Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Detta är centrarna de har enligt EP nu:
Arvid Costmar
Anton Frondell
Marcus Krüger
Ludvig Rensfeldt
Och sen har de väl Josefson om han är redo också. Det känns ju inte som en centersida som skrämmer många.
Detta verkar vara hur DIF-supportrar (i deras forum) förväntar sig att det kan se ut på ett ungefär.
Snively - ny - Ylönen
Eklund - Josefsson - Frondell
Klasen - Krüger - Costmar
Grewe - Rensfeldt - Blomgren
Om man då tar bort "ny" och flyttar upp "alla" ett steg och räknar bort Josefsson ser det snabbt väldigt väldigt tunt ut. Det är ju inte mycket SHL-rutin som finns i laget när man jämför med andra lag (Josefssons 200 matcher borträknade här då han inte är med på EP än). Djurgården har 2234 SHL-matcher i laget. Näst sist på den listan är HV och de har 2915. Så även med Josefson ligger de 500 matcher lägre. Vissa andra lag ligger på över 4000 (Färjestad) och vissa ligger närmare 5000 (Frölunda).
Sen har DIF många fler NHL-matcher än HV, det är ingen hemlighet. Men jag tror det är viktigt med mycket SHL-rutin i laget också för att lyckas bra när man går upp (det finns säkert undantag, det är bara en känsla från mig). Förra säsongen hade Brynäs som jämförelse 3618 SHL-matcher i laget.
Edit: Och med räknar bort Josefson menar jag bara att han än så länge är ett osäkert kort. Ingen mer värdering i det.