Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Ett målande exempel är Granströms inbrytning när det fortfarande står 0-0.
Han får pucken snett bakom deras kasse och oantastad masar han sig makligt in framför mål och avslutar lamt med att fösa pucken i bröstet på Liv.
I såna lägen måste man vara mkt mer bestämd och resolut.
Jämförde med FBK-matchen när dom tar ledningen med 2-1: målskytten petar upp klubban på en halvsovande SSK-back snett bakom målet, tar pucken och bryter resolut in framför målvakten och skickar in densamma (pucken alltså) genom att agera passare*.....
*Passare:
Hockeyterm myntad av kommentator Lars-Gunnar Björklund under Brynäs storhetstid.
Uttrycket kommer från en match där Tord Lundström likt en passare drar en cirkel med pucken klistrad vid bladet när han bryter in framför kassen och fullbordar cirkeln genom att förpassa pucken i mål.
Ni som är lite äldre vet vad jag menar och övriga som inte ens var födda när det begav sig är bara att beklaga...
:-)