KVART2014: Brynäs IF–Färjestads BK
Nej, men Brynäs som förening är också ganska griniga och håller också käft ganska mycket...
Men rent objektivt betraktat förstår jag inte varför så många gnäller på Brynäs publiksiffror. Den här säsongen kom man 7:a i publikligan. Gävle är Sveriges 13:e största stad. De klubbarna som kommer från städer av Gävles storlek ligger på samma nivå vad gäller publiksiffror, eller under. Gräset är alltså inte grönare på andra sidan... Beträffande ditt kära Stockholm så kom ju AIK sist hela säsongens publikliga trots att de har hur många fans som helst.
Det som talar mot en värvning av bröderna Westerholm är att lag som Frölunda och Färjestad också borde vara intresserade. Fixar Sundlöv den värvningen känns det som att Brynäs klättrat några steg i näringskedjan.
Peja: Så det är Brynäs fel att alla gävlebor är griniga och håller käft när de går på hockey?
tjugo8:Saken är väl att de som köper biljetter där inte alls är aktiva, utan är lika tysta som resten av sittplats publiken. Iden är mycket bra, men kommer aldrig funka med den sittplats vi har i Gävle.
Förhoppningsvis kan den funka bättre i slutspelet, men känns tveksamt..
Brynäslegenden:
Vilket är ditt problem m Aktiv sittplats?
Tar med min brorson o sitter där på söndag, 150 pix per biljett...för arvet vidare...
Jajjen: Glöm fullsatt! Av tradition har Bif dålig siffra första kvartsfinalen. Själv ser jag den som den näst intressantaste matchen i matchserien.(efter den sista...) Är självklart på plats!
Tips: Mellan 5 800- 6 400.
Brynäslegenden: Inte bra om det inte blir fullsatt. Många hål i budgeten som ska repareras nu under slutspelet. Nästa års satsning hänger på det. Vad prioriterar 90.000 gävlebor på en söndag kl. 17.00? Jag vet vad jag och åtskilliga andra stockholmare prioriterar.
mattiaskarlgren: Stor rink ger utrymme för skridskoåkning och teknik. Liten rink innebär att tröga otekniska spelare kan ”stå i vägen” för lirarna. Att hockeyn i NHL är bäst, trots liten rink, beror enbart på att de bästa spelarna finns där. Och i takt med att NHL har försökt anamma den europeiska spelstilen har också ishockeyn blivit lite roligare där borta. Skulle lirarna i NHL få spela på stor rink skulle hockeyn revolutioneras och kunna bli lika sevärd som den gamla rysshockeyn. Och tvärtom, skulle man stoppa in lirare som Järnkrok och Klasen i en liten rink med motståndare som Rahimi, Jämtin, Ledin m.fl. skulle SHL bli en köttkvarn, MMA light.
Redigerad kommentar
Carl Lejonkräk: Ja det är en kanonlösning om man gör det ordentligt men just nu är det ingen struktur och då blir det inte bra heller.
Stämmer det att Sundlöv värvat bröderna Westerholm är det ju fan en prestigevärvning. De måste ju vara rätt ordentligt eftertraktade av SHL-lag med större plånböcker ?
Mycket kul att Sweatt förlänger. 29 poäng är helt ok/bra,han spelar osjälviskt och laglojalt och jag vet att många som kanske inte ser så mycket hockey ofta fastnar för just Bill'spelstil när de tittar. Det är ju positivt.
(Fel tråd, sorry !)
Redigerad kommentar
li bättre och bättre.
Djoos inte med på träningen
Brodin av och Glenn efter. såg inte helt bra ut
ILLA!
Utan Djoos har vi ingen pp-back, Kilas tveksam o Bertil var medioker på den platsen...
Tycker det lutar åt att sätta en forward där isf...Scott, Ollas kanske...
Biljetthanteringen till gavlerinken allmänt är ju ett skämt, skitdåligt med platser när man skall boka, men sen när man kommer upp är det ju tomt på dom platserna.
Finns även Död Sittplats undrar man...
Huss: Ser inte alls bra ut på hemsidan. Tror på knappt 6000 på söndag.
Levande Sittplats är förövrigt ett skämt.
Hoppas att folk går man ur huse för nu gäller det!
Brynäsgubbe:
Biljetter införskaffat t denna söndag o lördag i Karlstad, klart sedan...
Kim Lundgren @kilu88 4 tim
Ändringar i 2 av 3 backpar
Bertil - Djoos Kilas - Jacobsson Sunken - Löf Persson-Westlund
Gilla!
Lite varning på Kilas o Jacob, de var jävligt svajiga i höstas...Hoppas Jacob har tagit petningen till sig o spelar enklare o snabbare o inte letar big hits så förbannat...Men hans muskler behövs verkligen i slutspelet...
Brynäs har varit extremt skadedrabbat den här säsongen.
Och dråpslaget kom i den näst sista omgången när backstjärnan Ryan Gunderson fick en tackling som tog så illa att han missar resten av säsongen.
Därför kommer nu, för en gångs skull, en välkommen skadenyhet för Gävleklubben: Simon Bertilsson är av allt att döma redo för spel i söndagens första kvartsfinal.
Han har börjat träna för fullt sedan han flög in i sargen i en match mot Frölunda och drog på sig en skada som gjort att han missat de två senaste matcherna.
Vad gäller långtidsskadade Sebastian Lauritzen är mycket fortfarande oklart, men det är ingen som stängt dörren för fortsatt spel den här säsongen. Klart är i alla fall att han inte finns med när SM-kvartsfinalen mot Färjestad inleds på söndag.
/Linus Norberg
Jag ser oss som favoriter men är inte alls övertygad om avancemang. Känner mig osäker på hur spelare som Scott och Sweatt kommer leverera i play off. Dock så var ju Scott grym i AHL slutspelet förra året så vi får väl hoppas att det sitter i.
Mittzon:
Nu
Fått länk mailat t mig, alt går du in på mina sidor på brynas.se
micke: Jag har ingen insyn så jag kan inte bedöma rykten om att han är klar för Jokerit eller inte, men det brykar finnas fok som vet sånt tidigt och det är väl inte helt otroligt att han försvinner efter prestationerna hos oss.
Tufft att hitta ersättare i så fall...
Intressant dock vad Sundlöv menade då han uttryckte sig som att Gunde inte kommer tillbaka mer den här säsongen... Felsägning, förhoppning om att Gunde kommer tillbaka om några år, eller en antydan om att han KAN stanna?
Peja: Du missar min poäng helt. Brynäs förtjänar betydligt bättre publiksiffror än lag som FBK, Modo och LIF. Finns knappast nåt lag som har mer stöd på hemmaplan från inresta supportrar. Därför är det relevant att visa på hur stort stödet är på bortaplan. Vi går också på matcherna i Gävle. Ofta. Gick gävlebor i samma utsträckning som Karlstadsborna gör, skullle vi vara bäst i pblikligan. Också.
Stockholmarna går på hockey i Gävle.