1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778312 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1745855

Sv: A proposito de nada
Peja: Skellefteå är duktiga på att fylla ut laget med duktiga juniorer, men de ledande spelarna/spetskompetensen består ju nästan uteslutande av inköpta spelare utifrån.

Precis så är det ju. Därför förstår jag inte helt kritiken mot BZ och Bulan.
Jag tror nämligen att dom inte vill hamna i läget där det är junisarna/talangerna som ska bära det stora ansvaret. Istället in med fler rutinerade spelare som verkligen vill jobba hårt. Sen om det är gamla BIKare eller Luleå spelare spelar ingen roll för mig bara det är bra spelare. Sedan slussa in junisarna/talangerna i normal takt.

Att sedan några av dem får lämna klubben kan inte hjälpas. Se det som att Brynäs är en arbetsgivare för hela världens hockeyspelare med projekt för varje säsong. Klubben ger kontrakt för en viss tid och spelaren ska klara att slutföra sitt projekt. Fixar han inte det. Då förlängs inte kontraktet. Och bara för att man är fostrad i klubben så ska man inte behandlas annorlunda än spelarna som inte är det.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Yes, skönt nu finns det en ny sportchef att bygga upp hat kring. Hela världen öppnar sig på nytt med nya infallsvinklar att komponera ihop negativa skriverier. Blev lite oroligt ett tag när Sundlöv lämnade, blev ju till och med ett antal positiva kommentarer ang vår fd avskydda sportchef i jämförelse med BZ.
Varför inte lugna sig en smula och se vad som sker nu när BZ för första gången har möjlighet att sätta större prägel på lagbygget.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Catodenäldresspöke13: JA får väl sockra budet?
Eller går han till Godis istället? Återstår att se vilka knäckfrågor som återstår…
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)