1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 773536 inlägg · 7967 ämnen
3015084 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
brunkaren:
Peta Kinnvall? Vafan röker du?

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Det är såklart lättare att smälta förluster och mediokra säsonger om man är likgiltig och måttligt investerad i hockeyn och Brynäs.
Ungefär som en annan känner för landslaget i fotboll.

Sv: A proposito de nada
aqqas: Brynäs fick en rad felaktiga utvisningar efter Hellqvists domarutspel efter match 3. I match 4 inledde starkt, fick inte utdelning men fick helt plötsligt en felaktig utvisning ur ingenting och Växjö gjorde 1-0 i efterföljande powerplay. Brynäs urusla boxplay och målvaktsspel gör tyvärr att konsekvenserna blir stora när man åker på utvisningar.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Dito, såg en rolig film istället då utgången var given. Mycket bättre för själen.
Framöver då? JA har svårt att ta tuffa men nödvändiga beslut så jag tror inte på någon större förändring.
Förlängningen av Bertil var första misstaget. Att rykten går om förlängning av Witkowski får en att nästan tappa hoppet.
Finns väl en stor risk att JA lämnar en nyckelroll ledig alltför länge i avvaktan på Bäckis beslut (som lär bli tack, men nej tack) på samma sätt som han gjorde för Söderström. Hoppas JA lärt sig något av den missen.
För att summera säsongen. Ett stort steg bakåt.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Härligt! Nu blev jag glad igen! Vilken dundersäsong vi gjorde plötsligt!

Sv: A proposito de nada
ellis: Räknas mer för vem? För dig uppenbarligen. De ryker i nästa runda och då får du försöka gå vidare du med 😉

Sv: A proposito de nada
Qvarre: Växjö HC är en vinnarförening. Det räknas mer än vad du tycker, vet du.

Sv: A proposito de nada
brunkaren:
Billig tredjelina, kostar mer än de flesta lags förstafemma.

Sv: A proposito de nada
Tack för denna säsong, får ändå godkänt i mina böcker.
Prio 1 & 2 inför nästa säsong är att värva en riktigt duktig målvakt, kosta vad det kosta vill.
Jag hoppas att Växjö åker ur i semin då de är en direkt fara för sporten med deras trista hockey, vem fan vill titta på den typen av "hockey"?

Sv: A proposito de nada
Sportnisse: Självkritik är inte Alcéns grej ..var väl bara otur å andras fel när han byggde laget hela vägen ner i as .

Sv: A proposito de nada
Jugge: Alcen är ju i alla fall extremt nöjd både med lagbygget och Bäckis!

3015084 · »