1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 742182 inlägg · 7967 ämnen

SEMIFINAL


Sv: SEMIFINAL
Huge: Hjalmarsson åker in i Felix som störs samtidigt som Dahlin skjuter från blå. Läs regel 151. Den är tydlig.

Två minuter på PaW. Två minuter på Hjalmarsson. Inga konstigheter. Bara domarna som krånglar till det...

Sv: SEMIFINAL
Ingen Bertilsson ikväll då! Tack ska ni ha domarjävlar, Stålbergjävel och situationsrumsjävlar!

Sv: SEMIFINAL
Huge: Framför allt är jg utanför målområdet

Sv: SEMIFINAL
mattiask: Hjalmarssons "pååkning" är ju inget att diskutera, det är ju knappt nån kontakt mellan de båda. Helt rätt att fria i det läget.
I princip ingen större skillnad mot när PaW åker in i Felix, där handlar det mer om dålig bedömning från domarnas sida. Dels pga att krocken inte är speciellt hård och framförallt pga att Gustafsson spelar över och därmed hjälper domarna att ta en klassisk hemmaplansutvisning sas för bortalaget.
Ungefär lika dålig fingertoppskänsla där som när man blåste för felaktig handstoppning på Kilas.
Sen är frågan hur klumpigt det är av PaW att ge sig in i den situationen?
Han står felvänd och försöker ta emot ett pass med ryggen mot målet. Samtidigt får han en lätt dutt av deras spelare, som i sin tur förstärker krocken sas.
Nä, lika dåligt som dom bedömer den situationen, lika bra bedömer dom den andra med Hjalmarsson och Felix.

Sv: SEMIFINAL
{7800}: Bäckström tror på final! :)

Sv: SEMIFINAL
Vilken flyt vi har i slutspelet ändå...

Hela säsongen var målvakterna ett jätteproblem, slutspelet börjar och Rautio kliver upp och spelar fantastiskt, alla blir jätteglada givetvis att något faller på plats för en gångs skull, sen blir han sjuk och borta en hel matchserie och vi är tillbaka med dåliga målvakter.

Berra-grejen behöver vi inte prata om, även om jag inte räknar in den under kategorin "oflyt" då det var fullt medvetet. Att Stålberg inte ser Berra är ju skitsnack deluxe.

Sv: SEMIFINAL
rafalski: det gick ju vägen senast i Gavlerinken, trots att kilas utvisning för felaktig handstoppning höll på att avgöra matchen.... bp är så viktigt för Brynäs i den här matchserien.

Sv: SEMIFINAL
Zappaholic: Nu blev man ju ännu mer irriterad. Trodde FHCs mål godkändes för att kontrakten var utanför målgården. Men det spelar alltså ingen roll. Fyfan vilka pajasdomare SHL har...

Sv: SEMIFINAL
Ikväll ska det avgöras, kan ett sargat Brynäs resa sig ännu en gång? Jag har mina tvivel men laget har tidigare visat en bra moral.

Sandström måste komma upp och stå på huvudet.

Sv: SEMIFINAL
mattiask: Så man får åka på en målvakt lite grann? Står det så i din regelbok?

Låt oss se vad regel 151 i riktiga regelboken säger om interference av målvakten:

"En utespelare som på något sätt hindrar målvakten från att återvända till sitt målområde, eller som åker in i målvakten när denne är utanför sitt målområde, ska ådömas mindre straffet."

Hjalmarsson åker in i Felix. Gillar alltid dina nyanserade inlägg, men denna gång har du fel.

Sv: SEMIFINAL
tjugo8:
Mycket märkligt om så skulle vara fallet.
Visst, Rautio blev säkert irriterad om det inte fanns någon sjukdomsbild eller skada inblandad å det ska han bli. För egen del hade jag också hellre sett att Rautio stått kvar om han var frisk.

Men schism, nej, där måste man vara rejält ute och cykla. Det är ju professionella idrottsmän det handlar om. Skulle det, mot all förmodan, finnas en schism av den anledningen ska kontraktet definitivt brytas, å de nu direkt.

Sv: SEMIFINAL
tjugo8: Går ju att ha olika åsikter om det var rätt att byta ut honom, men oavsett vilket är det någonting som en spelare på elitnivå måste kunna hantera.

Sv: SEMIFINAL
{5915}:
Sjödin får frågor i gd om spekulationer om schism mellan Rautio o ledningen

Jag tycker han felaktigt togs ur målet i Gbg

Sv: SEMIFINAL
mattiask: "i min regelbok"

All respekt för den med det intressanta bör ju vara den riktiga regelboken. När den har tolkats under säsongen har domarna valt utvisning/bortdömt mål i normalfallet när målvakten störts. Dvs. Westerholm följde normalfallet, det gjorde inte frölundaspelarens touch.

