1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778649 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2151493

Sv: A proposito de nada
Zzz: Alcén är bättre i positionsspelet men Kvist är klart bättre än honom i backcheckingen som är viktig i SHL. Skulle gärna se att han får en roll i boxplay, tror han har stor potential där, men då krävs det att man släpper spelare som Alcén och Mannberg. Det är rimligt att alla fyra ska harva i fjärdekedjan och då har jag hellre utvecklingsbara spelare där. Att Kvist och Birgersson, till skillnad från Alcén och Mannberg, inte håvar in feta löner, är också en bonus. Tror rent allmänt att Brynäs måste börja ha billigare utfyllnadsspelare. Det är inte rimligt att kasta ut massa pengar på medelmåttor med noll utvecklingspotential.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja absolut, men nu har vi ju dom spelare vi har den här säsongen och jag tycker det vore ett fel beslut att tänka långsiktigt just nu. Med det styrspel i mittzon och igelkott i egenzon som Brynäs verkar vilja spela just nu blir positionsspelet helt avgörande.
Jag tycker inte Kvist har varit lika bra i fjärdekedja. Som ett komplement i kedja med Berglund var han riktigt bra men spelade också helt utan press.

I grund och botten är jag alltid positiv till att förfördela juniorer, men i det läge laget är i nu och med den kostad individuella misstag får så spelar jag gärna lite safe i dom lägre kedjorna.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Bengt Ramen: Det är aldrig självklart att erbjuda 2 år till en 35-åring, och heller aldrig självklart att erbjuda 2 år till någon som nyss har haft en allvarlig knäskada. Om man slår ihop båda faktorerna är det snarare självklart att ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)