1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736008 inlägg · 7967 ämnen
« · 2878216 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
atilla: Syftas på Adam Boqvist.

Sv: A proposito de nada
Grin-Olle: jag hoppas att man i framtiden väljer att ha samma domare i en hel slutspelsserie.. tror jag skulle underlätta betydligt för samtliga parter..

Sv: A proposito de nada
Frågar igen, ”Jagar NHL-back: ”Han är nummer ett, två och tre på Alcéns lista”” vilka syftas det på? Står i rubrik i aftonbladet

Sv: A proposito de nada
Vi får hoppas på två Gävledomare nästa gång...

Sv: A proposito de nada
lapad:
Tog upp det för jag vet inte ett år sen kanske och blev nedsablad.
Hur tänker vi kring domarnas vara eller icke på sikt?
Tänker AI?
Då slipper vi (väl?) diskussioner tänker jag kring felaktiga beslut (som Kopacka och Rödin slashing idag... (när Lule gjorde samma o slapp undan))

Sv: Silly Season 2025-26
parks: 7+14 i grundserien av någon som man hoppades skulle vara en toppcenter är för lite. Det är ganska snarlikt Linus Ölund som knappt spelade powerplay. Han hittade en del bra passningar men är liksom inte en faktor i matcherna.

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Schroeder gjorde det väl helt ok i grundserien men med tanke på hans spel tid och ganska högt upp i hierarkin så uträttar han alldeles för lite i slutspelet, jag hoppas man tackar för kaffet där.. indrasis, behövs inte sägas någonting där, finns väl inte en chans att han blir kvar.. Ersätta dom två med rejäl kvalitet så kan det bli riktigt bra.

Sv: A proposito de nada
lapad: Detta inlägg? :)

Lejon är ung men har stannat i utvecklingen. Jag tror att ett fortsatt spel i HA skulle vara bäst för honom. Lill Sunken är jag osäker på, han kanske behöver fler matcher i SHL, inte vet jag.. Kanske låna ut honom till Modo? Linus Lindblom håller inte SHL standard, han har fått nog med chanser antagligen pga sin äldre bror.
Svrcek ska absolut vara kvar, en snabb kille med stort spelsinne, skitjobbig att möta. Stort utvecklingspotential, liknar lite Trivigno i vissa situationer.
Vi behöver värva ytterligare en center som ska spela med Silver i första. Indrasis ska man absolut inte förlänga. Sedan kan det vara så att Lindstein, D Astous och Söderström försvinner. Jag tror nog att D Astous är den som har störst chans att få en plats overthere. Sedan skulle inte alls överraska mig om Axel får en invite från någon av NHL lagen. Han har gjort det väldigt bra och varit stabil hela säsongen.

Det återstår att se, ekonomi kan ju inte vara så dåligt med tanken på att arenan varit fullsmockad hela säsongen.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Edit, inlägget kom visst fram

Sv: Silly Season 2025-26
Blev lite paff över att Patrick curry inte ens nämns i sportbladets silly artikel om Brynäs?

Är den värvningen stängd eller tror vi fortfarande att Curry är intressant för Brynäs?

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Gavve: Lejon är ung men har stannat i utvecklingen. Jag tror att ett fortsatt spel i HA skulle vara bäst för honom. Lill Sunken är jag osäker på, han kanske behöver fler matcher i SHL, inte vet jag.. Kanske låna ut honom till Modo? Linus Lindblom håller inte SHL standard, han har fått nog med chanser antagligen pga sin äldre bror.
Svrcek ska absolut vara kvar, en snabb kille med stort spelsinne, skitjobbig att möta. Stort utvecklingspotential, liknar lite Trivigno i vissa situationer.
Vi behöver värva ytterligare en center som ska spela med Silver i första. Indrasis ska man absolut inte förlänga. Sedan kan det vara så att Lindstein, D Astous och Söderström försvinner. Jag tror nog att D Astous är den som har störst chans att få en plats overthere. Sedan skulle inte alls överraska mig om Axel får en invite från någon av NHL lagen. Han har gjort det väldigt bra och varit stabil hela säsongen.