Sv: SEMIFINAL
Forsberg 1978:

GAME DAY! 710 km

GÖR MÅL BRYNÄS!

BERTIL, OH MY BERTIL...!

Sv: SEMIFINAL
Peja: Snacka om moment 22...."Fuska" genom att spela över eller få ett mål i baken! Heder åt Felix från mig som gillar ärligt spel 😇. Har för mig jag sett någon skoja till namnet Fusklunda....

Sv: SEMIFINAL
mattiask: Du skrev så här: "Om vi struntar i PaWs situation då jag minns den som att han kör in i JG ganska klart varpå Frölunda-spelarna reagerar ganska kraftigt, och det gör dom väl knappast om han backar in lite grann?"

Det jag menar är att perceptionen av situationen blir kraftigt påverkad av att Gustafsson förstärker något oerhört. Påkörningen ser mycket värre ut än vad den är och Frölunda-spelarna reagerar mer än normalt på grund av hans skådespeleri. Därför blir du lurad av Gustafsson, precis som domaren också blir.
OM Felix hade kastat sig och förstärkt den situationen lika mycket hade Hjalmarssons "pååkning" också uppfattats som mycket hårdare än vad den var och Brynäs-spelarna hade säkerligen reagerat mer om Felix hade legat och vridit sig i plågor efteråt.
Nu valde den mer orutinerade Felix att INTE förstärka situationen, vilket kostade ett baklängesmål istället för ett powerplay.

Sv: SEMIFINAL
mattiask: Om det är två olika situationer så är det ännu värre va? Även om Brynäs slapp ytterligare, den du då pekar på, utvisning så visar det på den extrema inkonsekvensen hos domarna, om så även för samma lag

Sv: SEMIFINAL
Peja: Kan du ta fram att jag någon gång sagt att Gustafsson har eller inte har haft ett skådespeleri? Har jag sagt att JG reagerar kraftigt?
Nej.. Du måste läsa vad jag skriver. Jag säger det att av vad jag minns så upplevde jag att PaW åker in mot målvakten alldeles för hårt och på så sätt åker på JG.
Men som jag sa tidigare, jag kan ha fel. Jag skulle vilja se en bra reprisbild för att bilda mig en klarare uppfattning.
Men jag har aldrig sagt att JG inte förstäker, eller inte spelar över osv.
Men det tar trots allt inte bort det faktum att jag när situationen hände tyckte det var jävligt klumpigt gjort av PaW att ge Frölunda chansen till ett PP med en så korkad utvisning.

Sv: SEMIFINAL
mattiask: Du har nog blivit lurad av Gustafssons skådespeleri. Orsaken till att Frölunda-spelarna reagerar kraftigt och att Westerholms pååkning förefaller vara så kraftfull beror ju på det enorma skådespeleriet från Gustafssons sida. Man kan få intrycket av att han råkat ut för en allvarlig skada, men i samma sekund som det stod klart att Westerholm blev utvisad reste han sig snabbt upp och spelade vidare som ingenting hänt.
I samma veva som Westerholm visades ut var det tydligt att Gustafssons hade förstärkt situationen något oerhört, då borde domaren självklart ha gjort det enda rätta och även tagit ut Gustafsson för diving.
Nu blev det istället så att Gustafsson tjänade på att förstärka, så det kommer han nog att fortsätta med.

Sv: SEMIFINAL
Zappaholic: Om vi struntar i PaWs situation då jag minns den som att han kör in i JG ganska klart varpå Frölunda-spelarna reagerar ganska kraftigt, och det gör dom väl knappast om han backar in lite grann?
Däremot Hjalmarsson på Sandström. Nej, jag tycker absolut inte att detta är utvisning. Sandström är utanför sitt målområde samtidigt som de touchar varandra ganska lite. I min regelbok ska det till en mycket mer kraftfull pååkning för att det ska leda till utvisning. Tittade på reprisen nu igen, och jag tycker inte att Felix blir störd och kommer ur läge speciellt mycket. I princip ingenting.
Om en Brynäsare hade åkt på en utvisning på exakt samma sak som Hjalmarsson hade jag tyckt det var riktigt illa. Men som sagt, jag upplever inte alls PaWs och Hjalmarssons på samma sätt.
Min första tanke när PaWs hände var att det var solklar utvisning då vad jag minns att han kör på JG ganska klart.

