1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 742318 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1716743

Sv: Kontrakt
{7225}: Hur gör vi om Bertil visar bra form när han kommer tillbaka från sin skada? Sedan verkar det som att han kommer få ordning på sin axel efter denna operation. Andersén har tydligen gjort en liknande operation och den slog mycket väl ut, enligt honom själv.

Ska vi behålla Bertil kommer han givetvis få en lönesänkning. Det måste han själv vara medveten om. Inget annat lag i SHL kommer nog vilja riskera att ge honom ett allt för hög lön med tanke på skadehistoriken.

Varför inte göra en liten chansning? Erbjud honom drygt 100 tusen i månaden. Om han fortfarande är skadeförföljd är det ingen katastrof. Om han blir kvitt skadorna har vi en spelare av hög SHL-klass, med betydligt lägre lön än han förtjänar. Ett riktigt fynd i så fall.

Borde vi inte ha råd med Bertil, Andersén och Salmela i så fall?

Svarskommentarer

Sv: Kontrakt
Skrubben: Jo men vi säger att vi skulle ha Bertil, Anderse'n och Salmela så ryker väl Nörstebö? Jag är tveksam till Bertil på grund av skadorna tyvärr men även Nörstebö börjar ju gå sönder och är ett frågetecken han med. Jag är lite inne på att offra dem båda.