Det återstår att se, ekonomi kan ju inte vara så dåligt med tanken på att arenan varit fullsmockad hela säsongen.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Vill bara gratulera Brynäs IF till smått FANTASTSK säsong. Det är inte på tur man vinner grundserien ÖVERLÄGSET och går till SM-Final som nykomling i SHL. Full av beundran över verksamheten i Brynäs IF.

Ni har otvivelaktigt något riktigt stort på gång framöver.

Men nu var det vår tur efter 29 år av längtan!

Respektfullt: Jag vet att det känns tungt just nu. Men: Upp med huvet. Ni har verkligen gjort något fantastiskt denna säsong!

Sv: Silly Season 2025-26
SuneMangs: En riktigt vass center är dessutom normalt sett väldigt bra i powerplay och ibland också i boxplay. Problemen i special teams sitter delvis i att Schroeder och Indrasis inte är spetsspelare men likväl varit väldigt högt i hierarkin.

Sv: A proposito de nada
Skitsnackstråden öppnad. Stänger finaltråden nu.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Gavve: Lucas Pettersson lär spela på rookiekontrakt. Dvs inte dyr. Brynäs kommer kanske inte ens gå minus på den värvningen om han väntar ett år eller två att skriva NHL-kontraktet.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Glad att man inte såg matchen, då kan man iaf njuta lite av serieseger och silver som nykomling, helt otroligt. Men när man såg semin mellan Frölunda och Luleå så kände man att inget av de lagen skulle ha en chans mot varesig Brynäs eller Skellefteå, trist bara att Brynäs väljer att spela sin överlägset sämsta hockey på hela säsongen just då.

Men oavsett, vilket jävla säsong där målet va att hålla sig kvar!

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Asterix:

Varje match i grundserien tänkte man, hur länge kommer detta att hålla?
Menar innan första skadan på en spelare kommer.
Först skada på Persson, sedan Bertilsson, och så Öhlund...

Hur tänkte Alcén? Kan detta hålla behöver jag inte förstärka laget?

Med Persson i toppform, den toppform han visade före knä skadan och Bertilsson i den form han var innan knäskadan och Öhlund i den form han var innan handskadan, hade Luleå firat guldet NU, NEJ!
Brynäs hade inte behövt åka till Luleå igår...

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Vi måste få in en ordentlig förstecenter. Larsson producerar, men inte tillräckligt bra för att meritera en roll som förstecenter. Kan vi ha Larsson som tvåa är mycket vunnet.

Vad gäller backarna ska jag sätta mig och EP-scouta i dagarna som kommer (likt förra säsongen, där jag hade med D'Astous roligt nog).

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
xxx BIF xxx: Lucas Pettersson tror jag inte är dyr alls. Lite av en chansning som man gjorde med Lejon. Nyss fyllt 19 och får spela J20 nästa år till skillnad från Lejon som blir för gammal för det.

Och nej, jag tror inte man värvat in Lucas (om han är klar) för att han ska spela J20 så klart. Menar mer bara på att det är samma typ av värvning som Lejon var (Lejon är 1 år äldre). Billig spelare som går till ett topplag. Faller det inte väl ut lär det inte kosta många kronor för Brynäs. Och faller det väl ut kan det istället bli bra och billigt. Kan mycket väl bli utlåning för honom och kanske några andra Brynäsjuniorer till HA för att de ska få mer speltid på lite högre nivå.

Svrcek är väl den jag ser vara närmast ordinarie i Brynäs av våra juniorer. Även om jag inte vet om han är redo (jag vet alltså inte) för att spela en hel säsong än. Gjorde det ju riktigt bra med tanke på förutsättningarna i slutspelet men kanske mår bra av att spela högre upp i hierarkin som ordinarie i HA en säsong. Men han går väl inte ut skolan förrän nästa år och vet inte hur det fungerar med utlåningar då.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Asterix: Vill lägga till serivinst och sm-guld ska vara målsättningen varje säsong, det är självklart.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Mattson:
Japp, jag räknade ihop lågt +20 mille över budget för ett tag sen.
Oavsett exakta summan kommer vi efter den här säsongen ha HELT andra möjligheter på spelarmarknaden.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Brynäsgubbe: Du kanske missade att CEDA delade en bärs med bäste kompisen Allard.

