1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 763709 inlägg · 7967 ämnen

2985999 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Blå grottan: hoppas

Sv: A proposito de nada
Peja: Det skulle vara kul om vi någon gång gick för en spelare som inte behöver en nytändning.

Sv: A proposito de nada
Luddf: Lang är väl urtypen av en spelare i behov av nytändning. Ser inte Leksand så ofta men tycker han brukar vara bra mot Brynäs. 29 år är en bra ålder, skridskostyrka och gediget boxplay-spel är egenskaper som Brynäs skulle behöva. Sen är jag inte nödvändigtvis fäst på just honom, men det är en duktig spelare som jag tror skulle vara ett bra komplement till vad man redan har. Om man tänker honom i tredje med Ölund och Bobby, så är han ett vettigare komplement än både Kopacka och Fjällby. Det går även att se honom vikariera högre upp i lager vid behov.

Men som sagt, jag är inte fäst vid just honom och givetvis finns det andra alternativ där ute varav somliga är bättre… men hade inte klagat om Brynäs har tagit in honom heller.

Nils Åman är en spelare som är betydligt bättre och givetvis dyrare. Han och typ Sebastian Aho är ”all in-spelare” för en SHL-sportchef, det är uppenbarligen inte Lang.

Tycker rent allmänt Leksand och alla andra som ligger under Brynäs i tabellen har många bra spelare.

Sv: A proposito de nada
hanelugn_112: Lang skall såklart inte till Brynäs, helt fel hylla för oss.

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Clara borde hälla laxermedel i hans vattenflaska.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Hedman får fan open-ice-proppa Larkin

Sv: A proposito de nada
mattiask: Sätt Rasmus Andersson på den jävla parasiten!

Sv: A proposito de nada
Peja: Men har inte Lang blivit sämre de senaste två säsongerna. Vill ju ha spelare som blir bättre och inte tvärtom.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Beror såklart på vad han vill göra, finns nog en hel del SHL-lag som kan tänka sig honom som assisterande främst, men han själv kanske vill arbeta som huvudtränare.

Annars känns väl Timrå som ett hett alternativ, men har för mig att dom inte var så intresserade.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Lang är from som ett lamm, men har många andra goda sidor som Brynäs skulle behöva. Inte minst i boxplay. Samtidigt är han inte den typen av fysiskt stark forward som vinner massa närkamper längs sargerna och skapar de långa anfall som Brynäs gillar att köra.

Sv: A proposito de nada
hanelugn_112:

Lang tuff? 😅

Han står på 0 tacklingar 42 omgångar in…

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Även Thomas Larkin, som tacklade sönder Paille.
Undra vem han skall sänka i Svenska laget idag.. borde inte få beträda en hockeyrink igen den jäveln alltså.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Finns väl ingenting konstigt med om han går till AIK? En mycket större klubb än Kalmar och är han inte uppvuxen i norra Stockholm?

Hellsten går förresten till Modo.

Sv: A proposito de nada
IronKrook: Satt och lekte och djupsimulerade slutspelet igår.

Enligt den blir det Rögle i kvarten som vi vinner med 4-2 sen åker vi tyvärr mot SAIK med 3-4 i semin.

Känns hyfsat realistiskt om nuvarande form bevaras

Sv: A proposito de nada
Gavve: Lite märkligt med Tuurula kan tyckas. Efternamnet tyder dock på finskt påbrå.
Om han hamnar i risiga AIK kan det bara betyda en sak, att den Stockholmsfödde Tuurala tyvärr måste vara en gnagare! 🤢

Sv: A proposito de nada
hanelugn_112: Lang var ju "aktuell" för Brynäs för ett antal år sedan.

Sv: A proposito de nada
Jugge: De är nog nertränade. Kommer ta slutspelet med 4-0 i alla matcher.

2985999 · »