Zzz: Kiiskinen, vad vet vi om honom? Finländare med större meriter har misslyckats i Sverige.
Nick Johnson,nån som ens sett han spela ? Är han lika bra som de flesta tyckte Brett Sterling skulle vara ?
Lundh,bra tvävägsforward. Har ännu inte leveretat nåt särskilt i poängväg.
Lajunen,se Lundh.
Rosén, mannen som gör 15 bra matcher per säsong och som aldrig kommer komma i närheten av det han gjorde i AIK.
Rakhahani,bra forward absolut
Lakers har en helt ok/bra forwardsbesättning,jag tror bara att Brynäs har en likvärdig.
Vänder mig helt enkelt emot att Växjö skulle vara solklara guldfavoriter eller vad någon skrev. Därmed inte sagt att de inte blir bra.
Konstigt ? Nä.
Davey_22: Tycker inte deras forwadsbesättning är så illa på papperet. Nick Johnson, Kiiskinen, Lajunen, Lundh, Rakhashani oh Rosén är ju rätt skapliga forwards. Som Peja säger, vilka har bättre uppsättning?
Men papperet är en sak. Men just nu håller jag dom som favoriter. Tror Brynäs har goda möjligheter att knipa en topp sex placering.
Zzz: Växjö blir nog topplag, de ser ut att ha en ganska komplett backbesättning och en stabil målvakt.
Men deras forwards tycker jag inte ser jätteskrämmande ut precis.
Teemu Laakso till Växjö. Dom ser riktigt starka ut, känns som storfavorit till guldet nästa säsong. Ta en titt på deras trupp, dom måste ha SHL:s högsta lönebudget.
mattiaskarlgren & Tommy:
Vi får väl se var han står idag innan vi sörjer...
Gillade han som fan när han var här
Men minns slutspelet när han, Dacke, Eero chokade helt o var usla, sämst när det gällde...
Dessutom hade han väl lite anlag att bli lite "chipsig"...
sundlövs sista trupp ser sannerligen spännande ut, det som saknas är en Oh Ah men sådana spelare kan inte värvas för pengar.
Peja: Systemet med lönegaranti är bra och viktigt men som med all annan offentligfinansierad verksamhet slösas hundratals miljoner bort varje år pga slarv, inkompetens och fiffel.
Lars Beckman som upprördes av miljonen till Brynäs sitter i riksdagen men jag har aldrig hört honom gå i taket för att den statliga lönegarantin missbrukas. Snacka om att sila mygg.
Peja: Skattepengar till elitsatsande förening som dessutom går med vinst! Var är den politiska debatten i de folkvalda församlingarna? I Gävle blev det ju ett jävla ramaskri när Brynäs skulle få pengar. Ynkligt hyckleri! Samma politiker som av taktiska skäl låtsas upprörda av en miljon till Brynäs, kan utan några skrupler fatta beslut om miljardbelopp till vilken låssasverksamhet som helst bara nån annan betalar.
Se till att straffa Brynäshatarna i valet i höst.
MR Bif:
Har du bevis på att våran ekonomi är smutsig?
Vad jag vet har vi gjort rätt för oss och redovisat ett plusresultat på 8 miljoner. Varför skulle han floppa? Hans +/- är inte det bästa men det var ingen spelare i laget som hade sådär överdrivet bra +/- statistik.
Själv är jag försiktig med att hissa eller dissa innan jag sett några matcher med honom.
Clarence:
Har du mest problem m kvaliteten på Brynäs trupp eller tidpunkten för när den "spikas"?
Iom att du säkert är en tävlingsmänniska så kan jag svara åt dig, du vill byta till Lifs trupp
Visst, många juniorer har idag fått kontrakt.
Men alla dom kommer väl inte gå rätt in i A-laget?
Vi har 12 forwards + Brodecki och Lindblom.
Vi har 6 backar + Nörstebö och Westlund.
Vi har en målvakt + Jonas Johansson.
Brynäs brukar spela med fyra kedjor och 3 backpar och en målvakt. Det gör ju att dessa juniorer som fått kontrakt till en början kommer stå utanför laget OM dom inte är tillräckligt bra att dom petar någon av dom andra.
Tanken är att dessa killar ska träna med A-laget, fylla ut vid skador och förhoppningsvis utvecklas så mycket att dom tar en plats.
Nörstebö, Westlund, Brodecki och Johansson är alla fyra född 1995 vilket innebär att dom gick ut gymnasiet i våras. Att dom får kontrakt är för att dom inte har någon inkomst efter studierna. Att bedriva elitidrott och behöva jobba är väldigt jobbigt, så klart dom får en summa så dom kan leva på ishockey. Lindblom har ett år kvar på gymnasiet och "behövde" inte få ett kontrakt men anses vara en sån stor talang att man vill knyta upp honom på tre år. Han kanske fått erbjudan utifrån? Kanske funderade på Juniorhockey i USA eller College?
Angående Djoos. Att utveckla juniorer var det som tog oss till vårt senaste guld. Att utveckla juniorer är en stor del av Skellefteås framgångar. Djoos är en intressant back som är ung och redan fått ansvar i PP. Att han själv ska ersätta Gunderson är intre troligt, men han ska ändå ersätta Gunderson roll. Detta för att utvecklas som back och för att täcka upp en del av Gundersons poäng. Sundlöv har sagt i intervjuer att nästa säsongs lag inte kommer ha lika stort fokus på att EN back ska producera. Eklund och Kilström är båda två offensiva kapabla, Kilström lär väl göra fler en 1 mål (som han gjorde i fjol) om han får lite PP tid, Eklund lär nog göra fler poäng än exemplevis Persson som han ska ersätta?
Jag tycker också att PP förra säsongen kretsade alldelles för mycket kring Gunderson, om vi jämför med Guldåret när vi hade Silfverberg som hot också eller året efter när Lindholm gjorde 8 pp-mål från sin position bakom målet. Djoos kommer absolut göra fler än 13 poäng nästa säsong som första PP back, (ca 20-25) och övriga laget kommer också TROLIGTVIS öka på sin poängproduktion i PP. Visst det är ett vågspel men marknaden ser ut som den gör och det är ändå ett BRA alternativ.
Ser man till hela truppen tycker faktiskt jag att Brynäs förbättrat sig från ifjol när alla andra lag försämrat sig. Vi kanske inte värvar spelare på den nivån vi kanske hoppas men ser man till SHL mått mätt ligger vi absolut i toppen.
Många juniorer? Nästa eller nästnästa säsong ska 97orna ha kontrakt, lär ju blir 5-6st till. Vi får se, men jag är hitills positiv till lagbygget både internt och mot konkurrenter.
Det jag vill re-make av PR, marknadsföring och Event från Brynäs!