1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 747379 inlägg · 7967 ämnen

« · 2936345 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Vet inte ens vad jag ska skriva efter matchen… Inser bara hur mycket det här laget påverkar mig nu när vi är igång igen efter uppehållet… Känner mig helt jävla tom efter förlusten och kan inte ens sammanfatta vad man sett.

Det jag däremot tar med mig är två saker.

Delia är (tyvärr) inte en SHL målvakt, Brynäs gör varken sig själva eller honom en tjänst som låter honom fortsätta stå. Absolut ställ honom på tisdag mot Bern, men sen måste vi bara rulla på med Clara tills dess att Källgren är tillbaka helt. Och om det dröjer med Källgren så måste Alcén hitta en ny keeper som kan avlasta Delia. Har för mig att vi har namngett Västerås keeper som 3a, skulle det eventuellt gå att låna in honom en omgång?

Och andra spaningen, sära på Kinnvall och Kempny illa kvickt, man testade dom tidigt på säsongen, det flög inte, nu sätter man ihop dom igen (jag vet att vi saknar backar) och det flyger inte. Låt Kinnvall spela med Hägg, dom har ändå sätt okej ut. Kinnvall behöver en Berra/Hägg för att hans defensiva brister inte ska skina igenom.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Kunde va värre, Ludvig Persson 69-procentig idag

Sv: A proposito de nada
Zzz: Något som Gälla säkert upptäckte omgång 5-6.
Vi är i omgång 19 nu. Antingen ställer man om spelet eller så lägger man press på sc för att finna spelare som kan åtgärda problemet.

Sv: A proposito de nada
Peter Rönnqvist i studion sa vad fasen Delia gjorde nästan nere i rundeln vid malmös 1:a mål , han sa att det är 80-tals målvaktspel

Sv: A proposito de nada
Delia ska inte stå i ett SHL-mål…

Vid 1-2: Ren målvaktstavla. Som vanligt jobbar han för långt ut. Galet långt ut den här gången… Lämnar målet helt öppen för vilken gång i ordningen. Målet som ger momentum till Malmö….

Vid 2-2: Svårt att kalla det tavla men sen i sidled och inget jätteskott. En målvakt i zonen tar den…

Vid 2-3: Inget att göra åt…

Sv: A proposito de nada
Brynäshockey: "Någon som har statistik på Brynäs andra perioder senaste 5 säsongerna?"

Jag kan ta fram! Vinst, oavgjord & förlust

25/26: 1-7-11 (Sist)
24/25: 20-17-15 (tvåa i ligan)
23/24: 21-16-15 (trea i HA)
22/23: 15-20-17 (10a)
21/22: 19-17-16 (6a)
20/21: 15-20-17 (10a)

"Det är samma mönster varje säsong?!"
Svaret är alltså nej på det.

Sv: A proposito de nada
hanelugn_112: Att vara frustrerad över förlusten är ok men att kalla folk för idiotet är absolut inte OK. Rannsaka dig

Sv: A proposito de nada
Kan någon kontakta Wennerholm efter han sa att brynäs kommer bli en raket i tabellen, tror vi brynäsare behöver det han röker.....

Sv: A proposito de nada
Wesel: Har Delia spelat i Norrköping 😄

Sv: A proposito de nada
Kan Brynäs lämna in ett förslag om att få spela resterande matcher på bortaplan?

Skiter faktiskt i inkomsterna på en hemmamatch. Är resterande matcher bortamatcher så kan vi ju faktiskt lyckas hålla oss kvar för fan.

Sv: A proposito de nada
PåveMolin: ja...hade tänkt att åka på nästa match...det kommer inte att ske efter dagens match...

Sv: A proposito de nada
StephenDixon: Svårt att få till omställningarna som är Bobbys och Kopackas styrkor när passningsspelet inte sitter. Gällstedt var inne på det.

Sv: A proposito de nada
Någon som har statistik på Brynäs andra perioder senaste 5 säsongerna?
Det är samma mönster varje säsong?!

Sv: A proposito de nada
Kul för bottenkollegan Malmö att Brynäs såhär långt har lagt upp 6 poäng på silverfat åt dem genom att matcha Delia. Man verkar tänka att man inte är ett bottenlag. "Bara Malmö idag, gubbar. Vi skiter i att matcha bästa laget".

