1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 770707 inlägg · 7967 ämnen

3009792 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Lev och låt leva.

Sv: A proposito de nada
Huge:

Hur många matcher ser du själv på plats?

Sv: A proposito de nada
Game misconduct: olika åsikter, gillar det.

Min är att det spelar ingen roll var man placerar Kopacka. Han tillför absolut ingenting och inte gjort på länge. Frågan är: vad har han gjort för att förtjäna en plats öht o/e högre upp i hierarkin? Inget jag sett på länge.

Läktaren eller bussen till Övik är de alternativ jag ser…

Övrigt: LP hade minst istid av alla forward, delvis pga Kopacka, ett skämt i mina ögon.

Hårda ord, jag vet men det är inte pojkar-12..

Sv: A proposito de nada
ELFBIF: Tänk på att kurvan över hur enkelt det är går ständigt uppåt även om den är hackig :-)

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Jag är inte där än, men jag är glad att det inte känns som grabben är gjord av fiberglas, som jag kände iallafall precis när han var nyfödd och man tog hem honom.

.. Har aldrigt kört så långsamt i mitt liv

Sv: A proposito de nada
ELFBIF: Appropå jobbigt. Kom på mig själv när den förstfödda var c:a 1 år med att tänka ”vad enkelt det är nu”.

Sv: A proposito de nada
Lycka till alla!

Nu sticker jag mot Växjö, jag kanske kan ladda upp någon bild på plats annars så blir det nog tyst från min sida, förutom på plats då; för jag kommer inte vara tyst.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Grattis Gavve!!!!! Ingen brådska med statistiken. Vi kör på med känslor här på forumet så länge. Fakta kan vi krydda forumet med senare när du har landat 🙂

Sv: A proposito de nada
Gavve: Stort grattis! Passa på att njut av tiden tillsammans på neo, även om det brukar kunna vara så man klättrar lite på väggarna där efter ett tag :) Been there, done that.

Sv: A proposito de nada
Game misconduct:
Alla lag släpper in mål förr eller senare men det handlar ju om att minimera riskerna för att det händer & det sker genom disciplin, noggrannhet & hårt arbete där alla hjälper varandra ute på isen.

Luleå spelade likt BIF en dålig defensiv hockey igår & då hade målisarna ingen rolig kväll med 7 insläppta.

Sv: A proposito de nada
Jockster : ja du har rätt. Står Källgren behöver alla 5 vara på isen och ingen får någon gång falla ur ramen, då ringer det.

Sv: A proposito de nada
Gavve: stort grattis!

Sv: A proposito de nada
Gavve: Stort grattis Gavve, jag själv blev nyligen förälder i December till min lilla grabb, hoppas du o famlij har det bra och att ni får ta hem det lilla knippet snart!

Det är jobbigt, men det absolut bästa som har hänt mig.

Sv: A proposito de nada
Game misconduct:
Nej det handlar om att spela en mera rejäl hockey med en stabil defensiv som inte lämnar målvakten ensam med motståndarna, vilket hände många gånger under Tisdagens match!
Ett av Växjös PP(3-1) mål var ren otur då Växjöspelaren sköt ett skott på egen spelare som ändrade riktning & helt ställde målvakten som var chanslös.

Sv: A proposito de nada
Jockster : Nej det handlar om att ställa en målvakt som inte kastar puckar i eget mål och att kasta om i laget. Utvisningar ingår

Sv: A proposito de nada
Game misconduct:
Ja så då är alltså det viktiga ikväll att vara noggranna i spelet 5 mot 5

Sv: A proposito de nada
Jockster : ” Antar att det även gäller för Växjö också med tanke på att även de släppte in mål i 2 av 3 BP? ”

Ja precis. Det räckte ju som bekant till 6-2 vinst?

Sv: A proposito de nada
Gavve: stort Grattis:)

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag är kluven till Lang i det här läget. Även om han tillför flera kvaliteter på forwardssidan är det svårt att se vilken roll han faktiskt ska ha.

Min uppfattning är att vissa spelare behöver kliva ner i kedjehierarkin till nästa säsong – för att skapa utrymme för mer spets högre upp. Om exempelvis Rödin, Ölund, Lindblom och AJF (fortsatt) flyttas ner ett steg i hackordningen blir det svårt att hitta en naturlig plats för Lang, annat än i en fjärdekedja. Där finns i så fall redan spelare som Ölund och AJF, där Ölund är relativt dyr för en sådan roll och AJF till och med mycket dyr.

Jag ser därför hellre att man lämnar utrymme för spelare som Järnkrok samt någon av Nylander/Weissbach/Åman i mer framträdande roller, och låter andra anpassa sig nedåt i hierarkin. Utöver det skulle de också behövas en föryngring, där man ger plats åt någon/några yngre spelare, exempelvis Träff.

Sv: A proposito de nada
Jockster :
"...och att uppfostra honom till Brynäsare". Kan väl ge grabben en chans att få leva ett normalt liv istället för att orsaka sveda och värk från dag ett?

Sv: A proposito de nada
Gavve: Stort grattis . Håll focus på det viktiga i livet . Hockey är trots allt bara lek på is .

Sv: A proposito de nada
Gavve:
Grattis som fan =)

Sv: A proposito de nada
Hej alla. Tänkte bara uppdatera alla här om varför jag inte varit så aktiv på sistone. Har nämligen fått en liten son. Med betoning på liten i och med att han ville ut redan i vecka 35.

Allt har efter omständigheterna gått bra men blir nog några veckor på Neo. Så ifall någon frågar om statistik under denna tid får ni nog räkna med att bli ignorerade för stunden. Har viktigare saker för mig (blöjbyten, matning och att uppfostra honom till Brynäsare). Försöker också att se Brynäsmatcherna så klart.

Tänkte att jag skulle skicka en kort uppdatering nu när det var en lite lugnare period i.a.f. Allt gott och så hoppas vi på en bättre match i kväll!

Sv: A proposito de nada
Game misconduct:
Antar att det även gäller för Växjö också med tanke på att även de släppte in mål i 2 av 3 BP?

Sv: A proposito de nada
Bengt Ramen: Jo det gör det. Men rätt målvakt har man råd med utvisningar också. Det är slutspel, det ingår

3009792 · »