1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 779454 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1746918

Sv: silly season 16-17
Tarasov: Har inte tagit definitiv ställning vad jag tycker men det är skillnad på om ett privat företag går in med pengar och köper reklamplats mot att skattebetalarnas pengar hjälper till att driva en hockeyförening.

Svarskommentarer

Sv: silly season 16-17
Zappaholic:
Tänkte mer att det blir gamla enkelt att sponsra via kommunala bolag. Det kommer isf bli det vanliga tjafset om sponsringen skall betraktas som "marknadsmässig" vilket kommer att bli en helt hopplös diskussion.

Lönetak har jag faktiskt inte riktigt förstått varför vissa klubbledare vill ha.... Vuxna människor borde väl kunna sköta ekonomin i ett bolag. Ett annat problem med lönetak blir väl att alla klubbar måste ha samma lönetak, men klubbarnas omsättning skiljer sig åt.

Att fans vill ha det kan jag förstå, man tror att det så blir "klubbarnas skicklighet" som avgör. Antar att tabellen hade sett hyfsat lika ut ändå. Det hade dessutom blivit ett väldigt liv när man inte hade råd att behålla någon egenfostrad spelare får att man inte får in honom under lönetaket.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: har träffat Gällstedt några gånger och som inflyttad Gävlebo ska jag dra en lans för han.
Jag skulle säga tvärtom, trevlig och sympatisk. Det kanske beror på hur man är själv vilket bemötande man får?
Jag är också ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)