Samtidigt sitter sportchefen och snackar om back to basics och kultur. Back to basics? Det fanns inget basic över det D'Astous och Söderström gjorde och han försökte inte ens värva EN spelskicklig back för att täcka hålet efter dem. Han har ju för fan inte ens lyckats ersätta Lindstein.

Och hur fan kan Delia och Bellows fortfarande vara kvar i Gävle? Är kraven så förbannat låga? Kolla på hur aktivt Wikegård jobbar med sin trupp. Vi sitter nöjda och hoppas på mirakel.

Vi har vaskat denna matchen, JA har vaskat denna säsongen och Brynäs har vaskat ännu ett läge att bygga vidare på en framgång.

Sen kritik till ledarstaben. Varför har man inte modet och klarsyntheten att byta målvakt inför tredje perioden? Ok, vi valde fel målvakt. Vi byter. Nejdå...

Varför gör man inte allt man kan för att ta poängen?

Tyvärr, det är ett jävla haveri.

Sv: A proposito de nada
hanelugn_112: Rekommenderar dig tre djupa andetag innan mamma nattar.

Sv: A proposito de nada
Dags att Gälla att göra drastiska ändringar i 3:e och 4:e nu.

Trivigno-Vesel-Kopacka
Ölund- Scott-Lindblom

Fjällby out.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic:
Nä att BIF har seriens sämsta målvaktspar är en sanning.
Dock så hade de varit ett bättre par med en bättre defensiv framför sig.

BIF skjuter mest i ligan men ligger på 10 plats i effektivitet & det syntes idag.
34 skott på mål idag.

Sv: A proposito de nada
hanelugn_112: Mår du bra? Logga ut nu och gå och lägg dig.

Sv: A proposito de nada
HitTheLights: Ja. Så nu har de lika många bortavinster som Brynäs har hemmavinster.

Sv: A proposito de nada
Mickesgolf: norlinder är väl ändå ingen besvikelse? Han är ju ungefär som väntat 🤔

Sv: A proposito de nada
Va fan e detta måste ju vinna sånna här matcher.mot ett ännu sämre lag. Nä man hittar ett sätt å förlora. Så så så jääääävla dåligt. Vet fan inte va som ska rädda oss. Hoppas Luleå underskattar oss nå jävla otroligt

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: du behöver en nye gissa vi måste bara ha det.

Sv: A proposito de nada
HitTheLights: Och när någon säger att man är gnällig? FY FAN!!!!!!!!!!!

Sv: A proposito de nada
Zzz: Enig. Något jag också reflekterat över är Bobby & Kopacka. Förra året kunde vi ha 2-2 där tredje femman kunde skrapa fram ett mål ur ingenting och vinna matchen. Speciellt när inte första/andra femman levererade. I år är självförtroendet och skärpan inte där. ..

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: men alltså Alcen sa ju att alla jobbar stenhårt. Så typiskt att de inte gjorde det de hade sagt att de skulle göra innan matchen. Men de kanske gör det nu, efter matchen. Det vore ju bra.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Amen!

Sv: A proposito de nada
Gällstedt din jävla idiot!!!!!
Du må vara en bra ass coach till Dan Tagnes.. men någon SHL förste tränare kommer du ALDRIG I HELVETE BLI!!!!

Sv: A proposito de nada
Var det Malmös 2a bortavinst i år?

Sv: A proposito de nada
willyyoung : Att de ställer Delia idag visar bara att de inte förstår allvaret. Känns som IFK Norrköping. Man vägrar att inse fakta, Delia håller inte. Varenda match har motståndarna en bättre målvakt.

Sv: A proposito de nada
Hej negativt kval.
Hej då SHL.

Sv: A proposito de nada
willyyoung :
Strax över 81%

Skjuter 34 skott på mål
2 PP

Ineffektiva framåt & k vanlig ordning direkt svaga bakåt.

Sv: A proposito de nada
willyyoung : blixtrande 80%

Sv: A proposito de nada
parks: Larsson var väl ändå riktigt bra idag? Men Silfverberg känner man ju inte igen..

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Inte första gången heller.

Är det ren lathet eller hur resonerar man?

Nej, när Vesel spelar back i förra matchen tappa jag lusten helt. Så amatörmässigt.

Sv: A proposito de nada
Har inte missat många matcher de senaste åren men nu på lördag blir det troligtvis, som det känns nu, ett break.
Just nu är det helt enkelt inte kul att kolla på Brynäs

Sv: A proposito de nada
willyyoung : Stabila 80.

