1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778660 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1276611

Sv: A proposito de nada

Den nya Europaligan.

I så fall lider Brynäs era som en av landets bästa hockeyklubbar mot sitt slut, as we speak.

Vi kan fortsätta spela i nåt som man kan välja kalla Elitserien, men det kommer inte att finnas något "elit" alls över den.

De bästa spelarna i Sverige kommer att spela i Europaligan, där lönerna med all sannolikhet kommer att vara mycket högre än i "den nya Elitserien".

Men är man förvånad att Brynäs Old Timers - organisation inte lyckas få en del av kakan?
Inte då.

Det är bara som vanligt, visionslöst och tvåa på pucken.
Man blir så trött.

  Juniorsatsningen är ett bra försök, men går Europaligan igenom så har den   varit ett slag i luften.

Med tanke på Brynäs starka varumärke måste det finnas allvarliga skäl till att vi blir lämnade utanför.

Redigerad kommentar

Redigerad kommentar


Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
White and gold:

Gästrikland till kvartsfinal i TV-pucken förresten, blev klart nu på förmiddagen.

Grattis, framtida spelare i det nya B-iga Brynäs, hehe.

Sv: A proposito de nada

White and gold: "Men är man förvånad att Brynäs Old Timers - organisation inte lyckas få en del av kakan?
Inte då."

Och hur vet du att man inte gör allt för att få en del av kakan?
Har Brynäs organisation uttryckligen sagt att man inte vill vara med eller är det bara en sedvanlig dysterkvistspekulation från din sida där du utgår ifrån att ledningen förstås är inkompetent och medvetet skulle vilja ställa sig utanför trots att den nya ligan är tänkt att gynna alla lag både ekonomiskt och sportsligt?


Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Peja: Att Brynäs kommer att "tappa i stort sett alla tongivande spelare inom 1-2 år eftersom nästan alla kommer att ha lagt av då" var väl en extrem överdrift men var kanske inte meningen att ta bokstavligt. För all för all del ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)