Sv: Silly Season 2025-26
SuneMangs: ¨

Målvaktsposten - Ett frågetecken för mig. Källgren-Clara är ingen dålig målvaktssida, men kan man sikta på guld med de gossarna mellan stolparna? Lite tveksamt, va?

Backar - Här beror mycket på D'Astous och Söderström, men Norlinder blir en bra förstärkning. Hoppas också på Hägg och Galvas. Luke Martin i Helsingfors borde också vara intressant, och naturligtvis Adam Boqvist om det finns minsta chans att hämta hem honom.

Centrar - Kommer bli en rejäl förbättring om man hittar en spetscenter som ersättare till Schroeder. Vesel är okej fjärdecenter men samtidigt måste man hitta 1-2 spelare som är bättre i boxplay.

Forwards - Tänker att en spets kommer in istället för Indrasis. Man behöver också få in bredd; där blir Lucas Pettersson bra, men jag tycker att man ska hämta in en powerforward också. Skulle Eetu Tuulola kunna tänka sig en breddroll?

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Hoppas verkligen Brynäs kunde dra ut att behöva ta Luleå-spelarna i hand. Så jävla förnedrande att stå och tacka av dessa filmare som om vore värdiga detta. Och skönt att beröva Luleå-spelarna att hånle mot våra. Hoppas de slapp.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Mattson: Lär vara mycket plus i.a.f. Och så lät det ju på Svedman när han blev intervjuad i Hockeypuls nyligen också. Sen är det ju svårt att säga exakt hur mycket plus eftersom vi inte vet hur man räknar med mediakuben och hur mycket av kostnaden av den som hamnar på Brynäs denna säsong.

Men helt klart är ju att Brynäs INTE hade budgeterat för ett slutspel alls (enligt Svedman) och målet var att ha 2 lag bakom sig. Och man hade budgeterat för mycket färre folk på matcherna också som du säger. Sen en förstaplats som ger typ 700k också. Inte heller kaffepengar direkt. Ska bli intressant att se/lyssna på när det redovisas sen!

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Skalman13:
”Klara nyförvärv:
Clara
Norlinder
Lucas Pettersson”

Norlinder absolut bra,
men de andra två luktar inte direkt topplagsvärningar. Pettersson förstår jag inte alls iom vi junisar som behöver testa SHL spel och Clara kanske inte håller i SHL, iom totaltorsk i FBK

Köp ut Källgren, kommer att bli dyrt men det är det att inte göra avgörande räddningar också när det gäller.
Vi måste värva snabba fysiska tvåvägsbackar med bra skott och puckkontroll för de som värvar.
Andra center som kan konkurrera med Larsson om förstalinan isf schroeder och dito på kant istället för Miks.
Förläng Scott. Har visat sin kvalitet med Rödin även om han får en sämre plats i laget även nästa säsong.
Någon elak brunkare som är tuff men inte passera gränsen vore jövligt bra att få in också. Frågan är då bara var junisarna kommer in.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
munkas: Det Brynäs verkligen behöver till nästa säsong är en matchvinnande målvakt, det saknades enormt i denna final. Det får inte finnas ett uns av tvivel, det måste vara en stabil matchvinnare. Sedan måste ju även försvarsspelet skärpas Det håller inte att släppa in 5-6 mål i varje match.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Auchinleck: Himlen 😎

Med +1000 i snitt 26 hemmamatcher + 9 fullsatta slutspelsmatcher utanför budget låter +10 mille lågt.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Lunkz: Har de sagt något ÖHT om vår säsong, vårt slutspel? Att vi fick Persson skadad, Bertilsson?

