1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 752236 inlägg · 7967 ämnen

2952593 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
IronKrook: Gillar verkligen Fredrik Söderström!
Synd att hans pappa inte hamnade i Brynäs (var tydligen med och ryckte i Dan).

Sv: A proposito de nada
IronKrook: För övrigt tycker jag Brynäs bör värva DiLiberatore till nästa säsong! Killen har en blandning av Chuckys tuffhet och energiska spelstil och Sodas uppåkningar in i offensivzon och spel på offensiva blå.

Sv: A proposito de nada
Som småbarnsfarsa hamnar man framför Hockeyallsvenskan ganska ofta på fredagskvällarna.
Fredrik Söderström är ju vassare än SHL:s alla experter tillsammans och kan dessutom prata svenska med rikt och grammatiskt korrekt ordförråd. Det är sannerligen en bristvara i svensk hockey, där jag slås över språkförbistringen och förväxlingen mellan subjekt och objekt, etc.

Lite skoj ändå med en ”professor” i hockeyrutan, det är lite Tommy Sandlin över Fredde S, analytisk och intellektuell. Bryter lite mönster jämfört med övriga grådaskiga jargongen i TV4…

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: haha det som är det generella problemet med generativ AI, generiska svar och helgarderingar.

Jag hade dock kunnat skickat ett bra mycket mer detaljerat inlägg med hjälp av AI men det hade inte passat in i detta forumformat.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Han täcker upp för Dichow medan han är skadad.

HV har extremt stora MV-problem sen han blev skadad nämligen. Denna värvning tyder väl på att det inte är nära att han är på väg tillbaka.

Dichow 10 matcher: 2.4 GAA & 91.2% (Har inte spelat sen oktober)
Glifford 3 matcher: 3.04 GAA & 87.3%
Lehtinen 15 matcher 3.61 GAA & 86%

Att de tar in Sandström nu förvånar mig inte ett dugg. :)

Sv: A proposito de nada
Huge: Felix tror jag inte alls på. Men ”modigt” av honom att signa där redan nu om det stämmer. Det är väl 50% chans/risk att det inte blir något när/om HV åker ur.

Edit: Inser att Sandström kliver in i HV redan nu. HV gav väl honom ett ”offer he couldn’t refuse”…

Sv: A proposito de nada
Jugge: Felix Sandström klar för HV71.
Hoppsan….

Sv: A proposito de nada
Jugge: instämmer. Jag hade kunnat tänka mig att ha kvar Hägg nästa säsong men som shutdown-back och inget mer. Och lön därefter förstås. Som du säger är behovet av spelskickliga backar stort.

Ny - Ny (Lucas Carlsson?)
Kinnvall - Bertilsson
Andersson - Hägg
Ny (HA?)-
Extra: Raftheim

Skulle vilja skeppa Kempny, Norlinder, Witkowski. Sistnämnda är ju bara en tillfällig lösning. Om Hägg vill ha toppbackslön så är det inte värt det IMO.
Jag är besviken på Norlinder. Tycker tiden börjar rinna iväg där. Är ofta helt osynlig för mig under matcherna. Hoppas på förbättring för både hans och vår skull.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Hägg har ett fysiskt element, absolut. Men av det han visat upp hittills i Brynäs tröjan är han långt ifrån värd pengen Brynäs betalar. Det går att hitta betydligt billigare spelare med dom attributen.

För egen del så tycker jag han är alldeles för begränsad i spelet med puck. Dom gånger han försöker vara ”konstruktiv” slutar det oftast med en ny icing puck. Låt oss hoppas att Hägg kan höja spelet med puck den andra halvan av säsongen.

Nu är ju Berra snart tillbaka och når han sin ”vanliga” nivå så är ju han ett steg upp i alla delar av spelet mot Hägg.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Sen kan jag inte tänka mig att den första arbetsbeskrivning till Hägg var att han ska stå för uppspelen utan att det skulle komma in en spelförande back.
Som inte kom..

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Alla kan nog se vad Hägg kan göra och inte kan göra i spelet. Handlar nog mest hur man värderar fysiskt spel mot massa bortkastade puckar.

2952593 · »