1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778295 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1204106

Sv: A proposito de nada
Brynäs är inte bra så är det bara. Brynäs är inte rika så är det bara.
Det är liksom bara att acceptera och försöka att göra det bästa av situationen.

Att sparka NC, Molin och Hansen tror inte jag är rätt väg att gå.

Sparkas NC så kommer vi att behöva en ny tränare och stå med två tränarlöner. Om vi nu ska sparka honom trots att det kostar en slant så måste vi hitta någon som är både kompetent och tillgänglig.

Ska vi sparka spelare så finns ju tex Hermansson, Sundström som inte bidrar med mycket och Kahnberg som om hans lön kan tas över av någon annan klubb skulle kunna vara ett alternativt sparkoffer.

Eller ska vi bita ihop och knyta händerna i bakfickan och göra det bästa av situationen och lida oss igenom ännu en säsong av tråkigt spelande, defensiv men hårt kämpande Brynäsare som definitivt gör sitt bästa?

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
arnio: "Brynäs är inte bra så är det bara. Brynäs är inte rika så är det bara.
Det är liksom bara att acceptera och försöka att göra det bästa av situationen."

Det är exakt det tänkandet som är anledningen!!

Sv: A proposito de nada
Att sparka Hansen och Molin känns inte direkt relevant. Det är målgörandet som inte stämmer och de är knappast Oves och Hansens fel. Deras uppgift är inte att göra målen så det handlar om något annat.

Det handlar om att våra målgörare inte gör mål och till vis del kanske en smula felcoachning. Men att sparka Molin och Hansen kommer inte lösa problemet.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Peja: han finnen har väl ett par nhl-säsonger i närtid när han producerat bättre än Kempny gjorde i Ahl, är åtta år yngre och har 20 poäng på sista 24 matcherna.

Han kan ju suga ändå men det är rätt högt ställda krav om man inte tycker att han är en klar uppgradering
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)