1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 739300 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1817493

Sv: SEMIFINAL
Zzz: Vi hade trots allt några heta chanser i andra men sen rullade 0-2 och 0-3 in och det var kört. Pressen klarade vi absolut inte att spela oss ur och sedan hade ju Frölunda stängt mitten på banan där vi brukar lägga pass från ena till andra (lång) sidan banan. Vi hade inga motmedel men tills på torsdag så får vi hoppas på något genidrag från Bulan.

Svarskommentarer

Sv: SEMIFINAL
{7225}: Handlar ju mycket om att göra första målet men framförallt de psykologiskt viktiga målen. Idag gör Frölunda 4-1 i tredje efter att vi skapat en del tryck i PP precis innan och nackarna sänks till fotknölarna på spelarna. I Scandinavium gjorde vi 2-0 efter att Frölunda tryckt på för 1-1 och efter det rann det iväg.

Deras 1-0 kommer också med mindre än 20 sekunder kvar på första perioden och de får utdelning på en grym period spelmässigt från deras sida. Hade vi lyckats hålla 0-0 inför andra hade det kunnat sett annorlunda ut. De psykologiska målen är ofta nyckeln i dessa matcher mellan egentligen väldigt jämna hockeylag.