Brynäs-Cluben4/10 2008
Efter hans kappvändningar i krönikorna så kan man undra :-)
Han hade inte plocken för pucken,pucken ligger synlig klart innanför mållinjen.
Bissett19:
Han hade plocken över, och måldomaren måste SE att pucken är inne, gör han inte det kan han inte godkänna målet.
Många indianare från våra backar resulterade i farliga spelvändningar så jag är inte speciellt förvånad över resultatet.
Första perren såg bra ut och då var 0-1 klart missvisande och när sen tvåan kom så orkade man nog inte att komma igen.
Bara att ta nya tag...
Bevittnade förresten J20-lagets seriefinal mot Djurgården på Hovet men var tvungen att lämna efter halva matchen.
Vi var så långt det ngt bättre laget men Djurgården spelade lite rakare och utnyttjade sina chanser.
0-1 i BP följdes upp av 0-2 på en spelvändning/kontring och friläge, där Eriksson var chanslös i målet.
Bra fråga, han har inte varit inloggad sen mitten på augusti........Nåt är galet.
Eftersom det i grundserien handlar om 55 matcher så kan det betyda att man klarar sig till slutspel (och följaktligen slippa kvalhelvetet) på ca 71 poäng. Klarar man det, det här första året så är mycket vunnet. Kan tänka mig att det är målet med årets sässe. I så fall måste början ses som mycket lovande. Betänk vad i stort alla s.k. experter sa innan seriestart.
Ja, är inte Sossehockey nåt speciellt!
The mean Brynäs machine...! = )
Såvitt jag vet så har väl Timrå haft en del skador och tvingats köra hårdare på vissa spelare.
Styrkan hittills för vår egen del har ju varit att många fått mer speltid och tagit mer ansvar, vilket lyft hela laget.
Jag tycker att du delvis har rätt. CZ har lyckats få in det tänk som Boork faktiskt introducerade och som gav resultat under hans första 2 år som tränare. Av olika anledningar såg man inte så mkt av detta tänk ifjol och CZ tvingades börja om från scratch, sas.
Detta tänk innebär lite av det du är inne på: detta är sista matchen så vinn, vinn, vinn.
Men det utesluter ju inte att man samtidigt är fullt medvetna om att serien är lång och att det kommer svackor (vilket det gör för ALLA lag).
Risken för skador på ex Lind och Dackell kan man inte göra nåt åt.
Fast risken tror jag minskar betydligt när laget går bra, spelarna känner att det är kul att spela vilket gör att man mentalt sett klarar allt så mkt bättre.
Detta påverkar också den fysiska aspekten på ett positivt sätt vilket gör att skaderiskerna minskas.
Allt hänger ihop, även om man ibland inte riktigt fattar hur...
Mao: desperat hockey, javissst.
Men lagom desperat.
Ett för övrigt vedertaget motto som gäller alla lag i alla lägen, skulle jag tro.
Jag ser iaf hellre ett "desperat" Brynäs i en tabelltopp än nere i botten...
Vilket osökt leder mig in på en fråga: var är Tony? :-)
Cluben kommer säkert att försöka styra spelet på egna villkor vilket passar oss rätt så bra.
Dom vet dessutom att en alltför optimistisk forechecking kan kosta mot ett lag som Brynäs, så det blir dom små marginalerna och misstagen som avgör.
Att transpirera sig till fra¨mgång är inget bra recept, men det funkar en bit...
De andra lagen med något enda undantag kör efter modellen "det är 55 matcher, håll er skadefria". Risken är att Micke Lind åker på sina ryggproblem mycket tidigare, att Dackell får ljumskproblem mycket tidigare o.s.v.
Har insett att den metoden att spela ES är lite desperat, men går det så går det. Än så länge funkar det ju. Sedan är frågan; hur länge håller det? och vad skall Brynäs göra när laget är fullständigt slutkört efter 2 st 11-rundor?
Kul att se resultatet. Har själv en del känslor för Brynäs så man är fortfarande lite orolig. Hoppas att dom klarar av det.
Nu har säkert "Huge" en massa synpunkter på vad jag skrivit, men det är han väl unt.
Det blir stentufft idag. Får cluben långa anfall är de livsfarliga. De är dessutom bra på att återerövra pucken i anfallszon och vänder alltså snabbt till nytt anfall. Gäller att vara med från början. Men det är ingalunda omöjligt att slå dem. Timrå slog dem borta, Skansen tog poäng på dem borta, så de är inte orubbliga.
Det är ju ett lagspel och kan man få ut så mycket som möjligt av alla spelare brukar det räcka långt mot lag där spelarna inte levererar fullt ut av olika anledningar...
Delaktighet är ett nyckelord.
Som utomstående så har jag väldigt svårt att se att Brynäs skulle vara så bra som placeringen säger. Men man kommer inte ifrån att för tillfället är fallet faktiskt så. Ni leder serien för tillfället och ingen kan ta det ifrån laget. Sen om det beror på tur i kombination med att möta lag som är i svackor eller har många spelare borta spelar ingen roll alls.
Att sitta och fundera på hur det kommer bli när man helt plötsligt börjar förlora jämna matcher och få hedersamma förluster ger ingenting. För tillfället så bör man i stället tänka att det är en styrka att vinna just dessa matcher och hoppas på att som någon skrev att laget faktiskt inte redan nu visat sin topp utan kommer att utvecklas ytterligare. Det finns en hel del spelare som har sådan potential och det kanske är en del av förklaringen. De flesta unga/orutinerade har klarat av att kliva upp när de fått chansen.
Jag är så här långt imponerad och fullständigt förvånad, men det bevisar att det inte alltid är lönen, namnet och dyligt som avgör matcher. Vilket alla nog vet, men har väldigt svårt att få in i skallen.
Jag är fortfarande så förvånad att jag måste erkänna att jag inte kan se brynäs som ett topp fyra lag, men med den buffert de skapat så vet man aldirg hur bra det kan bli.
Varför inte det?
Linköping är ett lag i mängden och dessutom inga underdjur.
Visst blir det en tuff match men det är alla matcher i serien.
Laget funkar bra och då blir också resultatet därefter. Allt hypande och alla överord känns lika överdrivna som när det gick tungt, för då överdrev man åt andra hållet istället och tyckte att exakt allt var pest och pina.
Dags att komma ner på jorden och konstatera att allt inte är så genomuselt när det går trögt och att allt heller inte tipptopp när det går bra, sas.
Fast det är klart: jag ser ju hellre lite nyanserat på läget som serieledare än fast förankrad i bottenträsket... :-)
Tror att Brynäs torskar i dag för detta kan bara inte fortsätta. Vinner Brynäs i dag så skakas fysikens och logikens lagar i dess grundvalar och universums existens är allvarligt hotat.
Jesus sägs ha gått på vatten och det gör Brynäs nu med ( Om än i frusen form ). Hoppas på två miraklel i kväll..Full Arena och seger.
/Danne