1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778280 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1240886

Sv: MATCHTRÅD - Brynäs-Frölunda Lördag 27 feb
Peja: Okej. Det finns alltså ännu fler svepskäl för att förklara varför gävleborna skiter i att gå på hockey. Börjar likna Stockholms Lokaltrafiks motiveringar till varför tågen aldrig går - vagnfel, signalfel, växelfel, nedriven kontaktledning, sen tågvändning, lövhalka, ishalka, personalbrist, rälsbrott, snö, is, värme, väder, hus, fjäder...

Så här är det. Brynäs har tre hemmamatcher kvar. Med stor sannolikhet landar snittet ungefär på nuvarande snitt, dvs. ca 200 åskådare lägre än budget. Det innebär ca 1 miljon i uteblivna intäkter = 1 miljon mindre till nästa års spelarbudget. Skulle vi dessutom missa slutspel väntar ännu en säsong i trakterna av kvalstrecket. Är det vad Gävle vill ha, så lär dom få det. Fotbollens lokala pop- och charmgäng nr 1 kanske lockar mer?

Svarskommentarer

Sv: MATCHTRÅD - Brynäs-Frölunda Lördag 27 feb
Jajjen: Kanske är du som borde komma in i leken. Gävle är inte New York. 6700 personer är inte en dålig publiksiffra i en stad av Gävles storlek. I Gavlerinken hade det varit fullsatt, men såna som du verkar ju tro att Gävles befolkningsmängd dubblerades i samband med att Gavlerinken blev Läkerol Arena. Och om Brynäs vill jobba med högre publiksiffror borde de lyssna på dessa "svepskäl" som framförs, vilket de delvis gör.

Brynäs har högre publiksnitt än Luleå, Timrå, Skellefteå, Rögle och Södertälje. De som har högre publiksnitt än Brynäs har det av logiska orsaker. Betydligt större städer och/eller betydligt attraktivare produkter som erbjuds i arenan. Om du kan övertala Foppa att gå till Brynäs så lovar jag att publiksnittet stiger. Men du föredrar väl att sitta och gnälla där du nu befinner dig.

Sv: MATCHTRÅD - Brynäs-Frölunda Lördag 27 feb
Jajjen: Jag tycket att publiksiffran var jättebra med tanke på att det var OS på TV samtidigt. För min del så var detta första och enda matchen som jag inte valt att kolla på live utan det blev bandat nu på morgonen.

Förklaringen till förlusten var enkel, brynässpelarna ville inte göra mål på en målvakt med ett brynäsemblem på bröstet.

Nu är det dax att börja ta fram slutspelsformen och det är jag övertygad om attt brynäs kommer att göra....

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: Jag förväntar mig en förstecenter, en spelande topp 1-2 back och en forward för 1-2 kedjan. Det behöver vi. Det har vi råd med. Därför förväntar jag mig att det är just det som kommer att komma in. Annars kommer jag ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)