Förmodligen inte. Den här serien har varit så pinsamt vinklad, spyr. Bland det värsta jag sett i sportkommentering.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Lunkz:
Inte så konstigt när säkerheten inte kunde säkras för spelarna. Behövs inga kommentarer, vill dom nå Brynäs så kan dom mejla info@brynäs.se nån gång i september.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
munkas: Du bedömer Djoos utifrån att han skulle vara fullt frisk och kurrant… Om han nu gått på kanske 60% men ändå spelat för alternativen saknas…?

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Mattson:
Var lägger du nivån?

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Auchinleck: Räcker det?

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
munkas:
Estimerar ett överskott på 10 mille 24/25.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Haha , Brynäs har dragit redan när tv4 ville nåt ord från Brynäs :)

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
SuneMangs:
Bor i Gävle, har en lägenhet i Stockholm också. Inte så konstigt med deras köpkraft.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Lindström: Har jag sagt att det inte är ok? Jag TROR att Söderström kommer hem igen när han inser att han är för dålig för NHL.

Om han inte blir övertalad av frugan att spela i DIF eller något. Dom bor väl i Stockholm som jag har förstått det?

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Tänk om Frölunda hade vunnit match 4 mot Luleå...

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
SuneMangs: Så han ska inte få tjäna pengar som Larsson, Silver, Kroken + alla andra som inte spelar i BIF idag utan i andra välbetalda proffsligor?
Var OK att Djoos våran frälsare skulle få det men inte Söderströms som har en karriär på väg upp.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
SuneMangs: jo det har jag läst innan att dem
Är goda vänner.

Hade vart så bra om Chucky blev kvar i Brynäs och fick Allard som back kompanjon.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
ellis: Välförtjänt seger ändå får man säga. Spelarna i Luleå gör personbästa i finalen vilket man inte kan säga om Brynäs.
Söderström, Kopacka, Lindblom, Bobby, målvakterna, m.fl. gör släta insatser. Tränarna får också ta på sig en hel del taktiska missar och ett stort jävla minus att de inte lyckats få ihop special teams. Glömde visst Djoos. Var han ens med?
300 000 kr i månaden för honom kommande åren får man magsår av. Han är raka motsatsen till en back man vill ha i ett slutspel, klen med dålig skridskoåkning.

Nu får vi bara hoppas att ekonomiavdelningen har haft koll på utgifterna så vi har råd med ett fullt lag från start nästa säsong, så vi inte sabbar gruppdynamiken med breddvärvningar...

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Chucky är tydligen Allards bästa kompis.
Uppladdat:

500x0-chucky.png


Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Horace76c: En granström hade vart guld värd i ett slutspel.., är det helt uteslutet att värva toppspelare i shl.. jag hoppas verkligen alcen satsar hårt nu..

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Zappaholic:

Hoppet är det sista som överger människan, sägs så...
Betänk vilka förstärkningar Brynäs kan få i närtid från NHL ifall alla utlänningar ska kastas ut ur Amerika.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Fjantiga brillor på Luleå.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
spolaisen: Försvarsspelet måste stärkas med någon bra defensiv back till nästa säsong. Sen måste man spela fulare och hålla i motståndarna mer i defensiven. Vill även se mycket mer vinnarmentalitet i slutet på säsongen. Målsättningen ska vara serievinst och sm-guld.

Silly Season 2025-26
Öppnar en sillytråd, nu när säsongen är över.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Jonjo: "vi kommer behöva en större bredd nästa år där även CHL ska spelas känns ju givet."

Detta verkar vara hur Brynäs tänker också om man ska tro Expressen (Madhawk brukar ha koll på lagen i SHL så litar mer på Expressen än AB här)

Från deras Silly-artikel:
"Brynäs ska dessutom spela CHL-hockey till hösten och tanken är att herrlaget ska rymma fler spelare kommande säsong än den gångna. Räkna med nio backar och 15 forwards."

Sen betyder detta så klart inte 15 toppforwards, det förstår vi alla.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
bra att vi endå verkar kolla på att ersätta Källgren trots kontrakt, och att Dastous kan stanna, Sen tänk er om vi kan hitta bra ersättare istället för Miks och Schroeder med tanke på hur högt upp i laget de spelat så kan man få mycket mer "bang for the buck"

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Anders Berg: Töntigt

« · 2878216 · »