskens tid är ute nu...

Är Josef bom-bom Boumedienne ledig.

Något måste göras!

Köp en målvakt, Clara kommer inte klara pressen utan bra backar, som städar upp...
Köp en klassback

33 miljoner i vinst förra säsongen borde finnas nåt kvar att använda för riktiga spelarköp.

Sv: A proposito de nada
Peja: så sant så! Men tycker till exempel Jönköpings Posten och corren verkligen ställt tuffa frågor och ändå lyckats/fått vara med på träningar också.

Gävle dagblad/Brynäs verkar ibland glömma att det är oss fans som betalar deras arbete. Därav är vi skyldiga svar och öppenhet. Så därför tycker jag det är dåligt från GDs sida.


För dem lär säkert rapportera från isträningen på måndag som om inget är dåligt. Har dem tur så tränar Kopacka i svart tröja. Så slipper dem ta upp lördagens match, för då finns den positiva detaljen att diskutera istället.

Vissa i klubben må va fega. Men Sasse är fan sinnesjukt feg om man ska vara helt ärlig.

Karln ställer NOLL svåra frågor och sen agerar drygt när han blir ifrågasatt i livechatterna.

Jag vill såklart inte ha hat mot varken spelare, reportrar eller ledningen i Brynäs. Men jag vill ha konkreta frågor och svar.


Sen borde såklart klubben kunna ta/se skillnad på presskonferenser och livechatter från träningar. Det är Brynäs nästan skyldiga till. Man ska kunna ta svåra frågor utan att GD ska bli bannlysta från träningar.

2919043 · »