Sv: A proposito de nada
Danne66: Ja, då märkte man att det inte fanns någon grund att falla tillbaka på.

Sv: A proposito de nada
Ledningen behöver avsätta Alcén till att börja med!

Sen behöver det rensas friskt bland spelarna

Delia behöver ja väl inte ens skriva om….
Lindbom tyvärr men han måste man antingen få billigt och 4 lina spelare framöver.
Djoos - lär vi tyvärr aldrig bli av med men man kan ha önsketänkande
Kopacka är inte sig själv denna säsong. Tyvärr behöver han nog byta klubb
Kempny - bara skicka honom
Norlinder - Tyvärr en rätt stor besvikelse oxå.
Kinvall ska han ha nytt kontrakt är det 3 backpar. Absolut inte högre än så. Lön där efter
Bellows - skicka honom omgående
Fjällby - lika där, rätt stor besvikelse
Osv osv osv

Börjar man tänka på spelare Alcén värvat så inser man hur jäkla hårt han misslyckats med precis allt förutom Pettersson.

Dvs Han måste avsättas för han kommer ALDRIG säga att han har byggt truppen åt helvete

Sv: A proposito de nada
Jobbocop: kinnvall blandar och ger.
Visst han gör en del poäng men ibland slår han såna idiotpass att man häpnar.

Sv: A proposito de nada
Mickesgolf: dock så är han enda back som bidrar till offensiven

Sv: A proposito de nada
Bygg klart laget INNAN säsongsstart. INNAN!
Hur svårt ska det vara?
33 Millar i vinst. Använd en gnutta av dem som en investering för att rida på fjolårsvågen.
Godnatt.

Sv: A proposito de nada
Jockster :
Vad har Delia för % idag.?
Jag har sett Linköping-Leksand ikväll är en helt annan sport mot när Brynäs spelar.
Framförallt Linköping ser ikväll riktigt bra ut

Sv: A proposito de nada
Peja: Mja vet inte.. tror inte Clara hade räddat mer… det är mycket större problem än bara målvakt med årets Brynäs, stora systemfel.

Sv: A proposito de nada
Dom ledande spelare spelarna lyser med sin frånvaro Bäckström Silvferberg Larsson etc.. nyförvärven är riktigt dåliga förutom lucas.. jag har svårt att se detta lag vända detta tyvärr.. allt annat än kvalserien är en rejäl bonus..

Sv: A proposito de nada
Malmö hade en trepoängare på bortaplan innandenna match, vänder såklart 0-2 i Gävle.

Brynäs är tyvärr i fritt fall.

Delia bör kunna packa sina grejer redan ikväll. Trevlig kille men vi behöver en riktig målvakt, vi kan börja där. Vibbarna från 2023 får hela Solna att skaka......

Sv: A proposito de nada
Bockensdricka: Har karln blivit galen? Det handlar om att vinna matcher och inget annat.
Alcen bör omgående fixa en målvakt som håller måttet!!!

Sv: A proposito de nada
Återigen klokt beslut att inte se matchen.

Hett tips! En Brynäsfri tillvaro gör hösten lättare.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Hela laget inklusive coacher och sportchefen är under isen

Sv: A proposito de nada
Går ju inte blunda för det faktum att vår effektivitet är det som fäller oss.
Om vi hade haft förra årets effektivitet och tittar enbart på kvalificerade chanser idag så hade vi med förra årets effektivitet gjort 10 mål denna match.
Helt obegripligt att pucken inte kan studsa in.

Bakåt är det ju som det är.. blir det inte bättring så vet vi ju dessvärre hur snabbt det kan gå åt fel håll.

Sv: A proposito de nada
Mitt tålamod är slut. Jag är så jävla besviken.

Alcén har monterat ner varenda framgångsfaktor och sen misslyckats med att reparera ens en smula av det.

Jag sa innan matchen att vi skulle behöva göra fler än 3 mål för att vinna. Jag visste det, eftersom Delia skulle stå. Sorgligt hur jävla rätt man tycks få från soffan gång på gång. Jävligt svagt, naivt och hjärndött av den som tog beslutet att köra Delia.

Fy fan vad dåligt att förlora den här matchen innan matchen ens har spelats. Bara för att man inte kan se sanningen.

« · 2936345 · »