1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778320 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1204251

Sv: A proposito de nada

sylf: Många av dina floppar har varit helt Ok värvningar om man ser till vad som förväntats av dom, varken riktigt dåliga eller riktigt bra.
Sen är det omöjligt att göra en korrekt bedömning eftersom vi inte vet hur förutsättningarna sett ut vad gäller ekonomi, tillgång på spelare osv.
Man får oftast det man betalar för, grovt räknat.
Dessutom analyserar du med facit i hand vilket känns djävligt oseriöst.
Finns många anledningar till varför spelare man trott på och som på papperet sett ut att vara fullt legitima och bra nyförvärv helt plötsligt inte visar sig uppfylla förväntningarna.
Det kan handla om skador, att spelare underpresterar pga ny miljö, inre och yttre press, osv.
Saker som en sportchef knappast kan lastas för när man sitter med facit i hand, som du gör.


Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Huge: "Saker som en sportchef knappast kan lastas för när man sitter med facit i hand, som du gör."

Självklart sitter jag med facit i hand, hur ska man annars kunna bedöma hans jobb? Det är ju för fan en resultatbaserad verksamhet som bedrivs!

Om du kör fel med bussen, kör över passagerare, slår dom osv, så får du sparken! Inte fan sitter väl SL och väntar 6 år och sen kommer till slutsatsen att du slog dom för att dom förtjänade det, körde fel för att det var fel på GPSén, kör över folk för att du hade ont i gasfoten!

Sv: A proposito de nada
Huge:

Nu var det väl lite så att du öppnade upp debatten lite, med din inte allt för skarpa kommentar:
"En lista över fullt normala upp till mkt lyckade värvningar blir betydligt längre. Varför pekar du på just dom misslyckade värvningarna som trots allt är i minoritet?"

Nu har du allt svart på vitt.. Och du kan inte i all din dumhet vända det till att misslyckade värvningar är en minoritet. Då gör du bara dig själv till åtlöje.

Sv: A proposito de nada
Huge: Nä, du har rätt. Sunklöv har gjort ett kanonjobb!!
Trots att han haft lika mycket pengar, möjligheter att scouta osv, som de flesta mittenlag. Fan, han hade ju råd att ha 34 spelare på lönelistan??

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Ändå anmärkningsvärt om Brynäs tar in två unga tränare med snudd på noll erfarenhet av att vara just tränare. Det finns massvis med duktiga, ambitiösa tränare runtomkring i Hockeysverige som har skaffat sig relevanta ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)