1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 742291 inlägg · 7967 ämnen

När slutade man byta sida?

333012 · » Till forumet

Sv: När slutade man byta sida?
Anneli: Det enda jag vet är att Brooklyn Tigers bytte sida i Gavlerinken 2001.
När slutade målvakterna sitta av sina tvåor och tior?
Vet inte men gissar på i början av 1980-talet.
Den som vet mest vinner mest. Brynäs verkar väldigt dumma just nu.

Sv: När slutade man byta sida?
Anneli: Snarare i början av 80-talet, har jag en svag aning om. Men jag ska kontakta oraklet Keb Eriksson.

Sv: När slutade man byta sida?
Hong Kong: Nej det höll på ett tag sedan hallarna började intagas också. Jag tror att det försvann i början av 70-talet faktist. Vet inte Lindgren det?

Sv: När slutade man byta sida?
Jaha där satt 5-2..... mina 6-1 kommer alltså inte gå in... men nästan kanske....

Sv: När slutade man byta sida?
Bright: Kan inte svara, jag heller. En typisk fråga till Keb, kanske?

Sv: När slutade man byta sida?
Hong Kong: Nä, det var det det inte var, ser du! Rätta mej om jag har fel men spelade man inte med sidbyte i tredje perioden ända fram tills sent 70- tidigt 80-tal, faktiskt?

Sv: När slutade man byta sida?
Bright: Det var väl när man började spela i hallar.

Sv: När slutade man byta sida?
Hör ni govänner, jag har inte fått svar från nån på min fråga från tidigare idag: När var det man slutade byta sida efter 10 minuter i sista perioderna??

När slutade man byta sida?
Jag lyssnade på Sportradion igår kväll och när hockeyn vid ett tillfälle var på tapeten påminde reportern Mats Dahlberg kort om att det förr byttes sida efter tio minuters spel av sista perioden. Ja tänk, det hade man nästan glömt bort, ju! Är det nån som exakt vet/minns när den grejen, sidbytet, togs bort från matcherna? Skulle va´ kul bara att få veta!

333012 · »