Sv: SEMIFINAL
mattiask: Fast det vete katten om du minns den situationen rätt? JG går utanför sitt målområde, PaW ser ju inte JG eftersom han har ryggen mot målet och åker baklänges, inte speciellt kraftfullt, in i JG. Två minuters utvisning.

Hjalmarsson åker in i Felix, inte speciellt kraftfullt, vilket gör att Felix blir störd och fhc gör mål.

PaW:s avsikt kan ju inte vara att åka in i JG. Hjalmarssons avsikt var inte att åka in i Felix. Men en situation ger en tvåa och den andra ger ett mål.

Detta finner du konsekvent?

Sv: SEMIFINAL
mattiask: Mörkligt

Sv: SEMIFINAL
Inkazar: Nej det jag pratar om hände nu i 4-0 förlusten i match 5. I Göteborg.
PaW åker vad jag kan minnas (kan minnas fel) att PaW ganska tydligt kör på JG. Ganska kraftfullt. Det tycker jag definitivt inte att Hjalmarssons på Felix är.

Sv: SEMIFINAL
Inkazar: Det har du rätt, fast ska jag vara petig så var det match fem men det var ju den du menade!

Sv: SEMIFINAL
mattiask: det som Zappa pratar om hände i Match 6. Det du pratar om hände väl i match 1 redan?

Sv: SEMIFINAL
bradberry:
Vi tar ju såna där monsterelaka handstoppsutvisningar och kör tolkning bakom Frölundait som en sämre cykelskyttesoldat på repövning och släpper in mål på straffen.

Bröstvärmare. Gärna i kombination med tykna kommentarer.
Hårt.

#stormenkommer

Sv: SEMIFINAL
Lunkan: Precis he, he...skall se den filmen igen snart...nu skall jag se The Miracle när USA vann OS 1980 mot Sovjet och sen lite filmer jag har med "Hockeyhits" från NHL med grymma tacklingar o smällar hehe...

Sv: SEMIFINAL
Zappaholic: Då pratar vi nog inte om samma situation, för den situationen där jag minns att PaW blev utvisad så backade han inte på målvakten - han körde på honom i princip. Så då är det inte samma situation!

Sv: SEMIFINAL
Leonardo: aint got time to bleed

Sv: SEMIFINAL
Auchinleck: Mikael Nord och skådespelaren Jesse Ventura har vissa likheter (från filmen Rovdjuret 1987) hehe...
Uppladdat:

500x0-nord.jpg

500x0-1987_predator_011.jpg


Sv: SEMIFINAL
Vuollerim: Sanny verkar ha fastnat i ett "varför"...

Vi får helt enkelt visa varför och tvåla till Frölunda ordentligt imorgon. Jag tror inte vi kommer att vika ner oss.

Sv: SEMIFINAL
Leonardo:
Spot on.

Sv: SEMIFINAL
Auchinleck: Ja de spelar elakt, vilket man såklart ska göra i slutspel. Tyvärr är de långt mer elaka än oss. Det är då utvisningsstatistiken blir intressant...

Sv: SEMIFINAL
Auchinleck: dom som går vidare i ett slutspel är dom som gör dessa saker på rätt sätt. Dom gör saker som är fula men åker inte ut. Det är en konst i sig.

Sv: SEMIFINAL
bradberry:

Spelar Frölunda elakt...?
Va fan... = )

Gäller att vara cool nu.
Släpp orättvissargen.


#stormenkommer

Sv: SEMIFINAL
{munkas + Vuollerim}:
Om BZ skulle gå loss offentligt (eller nån annan i Brynäs för den delen) ang världens orättvisor så är ju chanserna till fokus på den egna prestationen i morgon som bortblåst...

Det handlar enbart om att göra fler mål än motståndaren. Och hur det skall gå till.

Snälla pojkar spelar inte hem nån pokal.
Att det smäller extra på de ledande spelarna i Frölunda tar jag för givet... men som en del i planen att vinna matchen.
Tyvärr saknar vi några biffiga nr 28 i laget för att kunna lösa den uppgiften fullt ut.
Våra grisar har begränsningar i skridskoåkningen och det är inte någon merit i rollen som powerforward.

"Pannben framåt"...

"Strength and honor", som Russel Crowe skulle ha sagt.

