1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778620 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1118054

Sv: Ingenmansland 2009
arnio: Slutspelchansen ser allt mindre ut. Laget har bit för bit eroderat under säsongens gång. Det kostar på att spela det spel som Brynäs praktiserar, med en strikt defensiv som kräver sin tribut i uddlös offensiv och trötta spelare.

Årets ES är hård och jämn; det ser ut att krävas runt 77 poäng för att nå slutspel, vilket är en hög summa i sammanhanget. KS bör man undvika på 72 poäng (även det rekordhögt). Om laget inte rasar ihop fullständigt bör vi klara att spela hem 9 poäng på resterande 10 matcher (5 hemma och 5 borta).

Förresten, vad har vårt uddlösa gäng i ett slutspel att göra förutom att generera pengar till klubbkassan???

Svarskommentarer

Sv: Ingenmansland 2009
JanT: Ja, årets ES går inte av för hackor. Samtliga lag utom SSK har ju fortfarande chansen på slutspel. Att vi skulle befinna oss i den här situationen hade ingen trott, framförallt inte alla gamnackade skitkastande gnällkärringar härinne som innan säsongen ansåg att allt utom KS vore en bonus.
Och nu sitter man och gnäller över läget.
Visst är det underbart, så säg....

Annars en ny tung förlust, minst lika jobbig som den senast mot Djurgården.
Små marginaler igen och vi skapar väl ändå tillräckligt för att kunna vinna en sån här match.
Men det är som vanligt när Modo kommer hit: dom spelar strikt och disciplinerad bortahockey och är väl det bästa laget i ES att spela på resultat, när dom är på humör.
Vi å andra sidan har som vanligt mkt puck och för mestadels spelet, men ofta endast skenbart.
Som du är inne på: det sliter i längden att ha 2 ordinarie centrar borta, och framförallt Lind saknas i PP. Där tappar vi mkt i form av "enkla" mål, då vi nu i stället får slita för varje PP-mål.
Ska nästan bli skönt att spela ett par bortamatcher, då det spelet för tillfället passar vårt material bättre.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Peja: Att Brynäs kommer att "tappa i stort sett alla tongivande spelare inom 1-2 år eftersom nästan alla kommer att ha lagt av då" var väl en extrem överdrift men var kanske inte meningen att ta bokstavligt. För all för all del ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)