1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778290 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1204148

Sv: A proposito de nada

Huge: Om du menar att de unga inte orkar med det tempo som är i en ES match så håler jag inte med alls. J20 har mycket högre tempo, det är även mer fysiskt. OK det kanske inte finns så många 100 kilosbjässar inom juniorhockeyn men det smäller ändå.

Att Sälja Hansen och Molin tror jag vore dumt. Att använda dem rätt är nog smartare. Exempelvis kan man bilda en tredjekedja med Dackell Hansen och Molin vars uppgift är att neutralisera motståndets bästa line.

Man kan även blanda lite med de unga killarna. Som det är nu så är Granis/Silfverberg/Sandin inne på väldigt mycket mål bakåt -2, igår. Så den kedjan känns mest akut att förändra.

Mitt förslag:

Rödin Dixon Somervuori
Kahnberg Nordan Lauritzen
Dackell Hansen Silfverberg
Sandin Granis Molin


Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada

GävleLasse: Jag menar att juniorerna ofta inte håller en hel match utan dippar för mkt vilket iofs är rätt så naturligt. Dom är heta och vill mkt och då bränner man lätt mkt energi i början av matcherna, vilket verkade vara fallet med Rödin igår. Säger inte att det alltid är så eller att det är allmängiltigt för alla juniorer men i stort tycker jag det stämmer rätt så bra.

Att sälja Molin och Hansen är inte ens värt att kommentera, så korkat är det resonemanget.

Dackell ska spela i en första eller möjligtvis andrafemma, det visade han igår. Att han dippar emellanåt är fullt naturligt med tanke på den arbetsbelastning han har i stort. Han är vår ledargestalt samtidigt som han är en av våra absolut bästa spelare och då ska han också spela däruppe.
Tycker att CZ gör det bra när han är konsekvent i sitt matchande, vilket gav utdelning igår även om det blev förlust. Det är annars lätt att som tränare drabbas av lite panik i dom här lägena och börja röra om för mkt i femmorna och det är här jag tycker att CZ har sin styrka.
Och nu när Kokko tillkommer samtidigt som Nordan mer och mer börjar hitta rätt så är jag rätt säker på att CZ kommer att försöka öppna upp spelet undan för undan och släppa lite på "defensiven".


Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Peja: han finnen har väl ett par nhl-säsonger i närtid när han producerat bättre än Kempny gjorde i Ahl, är åtta år yngre och har 20 poäng på sista 24 matcherna.

Han kan ju suga ändå men det är rätt högt ställda krav om man inte tycker att han är en klar uppgradering
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)