Eller helt enkelt:

#stormenkommer

Känns inte vibbarna från Nr 28 där...?
= )

Sv: SEMIFINAL
Vuollerim: Bra inlägg! Skriver under på allt och har haft samma tankar. Börjar fundera om jag själv blivit extra onyanserad och subjektiv...men kommit fram till att jag aldrig varit med om något liknande. Att känna sig negativt förfördelad av domarna i enstaka matcher är ju vanligt men i en hel semifinalserie...? Brynäs har fått väldigt märkliga utvisningar mot sig, särskilt i känsliga slutskeden i matcherna. Detta samtidigt som Frölunda kommer undan med extremt fula tilltag... Att vi har 25-16 i tvåminutare på dessa 5 matcher är ju underligt då det är Frölunda som spelar mest elakt och försöker neutralisera våra offensiva spetskrafter med tveksamma metoder...

Sv: SEMIFINAL
Vuollerim: Håller med. Det är obehagligt tyst angående alla tveksamma utvisningar, ojusta tacklingar m.m. Inte ens nån krönikör som vill gå mot strömmen i jakt på lite klick?? Det är så jävla irriterande! Förstår inte att en sån som BZ kan knipa käft heller, måste vara väldigt svårt för honom. Imorgon vill jag se lite jävla tjuvnyp där ute på isen. Det ska kännas lite lätt hotfullt för bortalaget och domarjävlarna.

Sv: SEMIFINAL
KalleTeodor:
Ja, vad ska man säga.
Tankar/grubblerier som idag har gjort att fokus på jobbet varit svårt:
- över 20 minuters skillnad i pp,
- laget som hade näst mest utvisningar i serien har nu sjukt många färre i semin än det lag som kom 11:a i utvisningsligan
- FHC:s utstuderade jakt på Gunde, Jensen och Bertil utan åtgärder
- Total nonchalans av alla, utom detta forum, av något jag själv bedömde som en solklar huvudtackling. Disciplinnämnden tar inte upp ärendet.
- Märkliga utvisningar som drabbat BIF (Handstopp bl a)
- cmore - studions oförmåga att analysera och se den snedfördelning i bedömningar jag ser
- cmore - studions hejarklackmaner för FHC

Jag börjar på allvar tro att det ligger någon form av korruption bakom semin...
Det är då jag börjar ifrågasätta mig själv och min egen objektivitet för det kan ju bara inte vara möjligt? Eller kan det?

- Borde inte Sanny åtminstone beklagat sig över huvudtacklingen, han har ju tom protesterat mot situationer han sett på läktaren under säsongen.
- Wikegård brukar normalt yla för att vara tvärt emot övriga i studion men inte ens det..

Nej, de ä nog så att de är jag som i min iver att slå ut FHC tappat all sans och balans.

Måtte de bli seger i morgon, kom igen Brynäs!

Sv: SEMIFINAL
{7720}: Ska man förresten förstå det som att Stålberg klarar sig från avstängning? Märkligt i såna fall. Tycker att domarna åtminstone borde anmält det....

Sv: SEMIFINAL
mk: verkar inte så va. Synd

Sv: SEMIFINAL
{7510}: En viktig skillnad!

Sv: SEMIFINAL
Zappaholic: Skillnaden är ju att JG ser ut att dö. Sandström ser ut att släppa in en puck.

Sv: SEMIFINAL
mattiask: nä har ingen länk. Men jag reagerade live när domaren tog tvåan. Sen kollade jag på reprisen och där ser man att JG är utanför.

Två likadana situationer. Två olika bedömningar.

Sv: SEMIFINAL
mattiask: Situationen när W backar är jg utanför målområdet, jag kan inte reglerna men ser det som en mycket konstig utvisning

Sv: SEMIFINAL
mattiask: Blev Westerholm utvisad mer än en gång för att köra på målvakten?

Sv: SEMIFINAL
Zappaholic: Har du någon länk till situationen du pratar om? För vad jag kan minnas av den situation jag ser framför mig så har JG antingen precis räddat ett skott alternativt blockerat pucken och då kommer PaW på ett ganska bryskt sätt och kör över JG. Men som sagt, kan ju vara olika situationer vi pratar om.

Sv: SEMIFINAL
Bratwursten :
Garanterat att ha fart tilll back check och därmed dra ner farten genom mittzon
Möjliggör säkert också t spelvändning runt egen zon för kontring vilket sällan orkas med om du gjort 2 ggr planlängd o tacklats o slagit stopp halvvägs

Och truppen har ju byggts utefter den filosofin, får se om Rogga ändrar nått

Sv: SEMIFINAL
mattiask: Men JG är ju utanför sitt målområde han också. Så vad är skillnaden menar du?

« · 1819927 · »