1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 746825 inlägg · 7967 ämnen

Brynäs-Malmö


Brynäs-Malmö
Har hört genom ryktesvägen att Brynäs tänker köra på fyra femmor imorgon. Det är nog många som har väntat på det draget, men HUR de gör det tycker jag inte känns bra.

Att skicka iväg Jobs och Floberg till Kiruna och låta Östlund få matchträning med Skutskär är ju känt. Grabbarna behöver ju hålla igång och det gör dom inte på bänken med Brynäs. So far so good!

Nu till det som jag retar upp mig på: Medan Brynäs lånar ut sina junisar som för övrigt hör till laget och står skrivet i det, så tar dom upp helt nya juniorer från Brynäs J20. Imorgon Torsdag möter dom alltså Malmö borta med en fjärdefemma som bla består av dessa juniorer. Jobs,Floberg och Östlund får alltså lämna sina platser när de äntligen ska köra på fyra femmor.

Vad tycker ni andra om det?

Visst, dessa juniorer från J20 må kanske vara bra, men varför ta upp nya juniorer när de "gamla" inte fått visa vad de kan än?

« · 160472